Փաշինյանի՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչելուց հետո կարգավիճակի հարցը փակված է. Լավրով
Նախագահ Պուտինն անձամբ որոշիչ դեր է խաղացել այն հարցում, թե ինչպես հնարավոր եղավ դադարեցնել պատերազմը 2020 թվականի նոյեմբերին, և ինչպես են համաձայնեցվել մի քանի եռակողմ փաստաթղթեր ամենաբարձր մակարդակով՝ հայ-ադրբեջանական-ռուսական, որոնք սահմանում էին կարգավորման առանցքային պարամետրերը, այդ թվում՝ խնդիրները՝ սահմանների սահմանազատման, առևտրի և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման մասին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցառումներին մասնակցության արդյունքներին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
Նա նշեց, որ երեք երկրների փոխվարչապետների մակարդակով ստեղծվել են համապատասխան կառույցներ, որոնք զբաղվում են հարցի տնտեսական կողմով։
«Վերջերս մենք տեսանք, որ այս բոլոր պայմանավորվածությունները ձեռք բերելուց հետո արևմտյան գործընկերները որոշեցին, որ ինչ-որ տեղ սխալ է, որ Ռուսաստանին հաջողվում է առաջընթացի հասնել այս ուղղությամբ, և նրանք սկսեցին հրապուրել հայերին և ադրբեջանցիներին Բրյուսել, հետո Փարիզ, հետո Վաշինգտոն, ապա Պրահա։ Ի դեպ, 2022 թվականին Պրահայում Փաշինյանը փաստաթուղթ է ստորագրել, որով ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը 1991 թվականի սահմաններում։ Սա նշանակում է, որ ԼՂԻՄ-ը, ինչպես այն ժամանակ անվանում էին Ղարաբաղը, Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է»,-ասել է Լավրովը։
Նրա խոսքով, սա անակնկալ էր Ռուսաստանի համար։
«Սա մեզ համար անակնկալ էր, քանի որ մինչ այս քննարկվում էին Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդրի վերջնական լուծման տարբեր տարբերակներ։ Հայաստանի վարչապետը դա արել է ինքնուրույն։ Դրանից հետո կարգավիճակի հարցը, եւ թե ինչ է Ղարաբաղը, փակված է»,-ասաց նա։
Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման հարցը հայկական կողմին չի վերաբերում, սա Մոսկվայի և Բաքվի երկկողմ հարաբերությունների հարց է։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցառումներին մասնակցելու արդյունքներին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք իսկապես այնտեղ խաղաղապահներ ունենք, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ բոլորը ճանաչեցին Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական տարածք։ Բայց այս հարցն այլեւս չի վերաբերում հայկական կողմին, սա Ռուսաստանի և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունների խնդիր է»,-ընդգծեց նա։
Նրա խոսքով, նախագահները քննարկել են այս թեման։ Նրանք համաձայնել են, որ այս փուլում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը դրական դեր է խաղում կայունության ամրապնդման, տարածաշրջանում վստահության ամրապնդման և Ղարաբաղի այն բնակիչների վերադարձը հեշտացնելու համար, ովքեր ցանկանում են դա անել։

После признания Пашиняном Карабаха частью Азербайджана вопрос о статусе закрыт – Лавров
Лично президент Путин сыграл решающую роль в том, как удалось остановить войну в ноябре 2020 года и в том, как согласовали несколько трёхсторонних документов на высшем уровне – армяно-азербайджано-российских - в которых определены ключевые параметры урегулирования, в том числе вопросы делимитации границы, разблокирования торговых и транспортных маршрутов и подписание мирного договора. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам участия в мероприятиях Совбеза ООН.
Он отметил, что созданы соответствующие структуры на уровне вице-премьеров трех стран, которые занимаются экономической стороной вопроса.
«В последнее время мы видим, что после достижения всех этих договоренностей западные коллеги решили, что как-то неправильно, что России удается достигать прогресса на этом направлении, и они стали заманивать армян и азербайджанцев то в Брюссель, то в Париж, то в Вашингтон, то в Прагу. Кстати, в Праге в 2022 году премьер-министр Пашинян подписал документ, в котором сказано, что он признает территориальную целостность Азербайджана в границах 1991 года. Это означает НКАО, как тогда назывался Карабах, является неотъемлемой частью Азербайджана», – сказал Лавров.
По его словам, это стало сюрпризом для России.
«Для нас это стало сюрпризом, потому что до этого обсуждались разные варианты окончательного решения проблемы статуса Карабаха. Премьер-министр Армении сделал этот самостоятельно. С тех пор вопрос о статусе и что из себя представляет Карабах закрыт», – заявил он.
Вопрос размещения российских миротворцев в Карабахе не касается армянской стороны, это вопрос двусторонних отношений Москвы и Баку. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам участия в мероприятиях Совбеза ООН.
«У нас там действительно остаются миротворцы даже после того, как все признали Карабах азербайджанской территорией. Но вопрос этот уже не касается армянской стороны, это вопрос двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном», – подчеркнул он.
По его словам, президенты эту тему обсуждали. Они сошлись во мнении, что на данном этапе присутствие российских миротворцев играет позитивную роль для того, чтобы укреплять стабильность, укреплять доверие в регионе и содействовать возвращению тех жителей Карабаха, которые захотят это сделать.