Փաշինյանն առաջնորդվում է իր նեղ եսասիրական շահերով, այլ ոչ թե իր ղեկավարած երկրի շահերով․ Սատանովսկի (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ, Մերձավոր Արևելքի ինստիտուտի գիտական կենտրոնի նախագահ Եվգենի Սատանովսկին Alpha News-ին մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ «անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման» մասին հայտարարությունը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև չհարձակման պայմանագրի վերաբերյալ առաջարկները:
«Ոչինչ չեմ տեսնում Փաշինյանի ոչ մի հայտարարության մեջ, որովհետև ես դրանց չեմ հետևում և պատրաստ չեմ կռահել, թե ինչ է ասում, ինչու է ասում։ Սա մոտավորապես նույնն է, ինչ ժամանակ վատնել Զելենսկու հայտարարությունները վերլուծելու վրա: Ո՞րն է դրա իմաստը: Դե, դա նշանակում է, որ նրա մոտ ինչ-որ բան չի ստացվում, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները չեն ստացվում այն բոլոր հիմար գաղափարների շրջանակներում, որոնք նա ուներ։
Ռուսաստանի միջոցով, պարոն Փաշինյանն իրականում պատրաստ չէ ինչ-որ քայլեր անել։ Անպայման պետք է Արևմուտքի միջոցով անի, քանի որ նրան կամ ընդհանրապես չի հետաքրքրում, թե ինչ է լինելու Հայաստանի ճակատագիրը, կամ ունի որոշակի անձնական պատկերացումներ այս հարցում։ Դե, գործնականում Ուկրաինա չկա, բայց դա լավ է Զելենսկու համար. նա հարուստ է, դառնում է ավելի ու ավելի հարուստ։ Լավ, ինչո՞ւ պետք է մտածել, որ Նիկոլ Փաշինյանը մտածում է երկրի մասին, այլ ոչ թե իր ու իր կոմբինացիաների մասին։ Հետևաբար, սատանան գիտի, թե ինչ նկատի ունի Փաշինյանը և ինչ է անելու:
Բայց նա ընտրվեց Հայաստանի վարչապետ, չէ՞։ Նրանք ընտրվել են Արցախյան Երկրորդ պատերազմում կրած պարտությունից հետո։ Դե, սա նշանակում է, որ Փաշինյանին ընտրողները, ելնելով նրա կառավարման արդյունքներից, ում օգտին քվեարկել են, կստանան այն ամենը, ինչ կստանան, և միևնույն ժամանակ մնացած բոլոր հայերը նույնպես կստանան դա իրենց գլխին։ Դրա հետ ոչինչ անել չի կարելի»,-կարծում է քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է սպառազինության ոլորտում Հայաստանի համագործակցությանը տարբեր երկրների հետ, ապա փորձագետը հակված է հիմնվելու այն մտքի վրա, որ գլխավորը ոչ թե զենքն է, այլ այն գրագետ օգտագործելու ցանկությունը։
«Նա նկատի ունի այն, որ ինքը պետք է խզի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և միանա ՆԱՏՕ-ի դաշինքին, որի առանցքային պետությունը տարածաշրջանում Թուրքիայի Հանրապետությունն է՝ Հայաստանի հանդեպ իր հայտնի «սիրով», էլ չեմ ասում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անձնական վերաբերմունքը Հայաստանի և հայերի նկատմամբ։ Դե, ի սեր Աստծո։
Նա ստացավ բոլոր ժամանակակից զենքերը, որոնք կարելի էր ձեռք բերել, դա ես հաստատ գիտեմ: Այս ամենի հետ մեկտեղ հաջողվել է ձախողել ամեն ինչ, դրա համար շատ ու շատ բան էր պետք անել, բայց դա նրան հաջողվել է ։ Նա ուներ ռուսական զենք, բայց եթե այդ զենքը չփաթեթավորվի, ուրեմն այն չի օգնի պատերազմում կռվել։ Եթե անձնակազմին չսովորեցնենք և չմարզենք, ապա պահեստներում դրված ցանկացած զենք անօգուտ է։
Իսկ եթե զբաղվենք այդ կադրերի ռեպրեսիաներով ու ջարդերով նրանով, ինչը ես կանվանեի բռնաճնշումներ և ջարդեր, դա հենց այն է, ինչ արեց Նիկոլ Փաշինյանը նրանց նկատմամբ, որոնք ղեկավարել են Ղարաբաղը և Ղարաբաղի պաշտպանությունը ։ Դե լավ, նա Հայաստանին հավերժական պարտքի մեջ է գցում հանուն նրա, որ իրեն ինչ-որ հին իրեր գրեն ամերիկացիները կամ ֆրանսիացիները կամ որևէ մեկը, որ չի կարողացել այդ զենքը գցել Ուկրաինայի վրա»,-ընդգծում է փորձագետը։
Մեկնաբանելով Փաշինյանի վիճահարույց գործողությունների դրդապատճառները՝ Եվգենի Սատանովսկին գալիս է այն եզրահանգման, որ նա առաջնորդվում է իր նեղ եսասիրական շահերով, այլ ոչ թե իր ղեկավարած երկրի շահերով։
«Մարդիկ, որ քաղաքականության մեջ են, երբեմն շատ հազվադեպ են որոշում ազգային շահերը, բայց ավելի հաճախ զբաղվում են իրենց անձնական, կլանային, խմբակային շահերով, իրենց հովանավորներով ու կուրատորներով։ Դե, պարոն Փաշինյանի հովանավորներն առաջին հերթին ամերիկացիներն են, երկրորդը՝ եվրոպացիները, և այս առումով, ես իսկապես չեմ հասկանում, էլ ի՞նչ սպասել նրանից»,-եզրափակել է Սատանովսկին։

Пашинян руководствуется своими узкокорыстными интересами, а не интересами руководимой им страны – Евгений Сатановский (видео)
Российский политолог, основатель и президент «Института Ближнего Востока», профессор Евгений Сатановский прокомментировал «Alpha News» заявление Никола Пашиняна о «диверсификации отношений в сфере безопасности» и его предложения о договоре о ненападении между Арменией и Азербайджаном.
«Я ничего не вижу, ни в каких заявлениях Пашиняна, поскольку я за ними не слежу и догадываться, что он говорит, зачем он говорит, не готов. Это примерно то же самое, что тратить время на анализ заявлений Зеленского. А какой в этом смысл? Никакого. Ну значит у него что-то не получается, не вытанцовываются отношения с Азербайджаном в рамках всех тех достаточно глупых идей, которые у него были.
Через Россию, господин Пашинян делать каких-то шагов на самом деле не готов. Ему их непременно надо сделать через Запад, поскольку ему либо совершенно все равно, какова судьба Армении, либо у него есть какие-то личные идеи на этот счет. Ну вот Украины практически нет, но Зеленскому же хорошо – он богатый, становится все богаче и богаче. Ну почему надо думать, что Никол Пашинян думает о стране, а не о самом себе и своих комбинациях. Поэтому, вот черт его знает, что он имеет в виду, и что он вообще будет делать.
Но его же выбрали премьер-министром Армении, правда? Выбрали после поражения во Второй Карабахской войне. Ну значит его избиратели по результатам правления того, за кого они голосовали, получат все, что получат, а заодно и все остальные армяне на свою голову. Сделать с этим ничего нельзя», – считает политолог.
Что касается сотрудничества Армении с разными странами в сфере вооружений, эксперт склонен опираться на мысль о том, что главное не оружие, а желание его грамотно использовать.
«Он имеет в виду то, что ему надо разрывать отношения с Россией и присоединяться к блоку НАТО, ключевым государством которого в регионе является Турецкая республика с ее хорошо известной «любовью» к Армении, не говоря уже о личном отношении к Армении и армянам Реджепта Тайипа Эрдогана. Ну ради бога!
Он получил все современное оружие, которое можно было получить, вот это уж я знаю точно. Умудриться при этом все провалить, ну для этого надо было сделать очень и очень многое, но ему же это удалось.
Российское оружие у него было, но если это оружие не распаковывать, то оно воевать не помогает. Если не учить личный состав и не тренировать его, то любое оружие, лежащее на складах, бесполезно. А если заниматься тем, что я бы назвал репрессиями и погромом этого личного состава, а именно этим Никол Пашинен занимался в отношении тех, кто руководил Карабахом и обороной Карабаха, так и вообще все будет грустно. Ну хорошо, он загоняет Армению в вечный долг ради того, чтобы ему списали какое-нибудь старье американцы или французы или еще кто-нибудь, кто не успел скинуть это оружие на Украину», – подчеркивает эксперт.
Комментируя мотивы неоднозначных действий Пашиняна Евгений Сатановский приходит к выводу, что армянский премьер руководствуется своими узкокорыстными интересами, а не интересами руководимой им страны.
«Люди, которые сидят в политике, иногда очень редко решают национальный интерес, но гораздо чаще они занимаются своими личными, клановыми, групповыми интересами, своих спонсоров и кураторов. Ну спонсоры и кураторы господина Пашиняна – это в первую очередь американцы, а во вторую – европейцы, и в этом плане я не очень понимаю, а чего другого от него можно было ожидать?!» – заключил Сатановский.