Հայտարարություն. Երևանի ավագանու ընդդիմադիր անդամներին մանդատներից զրկելու որոշման վերաբերյալ
Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում որոշվել է «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը ներկայացնող Սոնա Աղեկյանին, Նարինե Հայրապետյանին և «Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունից Հայկ Մարությանին զրկել Երևանի ավագանու անդամակցությունից: Դա տեղի է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, դրան կից խմբակցության՝ «Հանրապետության» և «Հանրային ձայնից» բերման ենթարկված տխրահռչակ երկու հոգու համատեղ գործողություններով: Ակնհայտ է, որ գործ ունենք կուլիսային և ապօրինի գործընթացների հետ: Առկա է նաև «Մայր Հայաստան»-ի դեմ քաղաքական հետապնդման բացահայտ դրսևորում:
«Մայր Հայաստանը» դատապարտում է ավագանու անդամներին մանդատներից զրկելու քստմնելի, ոչ լեգիտիմ ու հակաժողովրդավարական որոշումը և այն վիճարկելու է դատական կարգով:
Այս իշխանությունը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ ժառանգել են նորանկախ Հայաստանում արձանագրված բոլոր վատ բարքերը և սպառել են իրենց:
Մենք դատապարտում ենք իշխող խմբակի այդ որոշումը, որն ակնհայտորեն կայացվել է Երևանի քաղաքային տրանսպորտի թանկացմանն ընդառաջ:
«Մայր Հայաստանը» պայքարելու է քաղաքային տրանսպորտի և մյուս ծառայությունների գների բարձրացման դեմ՝ ամեն ինչ անելով, որպեսզի դրանք կյանքի չկոչվեն և պաշտպանվեն քաղաքացու շահերը: Մենք թույլ չենք տալու նաև Ալիևի թելադրած օրակարգով սահմանադրության փոփոխություն, որը մեր պետականության հիմքերի ոչնչացման համար է իրականացվում, և որը կարող է հանգեցնել նոր ցեղասպանության:
Մենք շարունակելու ենք տեղական ու համապետական մասշտաբով Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած իշխանության հեռացմանն ուղղված քայլերը: Սա մեր ժողովրդի ու պետականության գոյության պայքար է:

Заявление в связи с решением о лишении мандатов оппозиционных членов Совета старейшин Еревана
На внеочередном заседании Совета старейшин Еревана было принято решение о лишении мандатов членов фракции «Мать Армения» Соны Агекян, Нарине Айрапетян и члена фракции «Национальный прогресс» Айка Марутяна. Это произошло при совместной деятельности партии «Гражданский договор», действующей при ней фракции «Республика» и подвергшегося приводу печально известного тандема из фракции «Общественный голос». Очевидно, что мы имеем дело с закулисными и незаконными процессами. Налицо также очевидное политическое преследование в отношении фракции «Мать Армения».
«Мать Армения» осуждает гнусное, нелегитимное и антидемократическое решение по лишению мандатов членов Совета старейшин и оспорит его в судебном порядке.
Действующая власть в очередной раз показала, что унаследовала все зафиксированные в новонезависимой Армении порочные нравы и полностью себя исчерпала.
Мы осуждаем это решение правящей клики, которое явным образом принято в преддверии подорожаний городского транспорта Еревана.
«Мать Армения» будет бороться с подорожанием городского транспорта и повышением цен на другие услуги, делая всё, чтобы они не были реализованы и чтобы интересы граждан были защищены. Мы не допустим также изменения конституции в продиктованной Алиевым повестке, которая направлена на уничтожение основ нашей государственности и которая может привести к новому геноциду.
Мы продолжим шаги по отстранению власти во главе с Николом Пашиняном на местном и общегосударственном уровне. Это борьба за существование нашего народа и государства.