Իտալիայի խորհրդարանը կարող է խորացնել եվրագոտու ճգնաժամը
Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիին կարևոր քվեարկություն է սպասվում երկրի պետբյուջեի խնդրով։ Մտավախություն կա, որ Իտալիան կարող է գնալ Հունաստանի ճանապարհով և դառնալ Եվրագոտու պարտքային ճգնաժամի նոր զոհը։
Ինչպես փոխանցում է «BBC Russian»–ը, այսօր Իտալիայի խորհրդարանում տարեկան բյուջեի վերաբերյալ քվերակություն է տեղի ունենալու։ Սովորաբար նման քվերակությունը ձևական բնույթ է կրում, սակայն այժմ այն մեծ ուշադրության է արժանացել՝ ելնելով պարտքային ճգնաժամից և այն հանգամանքից, որ Բեռլուսկոնիի մի շարք կողմնակիցներ պատրաստ են հրաժարվել նրան պաշտպանելուց։
Միևնույն ժամանակ, Իտալիայի անմխիթար տնտեսական վիճակն ավելի է խորացել այն բանից հետո, ինչ երկուշաբթի Իտալիայի կառավարության համար բարձրացել է նոր վարկերի արժեքը՝ տոկոսադրույքը 6,37%–ից հասել է 6,64%–ի։ Վերլուծաբանները մտավախություն ունեն, որ տնտեսությամբ երրորդը համարվող Իտալիան կարող է դառնալ Եվրամիության տնտեսական ճգնաժամի հաջորդ զոհը։

Итальянский парламент может усугубить кризис еврозоны
Итальянскому премьер-министру Сильвио Берлускони предстоит ключевое голосование по бюджету - на фоне опасений, что Италия может пойти по стопам Греции и стать новой жертвой долгового кризиса в Европе, передает «Би-Би-Си».
Во вторник днем в итальянском парламенте должно состояться голосование по закону о годовом бюджете. Обычно подобное голосование является скорее формальностью, но на этот раз к нему приковано пристальное внимание – и из-за страхов по поводу долгового кризиса, и из-за сообщений о том, что некоторые сторонники Берлускони готовы отвернуться от него.
В понедельник Берлускони, переживший десятки голосований по вотуму доверия за время его пребывания в должности премьер-министра, опроверг сообщения о том, что собирается подать в отставку.
Между тем, опасения по поводу плачевного экономического положения Италии усилились после того, как в понедельник утром Нажать резко возросла стоимость новых кредитов для итальянского правительства.
Процентная ставка по 10-летним бондам поднялась с 6,37% до 6,64% годовых, установив новый рекорд со времени введения единой европейской валюты.
Аналитики опасаются, что Италия - третья по величине экономика еврозоны - может стать следующей жертвой долгового кризиса.