«Մայր Հայաստանի» ներկայացուցիչները Նոր Նորքում են, որտեղ բնակիչները բողոքում են իրենց տները քանդելու որոշման դեմ (ուղիղ)
Գայի պողոտայի սկզբնամասում՝ Թաթուլ Կրպեյանի անվան այգու ու Վալենսիա համալիրի միջև ընկած ինքնակամ կառուցված բնակելի 8 միավոր տները քանդելու որոշմանը դեմ են բնակիչները։ Նրանք հավաքվել են Գայի պողոտայում և բողոքում են այդ որոշումից։
Լրագրողների հետ զրույցում բնակիչներն ասում են, որ իրենք տևական ժամանակ դիմել են քաղաքապետարան, որպեսզի օրինականացվի իրենց տները, սակայն արձագանք չի եղել։
Անդրադառնալով տարածքը կանաչապատելու որոշմանը՝ բնակիչներն ասում են, որ դա կասկածել է, և, որ այդ հատվածում, ամենայն հավանականությամբ, կկառուցվեն այլ շինություններ․
«Մեր պապերը այն ժամանակվանից այս այգիները դրել են, էդ ժամանակվանից մի անձ չի եղել, որ մեր տնկած ծառը ջրեն։ Հիմա էսօր մեր կանաչ տարածքն ուզում են գողանալ։ Այդ այգիները մենք ենք կառուցել»։
Բնակիչներից մեկն ասում է, որ այժմ անելանելի վիճակում է հայտնվել․ «3 անչափահաս երեխայիս վերցնեմ, ո՞ւր գնամ։ Քաղաքապետի առաջին տեղակալն ասում է՝ ինչ անեմ, քեզ տեղ տա՞մ իմ տան մեջ, ասել եմ՝ հա, բարի մարդ ես երևում, կվերցնեմ կգամ։ Մեզ իրավունք տվեք, ապրենք այստեղ, մեզ հող տվեք»։

Представители фракции «Мать Армения» в ереванском районе Нор Норк, где жители протестуют против сноса жилых домов (видео)
Мы длительное время обращались в мэрию Еревана с просьбой узаконить наши дома, но ответа так и не получили. Об этом заявили в беседе с журналистами жители 8 самостоятельно построенных жилых домов, расположенных в начале проспекта Гая – между сквером им. Татула Крпеяна и комплексом «Валенсия».
Они 29 февраля в знак протеста против сноса домов собрались на проспекте Гая в Ереване. Касаясь решения об озеленении данной территории, жители говорят, что сильно сомневаются в этом. Они считают, что, по всей вероятности, на этом участке будут построены другие строения.
«Еще наши деды посадили эти сады, и с тех пор никто не поливал посаженное нами хоть одно дерево. А сегодня они хотят украсть нашу зеленую зону. Мы разбили эти сады», – заявил один из протестующих.
Еще один участник акции заметил, что находится в безвыходном положении: «Куда я пойду с тремя несовершеннолетними детьми? Дайте нам право жить здесь, дайте нам землю».