Էդմոն Մարուքյանի «կլասիկ» թռիչքը
«Ելք» դաշինքը ռուբիկ–կուբիկի պես քանդվում ու հավաքվում է։ Կամ էլ՝ քանդում ու հավաքում են։ Էդմոն Մանրուքյանը կրկին ընդդիմություն է խաղում։ Նա «կլասիկ» հաճախորդ է ու «կլասիկ» ձևով է թռնում։
Էդմոնի ու Նիկոլի պատմությունը բարդ է։ Սրանք իրար հայհոյելով են ամուսնացել։ Ավելի ճիշտ՝ սրանց հայհոյելով են ամուսնացրել։ Հետո էլի բաժանվել են՝ հայհոյելով։ Էլի ամուսնացել են, էլի բաժանվում են։ Ռոմանտիկա ․․․
Մի հաշվարկով ամուսնության պատմություն
Ամեն ինչ սկսվեց Վանաձորից։ 2016–ին։ Տեղական ընտրության ժամանակ Նիկոլն ու Էդմոնը միմյանց մեղադրում էին օրվա իշխանությանը ծառայելու համար։ Երկուսն էլ ճիշտ էին, քանզի երկուսն էլ հաճախորդ էին (ներհաճախորդային կռիվների ժամանակ Ալեն Սիմոնյանը Էդմոնին «քաղաքական տրյապկա» էր անվանում, իսկ վերջինս Ալենին՝ «անբարոյականի վաստակ»)։
Վանաձորում իրար հայհոյեցին, իսկ Երևանում ամուսնացան։ Կողքից էլ մասնագիտությամբ Վազգեն Սարգսյանի եղբայր աշխատողին կցեցին ու այդ հաճախորդաց ընտանիքի անունը դրեցին «Ելք»։
«Ելքին» մտցրեցին խորհրդարան։ Հետո Նիկոլը դարձավ վարչապետ։ Արամն ու Էդմոնը մի պահ դուրս մղվեցին նիկոլական կերակրատաշտից, հետո Արամը կատարեց եթերային դիշովկայի ֆունկցիան, Էդմոնը՝ դարձավ ընդդիմություն։
Էդմոնի ընդդիմությունը, սակայն, կարճ տևեց։ Նա նշանակվեց Փաշինյանին կից հատուկ հանձնարարություններով դեսպան/հաճախորդ։
Էդմոնը մարմնի բոլոր մասերով պաշտպանում էր Նիկոլի՝ Արցախի կարգավիճակի նշաձողն իջեցնելու քաղաքականությունը։ Այնքան իջեցրեցին, որ Արցախը կորցրեցինք, տեղի ունեցավ հայերի էթնիկ զտում։
«Կլասիկ» թռչողը
Օրերս Մարուքյան Էդմոնը ինքնախոստովանական մի ելույթ ունեցավ, թե բա՝ իմ տեսլականը Նիկոլի տեսլականի հետ չի բռնում։ Նիկոլը Ալիևի բոլոր պահանջները բավարարում է, իսկ ինքը դեմ է դրան։
Որքան էլ Էդմոնը հիմա փորձի արդարանալ ու տարանջատվել Նիկոլից, միևնույն է ամբողջական պատասխանատվություն է կիսում 2022թ․ հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում տեղի ունեցածի հետևանքների համար։ Հենց Պրահայում է կանխորոշվել Արցախի կորուստն ու հայերի էթնիկ զտումը։ Եթե Էդմոնը նոր է հասկացել դա, ուրեմն կիլոմետրերով պետք է հեռու մնա պետական կառավարման համակարգից ու քաղաքականությունից։ Իսկ եթե շատ լավ հասկացել է, թե ինչ է տեղի ունենում Պրահայում, բայց այդուհանդերձ մտել է դրա տակ ու Նիկոլի գիծը պաշտպանել, ապա առավելևս պետք է հեռու մնա պետական կառավարման համակարգից ու քաղաքականությունից՝ իր բաժին իրավաքաղաքական գնահատականին արժանանալով։
Առնետները «կլասիկ» են հեռանում
Էդմոնն ասում է, որ ինքը թռել է Նիկոլի կողքից ոչ թե արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին պատրաստվելու համար, այլ այն պատճառով, որ չի կիսում նրա մոտեցումները։ Եթե մի պահ հիմք ընդունենք նրա ասածները, ապա պետք է արձանագրենք, որ Էդմոնը թռնում է, որպեսզի Հայաստանի արցախացման պատասխանատվությունից խուսափի։ Այսինքն՝ իր կաշին է փրկում։
Էդմոնը ներսից է տեսել, որ Նիկոլն Ալիևի օրակարգով է առաջորդվում։ Ինքը շատ լավ իմացել է դա, բայց մնացել է Նիկոլի կողքը։ Դա նշանակում է, որ կա՛մ անձնական շահ է հետապնդել՝ թքած ունենալով Հայաստանի ու Արցախի վրա, կա՛մ Նիկոլի հետ գիտակցաբար սպասարկել է Ալիևի շահը՝ մտածելով, որ կպլստա։
Հիմա Էդմոնը հասկացել է, որ շատ հեռու են գնացել ինքն ու Նիկոլը և որոշել է թռնել։ Բայց դե թռնելով չէ։ Ինքը հավասարապես պատասխանատու է Արցախի կորստի համար, քանզի Հ1–ի եթերներից տուն չէր գնում արդարացնելու համար Նիկոլի քաղաքականությունը։ Այնպես որ «կլասիկան» չանցավ։

«Классический» полёт Эдмона Марукяна
Альянс «Выход» разбирается и собирается подобно кубику Рубика. Или его разбирают и собирают. Эдмон Марукян снова играет в оппозицию. Он – «классический» клиент власти и летает «по классике».
История Эдмона и Никола – непростая. Они сошлись, охаивая друг друга. Вернее, их свели, ругая на чем свет стоит. Затем развели, снова гоняя взашей. Опять свели, развели. Словом, романтика.
История одного брака по расчету
Всё началось с Ванадзора. В 2016-ом. Во время выборов органов местного самоуправления Никол и Эдмон обвиняли друг друга в служении действующей власти. Оба были правы, так как оба являлись клиентами власти (во время внутриклиентских разборок Ален Симонян называл Эдмона «политической тряпкой», а последний Алена – «сукиным сыном»).
В Ванадзоре Никол и Эдмон друг друга охаивали, а в Ереване – сошлись. К ним присобачили работающего братом Вазгена Саркисяна и нарекли их альянсом «Выход».
«Выход» провели в парламент. Затем Никол стал премьером. В какой-то момент Арам и Эдмон были отстранены от николовской кормушки, затем Арам начал выполнять функцию эфирной дешевки, а Эдмон стал оппозиционером.
Однако оппозиционерство Эдмона продлилось недолго. Он был назначен послом/клиентом Пашиняна по особым поручениям.
Эдмон защищал всеми частями своего тела политику Никола по снижению планки статуса Арцаха. И ее настолько снизили, что в конце потеряли Арцах, и произошла этническая чистка армян Арцаха.
«Классический летун»
На днях Марукян Эдмон выступил с признательным заявлением, мол, его точка зрения не совпадает с видением Никола. Последний выполняет все требования Алиева, а он, якобы, против этого.
Как бы сейчас Эдмон ни пытался оправдываться и дистанцироваться от Никола, все равно он разделяет полную ответственность за последствия произошедшего 6 октября 2022-го в Праге. Именно в Праге были предопределены потеря Арцаха и этническая чистка в отношении армян. Если Эдмон только что осознал всё это, значит он должен держаться от системы государственного управления и политики за километры. Если же прекрасно понимал, что происходит в Праге, но всё равно пошел на это и отстаивал линию Никола, значит ему тем более нужно держаться подальше от системы госуправления и политики, удостоившись своей доли политико-правовой оценки.
Крысы уходят «классически»
Эдмон говорит, что он соскочил с Никола не для подготовки ко внеочередным парламентским выборам, а потому, что не разделяет его подходы. Если на какой-то момент принять его слова за основание, то нужно будет констатировать, что Эдмон уходит, чтобы избежать ответственности за «арцахизацию» Армении. То есть спасает свою шкуру.
Эдмон изнутри видел то, что Никол руководствуется повесткой Алиева. Он прекрасно знал об этом, но оставался рядом с Николом, наплевав на Армению и Арцах, или сознательно обслуживал вместе с Николом интересы Алиева, думая, что проскочит.
Сейчас Эдмон понял, что он и Никол зашли слишком далеко, и решил соскочить. Однако это его не спасает. Он в равной степени ответственен за потерю Арцаха, так как не сходил с эфира Общественного телеканала в потугах оправдать политику Никола. Так что, «классика» не прошла.