Արարատ/Arabat Միրզոյանը ստախո՞ս է, թե՞ անգրագետ
ՀՀ արտգործնախարար աշխատող Արարատ/Արագած/Arabat Միրզոյանը, որին ՀՀ ԱԱԾ-ում տվել են «Օմեգա» ծածկանունը, հայտարարել է, որ Հայաստանի բոլոր իշխանությունները Ղարաբաղի հարցով միշտ բանակցել են տարածքներ զիջելու վերաբերյալ:
Սա լկտի, ավելի ճիշտ՝ լկտիագույն սուտ է: Եթե Arabat-ը չիմացության ու անգրագիտության պատճառով է նման հայտարարություն անում, ապա դա վատ է և ձեռնտու է բացառապես Ադրբեջանին: Քանզի մեր թշնամու ձեռքին նա տալիս է «կոզր»:
Իսկ եթե Arabat-ը գիտի, որ դա այդպես չէ, բայց միտումնավոր է նման բաներ հայտարարում, ապա դա շատ ավելի վատ է, քանզի ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնը զբաղեցնողը միտումնավոր խեղաթյուրում է տասնամյակների ընթացքում տեղի ունեցած բանակցությունների փիլիսոփայությունն ու գիտակցաբար խաղում Բաքվի օգտին:
Իրականությունն այն է, որ Ղարաբաղի հարցով բանակցությունները ոչ թե հողեր հանձնելու մասին են եղել, այլ Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի, կարգավիճակի: Այդ ամենը հատկապես հստակ է եղել 1998-ից հետո Արդյունքում ստացել ենք Մադրիդյան սկզբունքները, որոնց համաձայն արցախահայությունը միջազգայնորեն ճանաչվող հանրաքվեով պետք է ամրագրեր Արցախի կարգավիճակը:
«Տարածքներ՝ կարգավիճակի դիմաց» բանաձևը ենթադրում էր տարածքային զիջումներ, բայց դա պետք է դիտարկվեր փաթեթային լուծման շրջանակներում: Այսինքն՝ Արցախի զինված ուժերը կարող էին դուրս գալ ազատագրված տարածքաներից միայն այն դեպքում, երբ հստակ լինեին թե՛ անվտանգության երաշխիքները, թե՛ Արցախի կարգավիճակը: Եվ ամենակարևորը, Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում արցախահայության կամարտահայությունը համարվելու էր միջազգայնորեն լեգիտիմ: Այդ հանրաքվեն ոչ թե չեղարկելու էր 1991-ի հանրաքվեն, այլ ամրապնդելու էր այդ հանրաքվեի արդյունքը և Արցախին տար միջազգային սուբյեկտայնություն: Arabat-ին հիմա ձեռնտու չէ դա արձանագրելը, քանիզի ինքն ու Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում ծախել են Արցախը՝ այն հանցավոր կերպով համարելով Ադրբեջանի մաս: Մնացած խոսակցությունները էժանագին «կրուտիտներ» են՝ նախատեսված դեբիլների համար և ի օգուտ մեր թշնամիների:

Арарат/Arabat Мирзоян – лжец или невежда?
Работающий министром иностранных дел Армении Арарат/Арагац/Arabat Мирзоян, который получил в СНБ Армении псевдоним «Омега», заявил, что все власти РА всегда переговаривались по вопросу Карабаха касательно территориальных уступок.
Это – наглая, вернее, наглейшая ложь. Если Arabat делает подобные заявления в силу своей неосведомленности или неграмотности, то это плохо и выгодно исключительно Азербайджану, поскольку дает нашему врагу козырь.
Если же Arabat знает, что это не так, но намеренно делает подобные заявления, то это намного хуже, так как занимающий пост главы МИД нашей страны человек намеренно искажает философию шедшего десятилетия переговорного процесса и сознательно играет на стороне Баку.
Реальность в том, что переговоры по вопросу Карабаха были не вокруг сдачи территорий, а касательно статуса Нагорного Карабаха – Арцаха. Всё это имело четкий характер в особенности после 1998-го. В результате мы получили Мадридские принципы, согласно которым армяне Арцаха должны были закрепить статус Арцаха посредством признаваемого мировым сообществом референдума.
Формула «Территории в обмен на статус» предполагала территориальные уступки, но их нужно рассматривать в рамках пакетного решения. То есть Вооруженные силы Арцаха могли покинуть освобожденные территории лишь тогда, когда имелись бы как четкие гарантии безопасности, так и статус Арцаха. И, самое главное, в рамках Мадридских принципов волеизъявление армян Арцаха считалось бы международно легитимным. Этот референдум должен был не отменить плебисцит 1991-го, а закрепить его результаты и придать Арцаху международную субъектность. Arabat-у сейчас невыгодно констатировать это, поскольку он и Никол Пашинян в Праге продали Арцах, преступным образом признав его частью Азербайджана. Остальные разговоры – дешевые отмазки, рассчитанные на дебилов и выгодные нашим врагам.