Այն, ինչ տեղի է ունենում, աղետ է Հայաստանի համար (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Ռոբերտ Ուստյանը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը՝ Տավուշի գյուղերը հանձնելու Ադրբեջանի պահանջները չկատարելու դեպքում հնարավոր պատերազմի մասին:
Փորձագետի կարծիքով՝ այս փաստարկները, որոնք այսօր օգտագործվում են և Փաշինյանի հիմնավորումն էլ նշանակում է, որ վերջ և սահման չկա բոլոր այն զիջումների համար, որոնց Հայաստանը պատրաստ է գնալ:
«Երկար տարիներ, երբ Փաշինյանը Ստեփանակերտի հրապարակում խոսում էր այն մասին, որ Ղարաբաղը Հայաստան է և պարում էր Շուշիում, ես կողմնակից էի խաղաղ գործընթացին։ Բայց ես նույնիսկ ամենասարսափելի երազում չէի կարող պատկերացնել, թե ուր կտանի մեզ այս ամենը: Այն փաստարկը, որ օգտագործում է Փաշինյանը՝ ասելով, որ եթե Հայաստանը չհանձնի այդ գյուղերը, ապա պատերազմ կլինի, ըստ էության, Հայաստանը բանանային պետության, բանանային հանրապետության վերածելն է։ Քանի որ դա նշանակում է ճանապարհի վերջ: Պետք է բոլորս ընդունենք, որ այս փաստարկները, որոնք այսօր օգտագործվում են և Փաշինյանի փաստարկման մակարդակը նշանակում է մեկ բան` վերջ և սահման չկա բոլոր այն զիջումների համար, որոնց պատրաստ է գնալ Հայաստանի Հանրապետությունը: Որովհետև ես հեշտությամբ կարող եմ այն ամենը, ինչ ասում է Փաշինյանը, փոխարինել այլ արտահայտություններով՝ եթե Հայաստանը չհանձնի Սյունիքը, պատերազմ կլինի, եթե Հայաստանը չբացի Զանգեզուրի միջանցքը, պատերազմ կլինի, եթե Հայաստանը չդառնա Արևմտյան Ադրբեջանի մաս, պատերազմ կլինի։ Եվ սա է այս իրավիճակի աղետալիությունը։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանը, որին ես երկար ժամանակ աջակցել եմ և գտնում եմ, որ Հայաստանի համար դեռևս միակ ճանապարհը խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, կարծում է, որ այն խաղաղություն է բերում Հայաստան, ապա ես ստիպված եմ հիասթափեցնել նրան։ Որովհետև հիմա ստեղծվում է Հայաստանի Հանրապետության լիակատար կապիտուլյացիայի և նվաստացման ամուր զգացողություն։ Պարոն Փաշինյանը հայկական Վերսալի ճարտարապետն է, ինչպես դա եղավ Գերմանիայի հետ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից առաջ»,-ասել է Ուստյանը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ այն, ինչ տեղի է ունենում, աղետ է Հայաստանի համար և անձնական աղետ՝ Փաշինյանի համար:
«Ես անկեղծորեն ցավում եմ, որ կոմպետենտությունը և այն ամենը, ինչ այսօր տեղի է ունենում Հայաստանում, Փաշինյանին հանգեցրել է նման հրեշավոր, իմ կարծիքով, փաստարկի և հայ ժողովրդի փաստացի շանտաժի։ Որովհետև երբ Փաշինյանն ասում է, որ հրապարակում կհանդիպենք, և դուք ինձ կասեք, այ մենք գյուղացիների հետ չգիտեինք, իսկ դուք բոլորդ գիտեիք, ինչու չեք զգուշացրել, ապա նա պարտավոր է ասել, թե որտեղից է այդ տեղեկությունը, որ շաբաթվա վերջին պատերազմ է սկսվելու։ Այն, ինչ տեղի է ունենում, աղետ է Հայաստանի Հանրապետության համար և անձնական աղետ պարոն Փաշինյանի համար»,-եզրափակել է Ուստյանը։

Роберт Устян: «Происходящее – это катастрофа для Армении» (видео)
Политолог Роберт Устян прокомментировал «Alpha News» заявление Никола Пашиняна о возможной войне в случае невыполнения требований Азербайджана о сдаче тавушских сел.
По мнению эксперта, эти аргументы, которые сегодня используются и уровень аргументации Пашиняна означают одно – что нет конца и предела всем тем уступкам, на которые готова идти Армения.
«Долгие годы, когда Пашинян на площади в Степанакерте говорил о том, что Карабах – это Армения, и танцевал в Шуши, я был сторонником мирного процесса. Но мне даже в самом страшном сне не могло присниться то, к чему это придёт сейчас. Тот аргумент, который использует премьер-министр, говоря о том, что если Армения не отдаст эти сёла, то будет война, по сути является превращением Армении в банановое государство, в банановую республику. Потому что это значит конец пути. Надо всем признать, что эти аргументы, которые сегодня используются и уровень аргументации господина Пашиняна значит одно, что нет конца и предела всем тем уступкам, на которые готова идти Республика Армения. Потому что я могу с лёгкостью заменить всё, что говорит господин Пашинян, другими фразами: если Армения не отдаст Сюник, то будет война, если Армения не откроет Зангезурский коридор, то будет война, если Армения не станет частью западного Азербайджана, то будет война. И в этом вся катастрофичность этой ситуации.
Если господин Пашинян, которого я длительное время поддерживал и считаю, что по-прежнему единственным путём для Армении является подписания мирного договора, думает, что он приносит мир в Армению, то я вынужден его разочаровать. Потому что сейчас создаётся прочное ощущение полной капитуляции и унижения Республики Армения. Господин Пашинян является архитектором армянского Версаля, как это было с Германией перед Второй Мировой войной», – сказал Устян.
По словам политолога, происходящее – это катастрофа для Армении и личная катастрофа для Пашиняна.
«Мне искренне жаль, что компетенции и всё то, что происходит сегодня в Армении, привели Пашиняна к такому чудовищному, на мой взгляд, аргументу и фактически шантажу армянского народа. Потому что когда Пашинян говорит, что мы встретимся с вами на площади, и вы мне скажете, вот мы с сельчанами не знали, а вы всё знали, почему вы не предупредили, то премьер-министр обязан сказать, откуда эта информация, что начнётся война в конце недели. Происходящее – это катастрофа для республики Армения и личная катастрофа для господина Пашиняна», – заключил Устян.