Իշխանությունը վերահսկում է ոչ միայն վճռի բովանդակությունը, այլ նաև որոշում է վճռի հրապարակման օրն ու ժամը․ Սամվել Մայրապետյան
«Դատական իշխանություն» պաշտոնական կայքում և ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվել է տեղեկություն, որի համաձայն Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Կարապետ Բադալյանի կողմից այսօր կայացրած վճռի հիման վրա գործարար Սամվել Մայրապետյանից և «Գլոբուս» ՍՊԸ ընկերության տնօրեն Գ․ Հակոբջանյանից հօգուտ Հայաստանի կբռնագանձվի ավելի քան 4 մլրդ դրամ:
Սամվել Մայրապետյանը ի պատասխան այս տեղեկության հայտարարություն է տարածել․
«Ես միշտ գիտակցել եմ, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ինձ չեն ներում այն բանի համար, որ ինձնից չստացան իրենց կողմից ակնկալվող սուտ ցուցմունքները, և որ ես ու ըմտանիքիս անդամները ենթարկվելու ենք բոլոր տեսակի հնարավոր ճնշումներին:
Գալով այսօրվա՝ իրավագիտության հետ աղերս չունեցող վճռին, կարող եմ միայն ասել, որ պատահականություն չէ, որ վճիռը տարածվեց հենց այսօր առավոտյան, չնայած որ մինչև այս պահը այն հրապարակված չէ Դատալեքս դատական տեղեկատվական համակարգում:
Բանը նրանում է, որ վճիռը պետք է հրապարակվեր դեռևս 2024 թվականի մարտի 20-ին, սակայն, Դատարանի որոշմամբ դատաքննությունը նորից վերսկսվեց՝ իբրև թե գործի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով: 2024 թվականի ապրիլի 1-ին նշանակված դատական նիստի օրը, սակայն, այդպես էլ Դատարանի համար չպարզաբանվեցին իրենց համար անհրաժեշտ հարցերը և անհասկանալիորեն վճռի հրապարակման օր նշանակվեց ապրիլի 5-ը. կարելի է ենթադրել Փաշինյանի բրյուսելյան այցի օրը՝ PR արդյունք ցուցադրելու համար: Ստացվում է, որ իշխանությունները վերահսկում են ոչ միայն վճռի բովանդակությունը, այլ նաև որոշում են հրապարակման օրն ու ժամը:
Այս ոչ իրավաչափ վճռով ոչ մի գումար էլ չի կարող փոխհատուցվել պետական բյուջե, քանի որ իրավաբանության հետ կապ չունեցող այս գործընթացը սկզբից մինչև վերջ, հակաիրավական է, հետևաբար այն անպայմանորեն բողոքարկվելու է բոլոր հնարավոր՝ թե՛ ներպետական և թե՛ միջազգային ատյաններում:
Տեղի ունեցածին և մասնավորաբար դատարանի վճռին մանրամասն և փաստերով կանդրադառնա իմ փաստաբանական խումբը Դատալեքս դատական տեղեկատվական համակարգում վճռի պատշաճ հրապարակվելուց հետո, որտեղ, սովորաբար, ըստ օրենքի հրապարակվում են դատավճիռները»:

Власти контролируют не только содержание решения суда, но и определяют день и час публикации – Самвел Майрапетян
Власти контролируют не только содержание решения, но и определяют день и час оглашения решения. С таким заявлением выступил бизнесмен Самвел Майрапетян.
Как сообщалось на сайте судебной власти РА, на основании вынесенного сегодня судьей Антикоррупционного суда Карапетом Бадаляном решения с бизнесмена Самвела Майрапетяна и директора ООО «Глобус» Г. Акопджаняна в пользу Армении будет конфисковано более 4 миллиардов драмов.
Заявление Самвела Майрапетяна публикуем ниже:
«Я всегда осознавал, что нынешнее руководство Армении не прощает меня за то, что им не удалось добиться от меня ложных показаний, которые они ожидали от меня, и что я и члены моей семьи будут подвергаться всевозможному давлению. Что касается сегодняшнего судебного решения, не имеющего какого-либо отношения к юриспруденции, я могу лишь сказать, что неслучайно, что информация о решении была распространена именно сегодня утром, хотя до сего момента оно не было опубликовано на портале Судебной информационной системы «Даталекс». Дело в том, что решение должно было быть опубликовано еще 20 марта, однако по решению суда слушания вновь возобновились якобы с целью прояснения обстоятельств, имеющих значение для разрешения дела. В день назначенного на 1 апреля судебного заседания, однако, для суда так и не прояснили необходимые им вопросы и непонятным образом днем оглашения решения было назначено 5 апреля. Можно предположить, что для демонстрации PR-результата в день визита Пашиняна в Брюссель. Получается, что власти контролируют не только содержание решения, но и определяют день и час публикации. По данному неправомерному решению какая-либо сумма денег не может быть возмещена в госбюджет, потому что этот процесс, не имеющий ничего общего с юриспруденцией, является противоправным от начала и до конца, следовательно, оно обязательно будет обжаловано как во всех возможных внутригосударственных, так и международных инстанциях.
Моя команда юристов обратится к случившемуся и решению, в частности, подробно, апеллируя к фактам, после соответствующей публикации решения на портале судебной информационной системы «Даталекс», где, как правило, по закону публикуются решения».