Ինչու է Արևմուտքը խրախուսում կոռուպցիան, գավառապետությունը և ամբոխավարությունը Հայաստանում
Եվրոպական միությունը և Միացյալ Նահանգները բարձր են գնահատել 2018 թվականից ի վեր ժողովրդավարության և արդարադատության ոլորտներում բարեփոխումներում, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի արձանագրած էական առաջընթացը, և հանձնառություն են հայտնել շարունակել գործընկերությունը և աջակցել Հայաստանին՝ հաշվի առնելով, որ այն շարունակում է ամրապնդել ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը մեր ընդհանուր արժեքներին և սկզբունքներին համահունչ:
Սա հատված էր Փաշինյան, Ֆոն դեռ Լայեն, Բլինքեն համատեղ հայտարարությունից։ Այդ հայտարարության մեջ այլ բաներ էլ կային գրված։ Եթե դրանք «թագմանենք» նորմալ լեզվով, ապա կստացվի հետևյալը՝ Արևմուտքն աչք է փակում Նիկոլ Փաշինյանի թալանչինական, հակաժողովրդավարական, ամբոխավարական ու գավառապետական կառավարման վրա, քանզի նա համաձայնել է Հայաստանը դարձնել հակառուսական ու հակաիրանական գործիք։ Ավելին՝ Հայաստանում տեղի ունեցող ապօրինությունները տեղի են ունենում Արևմուտքի դրդմամբ կամ լուռ համաձայնությամբ։
Արևմուտքը հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ ունի երկակի ստանդարտներ։ Եթե դատարանների շրջափակումը, բացահայտ թալանը, մեկ պատուհանի սկզբունքով առաջնորդվող կոռուպցիան, ընդդիմադիրների քաղաքական հետապնդումները, հովանավորչությունը, պետական կառավարման համակարգում խնամի–ծանոթ–բարեկամ մեխանիզմի ակտիվ կիրառումը, ժողովրդավարական նորմերի բռնաբարումը դրական գնահատականի են արժանանում Արևմուտքի կողմից, նշանակում է, որ նույն Արևմուտքին ժողովրդավարական արժեքների տարածումը Հայաստանում չի հետաքրքրում։ Ճիշտ այնպես, ինչպես աշխարհի տարբեր հետադիմական, բռնապետական երկրներում տեղի ունեցողը չի հետաքրքրում Արևմուտքին, քանզի այդ երկրները ծառայում են Արևմուտքին՝ իրենց երկրների շահերի հաշվին։
Արևմտյան/համամարդկային արժեքների տարածումը պետք է ՀՀ քաղաքացիներին հետաքրքրի։ Այդ արժեքների տարածումն, ի դեպ, չի նշանակում աշխարհաքաղաքական վեկտորի ընտրություն։ Դրանք տարբեր բաներ են։
Արևմուտքն ուզում է ՌԴ–ի դեմ երկրորդ ճակատ բացել ու մեր երկիրը դարձնել երկրորդ Ուկրաինա։ Դրա անունը դրել են «Եվրաինտեգրացիա», բայց դա մեծագույն բլեֆ է։ Հայաստանի պարագայում «Եվրաինտեգրացիան» թրքահպատակեցումն է՝ վերացումը։ Ահա սրա՛ն է համաձայնել Նիկոլ Փաշինյանը՝ սեփական շահերի պաշտպանության ու թալանի հնարավորության դիմաց։ Դրա համար էլ Արևմուտքում ծափահարում են նրան ու Հայաստանի մահվան գին նշանակում 270 միլիոն եվրոն (ԱՄՆ–ն էլ ասում է՝ եթե որոշել եք մեզ համար մատաղացու գառ դառնալ, ապա մի 65 միլիոն էլ մեր կողմից)։ Իսկ թե ինչ են տվել կամ տալու Նիկոլին այս պետական հանցագործության համար, չի հայտարարվում։ Պողոսների ականջները չծանրաբեռնելու համար։

Почему Запад поощряет в Армении коррупцию, быдлоправление и охлократию
Европейский союз и США высоко оценили значительный прогресс, достигнутый Арменией с 2018 года в реформах в области демократии и правосудия, а также в борьбе с коррупцией, и выразили свою приверженность продолжению партнерства и поддержки Республики Армения, поскольку она продолжает укреплять демократию и верховенство закона в соответствии с нашими общими ценностями и принципами.
Это – выдержка из совместного заявления Пашиняна, фон дер Ляйен и Блинкена. В этом заявлении есть и другие положения. Если «перевести» их на нормальный язык, то получится следующее: Запад закрывает глаза на грабительское, антидемократическое, охлократическое быдлоправление Никола Пашиняна, так как тот согласился превратить Армению в антироссийский и антииранский инструмент. Более того, происходящие в Армении беззакония осуществляются с подачи или молчаливого согласия Запада.
Запад в очередной раз демонстрирует, что применяет двойные стандарты. Если блокирование судов, очевидное разграбление, осуществляемая по принципу «одного окна» коррупция, политические преследования оппозиционеров, патронаж, активное задействование в системе государственного управления механизма «сват-знакомый-родственник», надругательство над демократическими нормами удостаиваются позитивной оценки Запада, то означает, что тот же Запад не интересует распространение в Армении демократических ценностей. Точно так же, как Запад не интересует происходящее в различных регрессивных, диктаторских странах, поскольку те служат Западу за счет интересов своих стран.
Граждан РА должно интересовать распространение западных/общечеловеческих ценностей. Кстати, это не означает выбора геополитического вектора. Это – разные вещи.
Запад хочет открыть второй фронт против России и превратить нашу страну во вторую Украину. Там назвали это «евроинтеграцией», но это – большой блеф. В случае с Арменией «евроинтеграция» означает подчинение Турции, наше уничтожение. Именно на это и согласился Никол Пашинян в обмен на реализацию своих личных интересов и возможность пожинать награбленное. Поэтому на Западе и аплодируют Пашиняну и определяют цену краха Армении в 270 млн евро (США же заявляют, мол, если уж согласились пойти для нас на заклание, то 65 млн с нас в придачу). Что же было или будет дано Николу за это государственное преступление, не заявляется. Ну, чтобы не перегружать уши погосов.