Ինչու է «հաչում» Տիգրան Ավինյանը
Երևանի քաղաքապետի լիազորություններն ապօրինաբար ստանձնած Տիգրան Ավինյանը հայտնի անեկդոտի կերպարն է հիշեցնում (ի դեպ, «Մայր Հայաստան» խմբակցությունն Ավինյանի լիազորությունների ապօրինի ստանձնման հարցով դատական հայց է ներկայացրել): Այդ անեկդոտը չենք վերաշարադրում, քանզի այն ցենզուրայից դուրս է: Դա բակային «խլյուպիկ» տղայի մասին է, որը պահի տակ հաբռգում է, բայց վերջում վատ է ավարտում:
Եվ ահա այս անեկդոտային տղան վարում է Երևանի ավագանու նիստերը, քանզի քաղաքապետ է նշանակվել հաճախորդական կոալիցիայի օգնությամբ:
Մինչև երեկ նա ավագանու նախորդ նիստերը վարում էր՝ ձգտելով արբիտրի ֆունկցիա կատարել իշխանական ու ընդդիմադիր խմբակցությունների միջև, չմտնել կռիվների մեջ, սակայն երեկ նա դարձավ միջադեպի կողմ ու սկսեց... «հաչալ»:
«Հաչում» էր «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանի դեմ՝ ձգտելով պաշտպանել ՔՊԿ հաճախորդ «ծերեթելցուն»՝ հաստապռոշ և «Նիվա» մակնիշի մեքենաների մեջ այդ «պռոշներով» կռիվ տված «մանեթչիկին»:
Ավինյանը հունից դուրս եկավ, նյարդայնացավ ու սկսեց «հաչալ» շատ պարզ պատճառով: Բանն այն է, որ Մանուկ Սուքիասյանը ոչ միայն քաղաքական գնահատականներ էր հնչեցնում Նիկոլ Փաշինյանի ու Տիգրան Ավինյանի ոչ լեգիտիմ իշխանությանը, այլ նաև կոնկրետ փաստեր էր ներկայացնում Ավինյանի կոռուպցիոն գործունեության, մասնավորապես ԱՆԻՖ-ում նրա ֆինանսական սկանդալների, քաղաքապետարանին կից թաղման բյուրո կոչված կառույցի գործունեության մասով: Ավինյանն ու «Ծերեթելու փայը» աղմուկ բարձրացրեցին ու թամաշայի վերածեցին Ավագանու նիստը, որպեսզի այդ աղմուկի մեջ խլացվի թալանչիական թեման:
ԱՆԻՖ-ի մասով հայտնի է, որ կան առնվազն 5 միլիարդ դրամի չարաշահումներ: Այդ չարաշահումներն այնքան աղաղակող են եղել, որ անգամ նիկոլական «պուպուլիկը» և Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Քերոբյանը չեն կարողացել աչք փակել դրանց վրա: Էկոնոմիկայի նախարարությունը նույնիսկ չի հաստատել ԱՆԻՖ-ի ֆինանսական հաշվետվությունը:
Երեկ ԱՆԻՖ-ի մասին լսելուն պես Ավինյանն իրար խառնվեց ու առիթ էր ման գալիս՝ «հաչալու» համար: Եվ «հաչաց»: Բայց դե հայտնի խոսք կա՝ շունը հաչում է, քարավանը գնում է:
Հ.Գ. Ավինյանը երեկ «հաչում» էր նաև այլ պատճառով:
Դատելով ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանն իր թիմակիցներին դրդում է համատեղ հանցագործության, լկտիության ու ապօրինության, որպեսզի նրանք անձնական շահագրգռվածություն ունենան իր իշխանությունը պահելու հարցում: Այսինքն՝ Նիկոլը ավինյաններին խաղեր տալու, թռնելու տեղ չի թողնում՝ «Ես եմ ձեզ բերել իշխանության ու փողատեր դարձրել, ուրեմն մինչև վերջ ատամներով պահեք իմ իշխանությունը, իսկ եթե կործանվելու ենք, ապա պետք է կործանվենք միասին»:

Почему «лает» Тигран Авинян
Незаконно вступивший в полномочия мэра Еревана Тигран Авинян (кстати, фракция «Мать Армения» подала судебный иск в связи с его незаконным вступлением в должность мэра) напоминает героя известного анекдота. Пересказывать его не будем, так как он вне цензуры. Намекнем лишь, что он о дворовом хлюпике, который в какой-то момент «борзеет», но в итоге плохо заканчивает.
И вот этот парень из анекдота ведет заседания Совета старейшин Еревана, так как был назначен мэром с помощью клиентской коалиции власти.
До вчерашнего дня он вел заседания Совета старейшин, стремясь выполнять функцию арбитра между властными и оппозиционными фракциями и не ввязываться в конфликты, но накануне он стал одной из сторон инцидента и начал… «лаять».
«Лаял» же он против руководителя фракции «Мать Армения» Манука Сукиасяна, пытаясь защитить известную клиентшу «Гражданского договора» с панели.
Авинян вышел из себя, вспылил и начал «лаять» по весьма простой причине. Дело в том, что Манук Сукиасян не только озвучивает политические оценки в адрес нелегитимной власти Никола Пашиняна и Тиграна Авиняна, но и преподносит конкретные факты касательно коррупционной деятельности Авиняна, в частности, его финансовых скандалов в Фонде государственных интересов Армении (АНИФ), деятельности так называемого «похоронного бюро» при мэрии столицы. Авинян и труженица панели подняли шумиху и превратили заседание Совета старейшин в шоу, чтобы заглушить в этом гвалте коррупционную тему.
Касательно АНИФ-а известно, что есть злоупотребления по части как минимум 5 млрд драмов. Эти злоупотребления были настолько громкими, что закрыть на это глаза не смогли даже николовская «писюлька» и бывший министр экономики Керобян. Минэкономики даже не утвердило финансовый отчет АНИФ.
Накануне, при первых же упоминаниях об АНИФ-е, Авинян сразу же пришел в замешательство и начал искать поводы для «лая». И «разлаялся». Но, как говорится, собака лает, караван идет.
P.S. Авинян вчера «лаял» также по другой причине.
Судя по всему, Никол Пашинян подталкивает своих соратников на совместные преступление, нахальность и беззаконие, чтобы они имели личную заинтересованность в вопросе удержания его власти. То есть Никол не оставляет авинянам место для маневров и заигрываний в рамках подхода «Я вас привел к власти и обогатил, значит до конца отстаивайте мою власть, а если мы потерпим крах, то только вместе».