Իջևանում ՀՀԿ–ն չի՞ պարտվել
ՀՀԿ Գյումրու 3 շրջանային կազմակերպության նախագահ և Գյումրու քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Բորիս Ալեքսանովի կարծիքով Իջևանի քաղաքապետի ընտրություններում պարտվել է ոչ թե Հանրապետական կուսակցությունը, այլ նախկին քաղաքապետը: «7օր»–ի հարցին, թե Գյումրիում հանրապետականները հետևություններ արե՞լ են Իջևանի քաղաքապետի ընտրություններից, և արդյոք մտավախություն չունե՞ն, որ նույնը կարող է կրկնվել այլ քաղաքներում, Բորիս Ալեքսանովն պատասխանել է.
Ընդհանրապես յուրաքանչյուր ընտրություն անկանխատեսելի է: Պետք է մտածել ոչ թե այն ուղղությամբ՝ ինչու ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչը հաղթեց, այլ այն, թե ինչ բացթողումներ ենք ունեցել: Ես գտնում եմ, որ ոչ թե ՀՀԿ-ն է պարտվել, այլ նախկին քաղաքապետը, որն էլ պետք է հետևություններ անի: Իսկ Հանրապետական կուսակցությունը պետք է առաջադրի այնպիսի թեկնածուներ, որոնք վայելում են ժողովրդի վստահությունը:
Իսկ հարցին, թե առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին Շիրակի մարզում ի՞նչ ակնկալիքներ կարող է ունենալ Հանրապետական կուսակցությունը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերջին տարիներին մարզը հայտնվել է ծանր սոցիալ-տնտեսական դրության մեջ, իսկ կառավարության գործունեությունն արդյունքներ չի տալիս, Գյումրու քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարը պատասխանել է.
–Այս սոցիալական վիճակը ոչ միայն մեր մարզում է, այլև ամբողջ հանրապետությունում, հետևաբար, Շիրակը չէր կարող բացառություն լինել: Բացի այդ, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը լուրջ խնդիրներ է առաջացրել ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ մեր հանրապետությունում, մենք էլ մեր մաշկի վրա պետք է զգայինք դրա արդյունքները։

Поражение в Иджеване потерпела не РПА?
По мнению председателя структуры РПА в Гюмри и руководителя администрации мэрии Гюмри Бориса Алексанова, на выборах мэра Иджевана поражение потерпела не РПА, а бывший мэр.
«Вообще, любые выборы непредсказуемы. Нужно думать не о причинах победы представителя РПА, а о своих упущениях. Я считаю, что не РПА проиграла, а бывший мэр, который и должен сделать выводы. РПА же должна выдвигать таких кандидатов, которым народ доверяет», - отметил Алексанов.
Отвечая на вопрос о том, какие ожидания могут быть у РПА в Шираке во время предстоящих парламентских выборов, если учитывать, что в последние годы марз оказался в тяжелом социально-экономическом положении, а деятельность правительства не дает результатов, руководитель администрации мэрии Гюмри ответил:
«Данная социальная ситуация царит не только в нашем марзе, но и по всей республике, следовательно, Ширак не мог быть исключением. Кроме того, мировой экономический кризис привел к серьезным проблемам во всем мире, в том числе, в нашей республике. Мы не могли не почувствовать на себе последствия этого».