Սյունիք մարզպետի դեմ գործ չհարուցվեց. վարույթը կարճվեց
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ ավարտվել է Սիլվա Համբարձումյանի գրավոր հաղորդման հիման վրա՝ «Արմենիա-Մարիոթ» հյուրանոցի  սրճարանում իր և Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի միջև 2011թ. նոյեմբերի 14-ին տեղի ունեցած միջադեպի կապացությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով (ծեծ) հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ տևական ժամանակ  Ս.Խաչատրյանի և Ս.Համբարձումյանի միջև ձևավորվել են անբարյացակամ հարաբերություններ: «Արմենիա-Մարիոթ» սրճարանում նշված անձանց միջև 2011թ. նոյեմբերի 14-ին ծագած վեճի ընթացքում մարզպետը մեկ անգամ ձեռքով հարվածել է (ապտակել) Ս.Համբարձումյանին: Նշված հանգամանքը հիմնավորվել է  նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով, այդ թվում՝ ականատես վկաների ցուցմունքներով, միջադեպի տեսագրությամբ, ինչն առգրավվել և կցվել է քրեական գործին:
Ս.Համբարձումյանի ցուցմունքի համաձայն՝ Ս.Խաչատրյանի ապտակից մարմնական վնասվածքներ չի ստացել և հրաժարվել է դատաբժշկի ուղեգրից, իսկ Ս. Խաչատրյանն իր ցուցմունքում հայտնել է, որ զղջում է կատարածի համար:
Տվյալ պարագայում վերը հիշատակված արարքն իր մեջ չի պարունակում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության օբյեկտիվ կողմը կազմող գործողություն, այն է՝ ծեծի հատկանիշներ՝ իր եզակիության և նվազ կարևորության պատճառով, քանի որ քրեական իրավունքի տեսությունում «ծեծել» ասելով հասկացվում է  ֆիզիկական ցավ պատճառելուն ուղղված բազմաթիվ հարվածներ հասցնելը:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա 2011թ.դեկտեմբերի 12-ին որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին:
Օրենքով սահմանված կարգով՝ կողմերը որոշման մասին տեղյակ են պահվել՝ միաժամանակ պարզաբանելով որոշումը բողոքարկելու իրավական հիմքերը:

Уголовное дело против губернатора Сюника прекращено
Как сообщает специальная следственная служба РА, завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному на основе письменного заявления предпринимателя Сильвы Амбарцумян по 118-ой  статье УК РА (избиение) в связи с инцидентом, произошедшим 14 ноября 2011 года между губернатором Сюникской области Суреном Хачатряном и ней в кафе гостиницы «Марриот-Армения».
В ходе предварительного следствия было обосновано то, что длительное  время между С.Хачатряном и С.Амбарцумян имели место недоброжелательные отношения. Во время произошедшего 14 ноября текущего года в кафе гостиницы «Марриот-Армения» конфликта между указанными лицами губернатор один раз нанес пощечину Сильве Амбарцумян. Это обстоятельство обосновано доказательствами, полученными в ходе предварительного следствия, в том числе и показаниями свидетелей, видеозаписью инцидента, конфискованными и приложенными к  уголовному  делу.
Согласно показаниям Сильвы Амбарцумян, она не получила телесных повреждений от пощечины Сурена Хачатряна и отказалась от направления на судебно-медицинскую экспертизу, а Сурен Хачатрян  в своем показании сообщил, что сожалеет по поводу содеянного.
В данном случае вышеупомянутый поступок не содержит в себе действия, предусматриваемого 118-ой статьей УК РА и составляющего объективную сторону преступления, то есть признаки избиения, в виду своей исключительности и  незначительной важности, поскольку в теории уголовного права под словом «избить» понимается нанесение многочисленных ударов, направленных на причинение физической боли.
На основе полученных доказательств 12 декабря 2011 года было принято решение о прекращении производства по уголовному делу. В соответствии с порядком, установленным законом, стороны были оповещены о решении с одновременным пояснением правовых  оснований апеллировать решение.