«Թավշյա» հեղափոխությունն ավարտվեց ՄՀՀ–ում․ «Վիվառոն» խաղադրույքներ է ընդունում
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ ամեն ինչ ըստ Օրուելի է ստացվում։ Երբ բոլորը հավասար են, իսկ ոմանք՝ ավելի՛ հավասար։ Տուժողը, բնականաբար, «էշն» ու «ձին» են, օգտագործվողները՝ «ոչխարները» (որոնց նիկոլենք փաղաքշաբար պողոսներ են ասում), լափողները՝ «խոզերը»։
Նիկոլն ու իր արտամուսնական կողակիցն իշխանության եկան թալանի, ճոխության, օլիգարխիայի, կոռուպցիայի դեմ պայքարի լոզունգներով։ Օրուելի «խոզերի» պես։
Երբ Նիկոլը դարձավ վարչապետ, Նապոլեոն խոզի պես սկսեց անել այն, ինչի դեմ պայքարում էր լոզունգներով։ Նա չարեց այն, ինչ խոստացել էր և արեց այն, ինչ խոստացել էր չանել։ Սկսած արագաչափերից մինչև խաղամոլության դեմ պայքարը։
Նիկոլին կից ստեղծվեցին նոր՝ «հեղափոխական» օլիգարխներ։ Կամ էլ՝ հին օլիգարխների հետ փայ մտան, սեփականաշնորհեցին։
Օրինակ՝ հայտնվել է ոմն Նարեկ Նալբանդյան, ով Նիկոլի սրտի ուզած օբյեկտների սեփականատերն է դառնում։ Նա գնում է մաքսայինի նախկին պետ Արմեն Ալավերդյանի ծաղկաձորյան հյուրանոցը։ Հետո՝ Հովիկ Աբրահամյանի տան տերն է դառնում։ Օրերս էլ՝ ադամանդի գործարանի տերը դարձավ։ Մինչև 2018–ն այս երիտասարդի մասին ոչ ոք չէր լսել։ «Թավշյա» հեղափոխությունը հայնտի դարձրեց նրան։ Քանի որ հարմար տղա է։ Նրա անունից և նրա միջոցով կարելի է Նիկոլի ուզածն անել։
Բայց սույն Նարեկը «թավշյա» հեղափոխության խորհրդանիշը չէ։ Նա փոքրիկ խորհրդանիշներից մեկն է։
Իրական խորհրդանիշը «Վիվառոն» է։ Ավելի կոնկրետ՝ դրա սեփականատեր Վիգենը, որը Ալեն Սիմոնյանին, Նիկոլի աներձագին տանում է Միկոնոս՝ տժժալու։
Խաղաղամոլության դեմ պայքարի առաջամարտիկ ներկայացղ Նիկոլի խորհրդանիշ–օլիգարխը հենց սույն Վիգենն է։ Նա է խաղաղամոլության հովանավորը։ Նա է միլիարդավոր գումարներ քաշում Հայաստանից։
Նիկոլը կառավարության նիստի ժամանակ փիառ էր անում վիվառոների ընտանիքի անդամի մասնակցությամբ խրախճանքը Մարզահամերգային համալիրում։ Այն Նիկոլը, որը Սերժ Սարգսյանի մոտ ընդդիմադիր հաճախորդ աշխատելու տարիներին ցանկացած քեֆ, կնունք, հարսանիք հայհոյում էր՝ գովերգելով աղքատությունը և սրբադասելով աղքատներին (զուգահեռաբար փող վերցնելով Սերժի փեսայից ու օլիգարխներից)։
Վիվառոների տան անդամի հարսանիքն ազդարարեց «թավշյա» հեղափոխության ավարտն այնպես, ինչպես Օրուելի «Անասնաֆերմայում» էր ազդարարվում ստեղծագործության վերջում։ Կրկին խրախճանքի տեսարան էր։
«Թավշյայի» սկիզբ կարելի է համարել այն օրը, երբ հայտարարվեց, որ Նիկոլը ճիշտ էր։ Ավարտի մասին հայտարարեց արդեն ինքը Նիկոլը՝ փառաբանելով խաղաղամոլությունը, ճոխությունը, օլիգարխիան, թալանը, ճոխ միջոցառումը, բոշի եղի շատացումը։ Դա նշանակում է, որ իշխանափոխության հարցով «Վիվառոն» արդեն կարող է խաղադրույքներ ընդունել։

«Бархатная» революция завершилась в СКК: «Виваро» принимает ставки
У Никола Пашиняна всё получается по Оруэллу. У него тоже все равны, но некоторые – ранее. Потерпевшими, естественно, являются «ослы» и «кони», расходным материалом – «бараны» (которых николовцы ласкательно называют «погосами»), а бенефициарами – «свиньи».
Никол и его внебрачная сожительница пришли к власти под лозунгами о борьбе с разграблением, роскошью, олигархией и коррупцией. Наподобие «свиней» Оруэлла.
Когда Никол стал премьером, он, подобно свинье Наполеону, начал делать то, против чего выступал на уровне лозунгов. От придорожных спидометров до борьбы с игроманией.
При Николе были созданы «революционные» олигархи. Или к старым олигархам вошли в долю, приватизировали их.
Например, появился некий Нарек Налбандян, который становится владельцем излюбленных объектов Никола. Он приобретает цахкадзорскую гостиницу бывшего главы Таможенной службы Армена Алавердяна. Затем покупает особняк бывшего премьер-министра Овика Абрамяна. На днях же он стал владельцем бриллиантовой фабрики. До 2018-го об этом молодом человеке никто даже не слышал, но «бархатная» революция сделала его известным, поскольку он – свой парень. От его имени и на его средства можно делать то, чего хочет Никол.
Однако этот Нарек – далеко не символ «бархатной» революции. Он – лишь один из небольших символов.
Реальный символ – это «Виваро». А конкретнее – его владелец Виген, берущий Алена Симоняна и шурина Никола тусить на Миконосе.
Символом-олигархом Никола, позиционирующего борцом с азартными играми, является именно этот Виген. Именно он – покровитель игромании. Именно он выводит из Армении миллиардные суммы.
В ходе заседания правительства Никол пиарил пиршество члена семьи «виваровцев» в Спортивно-концертном комплексе. Тот самый Никол, который в годы работы оппозиционным клиентом Сержа Саргсяна охаивал любые застолья, крестины и свадьбы, восхваляя бедность и канонизируя бедных (параллельно беря деньги у зятя Сержа и олигархов).
Свадьба члена семьи «виваровцев» возвестила конец «бархатной» революции точно так же, как это было в концовке «Скотного двора» Оруэлла. Всё та же сцена пиршества.
Началом «бархата» можно считать тот день, когда было заявлено, что Никол был прав. О конце возвестил уже сам Никол, воспевший игроманию, роскошь, олигархию, разграбление, ненасытность… Это означает, что «Виваро» уже может принимать ставки по части смены власти.