ԲՀԿ–ական պատգամավոր. «Ես կողմ եմ 100% համամասնական ընտրակարգին»
100% համամասնական ընտրակարգին անցնելու թեմային նվիրված ՀՅԴ–ի և «Ժառանգության» կազմակերպած քննարկմանը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ամբիոնից հայտարարել է, որ ԲՀԿ խմբակցությունը դեռևս չի քննարկել այս հարցը, բայց մինչև խորհրդարանում այդ նախագծի քննարկումը իրենք անպայման կքննարկեն։
–Ես կողմ եմ 100% համամասնական ընտրակարգին, այստեղ ներկա ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը կողմ է, բայց խմբակցության միասնական տեսակետը կներկայացնենք այն քննարկելուց հետո միայն,–ասել է Ն. Զոհրաբյանը։
Նա ընդգծել է, որ այս պահին ներկայացնում է կուսակցության տեսակետը՝ հիմնված ԲՀԿ համագումարում միաձայն ընդունված իրենց ծրագրի վրա, որտեղ ասվում է, որ ԲՀԿ–ն կողմ է բացարձակ համամասնական ընտրակարգին։
–Եթե մենք ուզում ենք իրապես ունենալ քաղաքական խորհրդարան, այո՛, իհարկե ճիշտ է անցումը 100% համամասնական ընտրակարգին։ Մտովի մտաբերենք, թե 41 պատագամավորից քանիսի՞ն ենք մենք ճանաչում և քանիսի՞ն են ճանաչում այն ընտրատարածքում, որտեղից, որ նրանք ընտրվել են։ Ես ինքնս ժամանակին նման հարցում արել եմ, և գրեթե ոչ ոք նրանց չի ճանաչում։ Նաև ես սահամանդրագետ չեմ, բայց չեմ կարծում, թե Սահմանադրության հետ հակասության փաստարկները լուրջ են,–նշել է Ն. Զոհրաբյանը՝ ավելացնելով, որ այս ընտրակարգին անցնելու հարցը կարելի է դնել նաև հանրաքվեի։

Депутат от ППА: «Я за 100% пропорциональную систему выборов»
Во время обсуждения, посвященного теме перехода на 100% пропорциональную избирательную систему, депутат парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что ППА пока не обсуждала этого вопроса, но они обязательно сделают это до его рассмотрения в парламенте.
«Я за 100% пропорциональную систему выборов, как и присутствующий здесь депутат от ППА Вардан Бостанджян, но единую точку зрения фракции мы представим только после обсуждения данного вопроса», - сказала Зограбян.
Она также подчеркнула, что представляет точку зрения партии, основанную на единогласно принятой на съезде партии программе, согласно которой ППА выступает за полностью пропорциональную систему.
«Если мы хотим иметь реально политический парламент, то переход на 100% пропорциональную избирательную систему действительно правилен. Попытаемся вспомнить, скольких из этих 41 депутатов мы знаем, и скольких из них знают в тех избирательных округах, от которых они были избраны. Я сама в свое время провела подобный опрос, и практически никто их не знает. Я не являюсь также специалистом по конституции, но аргументы относительно противоречия данной системы Конституции РА являются несерьезными», - отметила Зограбян, добавив, что вопрос о переходе к данной системе выборов можно вынести на референдум.