Հայաստանի ինտերնետ շուկան նոր բաժնետեր ունի
Հայաստանի ինտերնետ շուկայում նոր բաժնետեր է դարձել Ռուսաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերություններից «Ռոստելեկոմը»։ Այն 22,5 մլն դոլարով ձեռք է բերել «GNC-Alfa» հայաստանյան մագիստրալային ինտերնետ օպերատորի 75% մինուս 1 բաժնետոմսերը: «GNC-Alfa» ընկերությունը ավելի քան 1500 կմ երկարության վրա ծածկում է ՀՀ–ի տարածքի 70%-ը, դուրս է գալիս դեպի Իրան և Վրաստան։ 2011թ. նրա հասույթը եղել է 12 մլն դոլար։
«Ռոստելեկոմ» ընկերության նախագահ Ալեքսանդր Պրովոտորովի խոսքերով՝ Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկան զարգանալու ներուժ ունի, և այս գործարքը հնարավորություն կտա նման շուկայում զարգացած ենթակառուցվածք ունենալ։
Ռուսական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ «Ռոստելեկոմը» մտադիր է գնել նաև անկախ ինտերնետ մատակարար «Ucom» ընկերությունը։

На интернет-рынке Армении появился новый акционер
Новым акционером на интернет-рынке Армении стал крупнейший российский телекоммуникационный оператор «Ростелеком».
«Ростелеком» за $22,5 млн. приобрел 75% минус одна акция крупнейшего в Армении оператора магистрального интернета и передачи данных «GNC-Alfa», владеющей современной волоконно-оптической магистралью, покрывающей 70% территории Армении и имеющей протяженность более 1,5 тысяч километров, а также международные шлюзы сопряжения с Ираном и Грузией
По словам президента «Ростелекома» Александра Провоторова, приобретение контроля над «GNC-Alfa» позволит получить развитую опорную инфраструктуру для предложения услуг широкополосного доступа в интернет и цифрового ТВ на телекоммуникационном рынке Армении, имеющем значительный потенциал роста.
Российские СМИ сообщают о намерении «Ростелекома» приобрести  и крупнейшего независимого интернет-провайдера Армении «Ucom».