Արտաքին պարտքը 3 տարում աճել է 4 անգամ
ՀՀ Կենտրոնական բանկի հրապարակած տեղեկագրի համաձայն՝  Կենտրոնական բանկի գծով արտաքին պարտքի ամենաբարձր ցուցանիշը ՀՀ պատմության ընթացքում գրանցվել է 2011թ. դեկտեմբերին։ Այն կազմել  753,6 մլն դոլար, ինչը երեք տարի առաջվա ցուցանիշից ավելի է մոտ չորս անգամ։ 2008թ. ԿԲ արտաքին պարտքը կազմել է մոտ 180 մլն դոլար։
Համաձայն ԿԲ նույն տեղեկագրի՝ 2011թ. դեկտեմբերին ոչ առևտրային նպատակներով Հայաստանից արտերկիր կատարած փոխանցումների՝ արատարժույթի արտահոսքի ծավալը կազմել է 264,6 մլն դոլար։ Նման բարձր ցուցանիշ չի եղել 2008թ. սկսած։

За три года внешний долг Центробанка РА увеличился в 4 раза
Согласно опубликованным Центральным банком РА данным, самый высокий в истории Республики Армения показатель внешнего долга по линии Центробанка был зафиксирован в декабре 2011г. Он составил 753,6 млн. долларов, что почти в четыре раза больше, чем зафиксированный три года назад показатель. В 2008г. внешний долг ЦБ составлял около 180 млн. долларов.
Согласно тому же сообщению ЦБ, объем некоммерческих переводов, то есть объем оттока валюты из Армении в другие страны в декабре 2011г. составил 264,6 миллионов долларов.