Որքա՞ն է թանկացել այլուրը
Այսօրվա ասուլիսին անդրադառնալով ալյուրի թանկացմանը՝ Ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանն ասել է, թե  հունվարին բարձր տեսակի ալյուրի թանկացումը կազմել է 0.3%, փետրվարին` 4.4%, առաջին տեսակի ալյուրը հունվարին ունեցել է 0.2% գնանկում, փետրվարին` 0.2% գնաճ, իսկ հացի գինը հունվարին թանկացել է 0.1%-ով, փետրվարին գների փոփոխություն չի արձանագրվել։ Ներկայացրած թվերն առաջացրել են լրագրողների զարմանքը, ովքեր նշել են, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը փետրվարին արձանագրել է ալյուրի 9% թանկացում։
«ԱՎԾ հաշվարկներում ներառվում են տվյալ ամսվա առաջին 2 տասնօրյակները, իսկ երրորդ տասնօրյակում տեղի ունեցած փոփոխությունը ներառվում է մարտի ցուցանիշներում։ Ալյուրի թանկացում արձանագրվել է հիմնականում փետրվարի երկրորդ կեսից»,-ի պատասխան լրագրողների՝ ասել է բանախոսը։

Насколько подорожала мука?
Комментируя во время сегодняшней пресс-конференции повышение цен на муку, глава Отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы (НСС) Армении Гурген Мартиросян отметил, что в январе мука высшего сорта подорожала на 0,3%, I сорта – на 0,2%, в феврале же мука высшего сорта подорожала на 4,4%, а I сорта – 0,2%. Цена на хлеб в январе подорожала на 0,1%, в то время, как в феврале изменения цен не было.
Представленные цены вызвали удивление журналистов, которые отметили, что Государственная комиссия по защите экономической конкуренции в феврале зафиксировала рост цен на муку в 9%.
«В подсчеты НСС за февраль были включены первые две декады месяца февраля, а изменения, произошедшие в третьей декаде, будут включены в показатели марта. Подорожание муки, в основном, было зафиксировано во второй половине февраля», - объяснил ситуацию Гурген Мартиросян.