Գորբաչովն «արաբական գարու՞ն» է ուզում Ռուսաստանում
«Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության գլխավոր խորհրդի նախագահության քարտուղար Սերգեյ Նևերովը մեղադրել է ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին, թե նա գործում է այն մարդկանց օգտին, ովքեր փորձում են «արաբական գարուն» կազմակերպել Ռուսաստանում։
Նևերովը մասնավորապես ասել է.
–Դուք ինչ–որ վախի մասին եք խոսում Պուշկինի հրապարակում։ Այդպե՞ս եք դուք անվանում իրավապահ մարմինների համապատասխան և արդարացված գործողությունները, որոնք կանգնեցրին հրոսակախմբերին, որոնց պահվածքից կարող էին տուժել շատ մարդիկ։ Ձեր հայտարարություններն այն մասին, թե «դեռ մի անգամ չէ, որ պետք է դուրս գանք այդ և այլ հրապարակներ», ցույց են տալիս, թե ում ջրաղացին եք ջուր լցնում՝ տարբեր Մաքֆոլովների և Մաքքեյնների, որոնք երազում են «արաբական գարուն» տեսնել Ռուսաստանում։ Ո՞ւմ պատվերն եք դուք կատարում, – հարցրել է Սերգեյ Նևերովը։
Ավելի վաղ Միխայիլ Գորբաչովը քննադատել էր Ռուսաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները և մի շարք նկատողություններ արել ընտրարշավի վերաբերյալ։ Գորբաչովը նաև մեկնաբանել է Պուշկինի հրապարակում տեղի ունեցած ընդդիմության հանրահավաքը՝ ասելով, որ բողոքի դաժան ճնշումը խոսում է իշխանության վախի մասին։

Горбачев хочет «арабской весны» в России?
Секретарь президиума генсовета «Единой России» Сергей Неверов обвинил экс-президента СССР Михаила Горбачева в том, что, комментируя митинги оппозиции, он действует в интересах тех, кто хочет устроить в России «арабскую весну», сообщает РИА «Новости».
Неверов, в частности, сказал:
«Вы говорите о каком-то страхе на Пушкинской. Так Вы называете адекватные и обоснованные действия правоохранительных органов, которые остановили кучку зарвавшихся молодчиков, чтобы из-за их действий не пострадали люди? Ваши заявления о том, что «придется еще не раз ходить на эти и другие площади», показывают, на чью мельницу вы льете воду. Разных Макфолов и Маккейнов, которые спят и видят в России «арабскую весну». Чей заказ вы выполняете?».
Ранее Михаил Горбачев выступил с критикой президентских выборов в России и высказал целый ряд замечаний к избирательной кампании. Также он прокомментировал прошедшие 5 и 6 марта митинги оппозиции на Пушкинской площади. По мнению Горбачева, жестокое подавление протеста говорит об испуге власти. Также в интервью СМИ бывший глава СССР отметил, что гражданам придется еще не раз выйти на площади.