«Արմավիան» ամբողջովին մարել է դեկտեմբերի ժամկետանց պարտքը
Ինչպես հաղորդում է «Lenta.ru»–ն, «Ռոսավիացիայի» ղեկավար Ալեքսանդր Ներադկոն հայտարարել է, որ «Արմավիան» ամբողջովին մարել է դեկտեմբերի ժամկետանց պարտքը օդանավորդական ծառայությունների համար։ Վճարման գումարը կազմել է 178 հազար դոլար։
Ներադկոյի խոսքերով՝ հաշվի առնելով, որ պարտքի մի մասը «Արմավիան» մարել է, նա հնարավորություն կստանա շարունակել չվերթները Ռուսաստան։ «Ռոսավիացիայի» ղեկավարը նաև նշել է, որ «Արմավիայի» ընթացիկ պարտքը կազմում է 354 հազար դոլար։
Հիշեցնենք, որ մարտի 6–ին «Ռոսավիացիան» արգելել էր «Արմավիային» չվերթներ կատարել Ռուսաստան նշված պարտքի պատճառով, և դադարեցրել է ընկերությանը օդանավորդական ծառայություններ մատուցելը։ Սակայն նույն օրը «Արմավիան» երաշխավորող նամակ է ուղղարկել ռուսական ավիագործակալություն  դեկտեմբերի պարտքը մինչև մարտի 20–ը մարելու խոստումով։ Դրանից հետո «Ռոսավիացիան» վերսկսել է ընկերությանը նշված ծառայությունը մատուցել և թույլատրել է Ռուսաստան չվերթներ կատարել մինչև մարտի 20–ը։

«Армавиа» погасила просроченную задолженность перед «Росавиацией»
Национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» – полностью погасил просроченную задолженность за декабрь перед «Росавиацией» за аэронавигационное обслуживание. Об этом, как передает «Lenta.ru», заявил руководитель «Росавиации» Александр Нерадько. Размер выплаченного долга «Армавиа» составил 178 тысяч долларов.
По словам Нерадько, с учетом погашения задолженности «Армавиа» получит возможность и далее выполнять полеты в Россию. Он также отметил, что текущий долг «Армавиа» составляет 354 тысячи долларов.
Напомним, что 6 марта «Росавиация» запретила «Армавии» полеты в Россию из-за долгов за аэронавигационное обслуживание и прекратила предоставлять перевозчику указанные услуги. Однако в тот же день «Армавиа» направила в российское авиаведомство гарантийное письмо с обещанием погасить декабрьскую задолженность до 20 марта. После этого «Росавиация» возобновила обслуживание компании и разрешила ей выполнять рейсы в Россию до 20 марта.