Կարեն Կարապետյանն ու Հրայր Թովմասյանը ե՞րբ կանդամագրվեն ՀՀԿ–ին
«7օր»-ը ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովից հետաքրքրվել է՝ Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանն ու ՀՀ արդարադատության նորանշանակ նախարար Հրայր Թովմասյանն անդամագրվելո՞ւ են ՀՀԿ-ին։
-Երբեք չեմ կարող ասել՝ ի՞նչ կարող է լինել։ Գուշակցություններ չեմ անում։ Բայց այս պահին նրանք հանրապետականներ չեն, նրանք անկուսակցական են, բայց մեր կուսակցության համակիրն են և նախագահ Սարգսյանի քաղաքական թիմի ներկայացուցիչները,-պատասխանել է նա՝ հավելելով,-Հանրապետական կուսակցությունը շահեկանորեն տարբերվում է որոշ կուսակցություններից նրանով, որ երբեք կուսակցամոլությամբ չի տառապում և իր համակիրներին երբեք ամեն գնով չի պարտադրել դառնալ hանրապետական։ Այս առումով ՀՀԿ-ն ունի նաև համակիրների մեծ բանակ, որոնց մեջ մտնում են նաև թե՛ քաղաքապետը և թե՛ արդարադատության նախարարը։
Հիշեցնենք, որ 2009–2010թթ. Հայաստանի հանրապետական կուսակցությանն իրար հետևից  անդամագրվեցին նախկին ԱԺՄ-ական, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, պետական կառավարման համակարգի մի շարք անդամներ և ուրիշներ։ Եվ դա այն դեպքում, երբ, ինչպես պարզել էր «7օր»-ը, նրանցից շատերն անգամ Գարեգին Նժդեհի իրական ազգանունը չգիտեին։

Когда Карен Карапетян и Грайр Товмасян станут членами РПА?
Корреспондент «7or» поинтересовался у пресс-секретаря Республиканской партии Армении Эдуарда Шармазанова, станут ли новоизбранный мэр Еревана Карен Карапетян и новоназначенный министр юстиции РА Грайр Товмасян членами РПА.
«Не могу сказать о том, что может случиться. Я не занимаюсь гаданием. Но на данный момент они не являются членами РПА - они беспартийные. Тем не менее, они сторонники нашей партии и представители политической команды президента Сержа Саргсяна», - ответил Шармазанов, добавив: «Республиканская партия выгодно отличается от некоторых партий тем, что ее члены никогда не страдают "партиоманией", а партия никогда не обязывает своих сторонников любой ценой стать республиканцем. В этом отношении у РПА есть огромная армия единомышленников, в числе которых и мэр, и министр юстиции».
Отметим, что в ноябре 2009 года в Республиканскую партию Армении вступили  бывший член Национально-демократического союза, премьер-министр РА Тигран Саркисян, министр финансов Тигран Давтян, бывший министр экономики Нерсес Ерицян, некоторые члены системы государственного управления и др. И это в том случае, когда, как выяснил «7or», многие из них даже не знали настоящей фамилии Гарегина Нжде.