2012թ. նոր սյուրպրիզ է մատուցել կառավարությանը. վիճահարույց օրինագծի քննարկումը սկսվեց
Այս պահին խորհրդարանը քննարկում է «Սևանա լճի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրինագիծը, համաձայն որի Սևանա լճից 150 մլն խորանարդ մետր լրացուցիչ ջուր պետք է բաց թողնվի։ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանն ասել է, որ 2012թ. նոր սյուրպրիզ մատուցեց իրենց, սակավաջուր տարի էր, այդ պատճառով ստիպված են ջրային ռեսուրսների դեֆիցիտը լրացնելու համար դիմել այս միջոցին։
Նշենք, որ այս օրինագիծը բնապահպանների դժգոհությունն է առաջացրել։ Նրանք դիմել էին Ազգային ժողովին և խնդրել դեմ քվեարկել, քանի որ կառավարության այս նախաձեռնությունը պարզապես անհիմն են համարում։

2012г. преподнес правительству новый сюрприз: отвечать придется Севану
В данный момент в парламенте обсуждается законопроект о внесении дополнений в закон РА «Об озере Севан», согласно которому дополнительный попуск воды из озера составит 150 млн. кубометров воды.
Председатель Комитета водного хозяйства при министерстве территориального управления РА Андраник Андреасян сказал, что 2012г. преподнес им новый сюрприз: так как год засушливый, то они вынуждены пойти на это для восполнения дефицита водных ресурсов.
Отметим, что, согласно действующему законодательству, максимальный объем попуска воды из Севана составляет 170 млн. кубометров в год. Правительство предлагает увеличить объемы попусков воды из Севана в 2012 г. до 320 млн. кубометров на оросительные нужды. Указанный законопроект вызвал недовольство экологов. Они обратились в Национальное собрание с просьбой проголосовать против данной инициативы правительства, поскольку считают ее беспочвенной.