Հրանտ Բագրատյանի գնահատականը Կառավարության ծրագրին. «Չեմ ուզում հիմա կոպիտ բան ասեմ, բայց հաշվեք, թե ասացի»
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության անդամ,  ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսին անդրադարձել է ԱԺ–ում տեղի ունեցող վերջին քննարկումներին, մասնավորապես Կառավարության ծրագրին, ու հանդես եկել  քննադատական գնահատականներով։
–Համոզմունքս խորանում  է, որ իշխող քաղաքական վարչակարգը, ո՛չ մասնագիտորեն, ո՛չ էլ աշխատելաոճով, ի վիճակի չէ ճիշտ օրենքներ ընդունել, ճիշտ պետություն կառուցել։ Ես դա տեսնում եմ։ Բայց ամենամեծ պրոբլեմը ցինիզմն է,–հայտարարել է Բագրատյանը։
Անդրադառնալով Կառավարության ներկայացրած և ԱԺ–ում արդեն իսկ ընդունված ծրագրին գնահատական տալու հարցին՝ Բագրատյանը նշել է հետևյալը.
–Չեմ ուզում հիմա կոպիտ բան ասեմ. ԱԺ պատգամավոր չլինեի, կասեի։ Բայց հաշվեք, թե կոպիտ բառն ասացի։
Հրանտ Բագրատյանը նկատել է, որ Կառավարության ներկայացրած ծրագիրը իրականում ոչ թե ծրագիր է, այլ պլան։ Իսկ այդ երկու հասկացությունների միջև տարբերությունն այն է, որ ծրագիրը, ի տարբերություն պլանի, հաշվի է առնում՝ կա՞ն արդյոք իրական հնարավորություններ նշված քայլերն իրականացնելու, նպատակներին հասնելու համար, թե՞ ոչ։ Ինչ վերաբերում է ծրագրի մեջ նշված 5-7 տոկոս աճի խոստմանը, ապա Բագրատյանը դա «բլեֆ» է անվանել։
Նախկին վարչապետը քննադատել է նաև գործող վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին.
–Երբ որ հարցնում ես՝ ինչ քաղաքականություն եք տանում՝ մոնետարի՞զմ, թե՞ քենսիականություն (որոնք պետք է տարբերել), հանկարծ վարչապետն ասում է. «Ինչո՞ւ եք ջղայնանում, ամբողջ աշխարհն ընդլայնողական քաղաքականություն է տարել, իսկ դուք ասում եք՝ կրճատողական»։ Բայց ընդլայնողական կամ կրճատողական կարող է լինել ինչպես մոնետարիզմը, այնպես էլ քենսիականությունը։ Ու այստեղ հասկանում ես, որ մարդը իսկապես դա չգիտի, պարզապես՝ չգիտի,  ու պետք է ինչ–որ ավել բաներ կարդա, քան թե սոցիալիզմը։

Власти не способны принять правильные законы и построить правильное государство – Грант Багратян
Член парламентской фракции АНК, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян прокомментировал последние обсуждения в НС, дав свои критические оценки программе правительства.
«Я всё более убеждаюсь в том, что правящий режим ни профессионально, ни по стилю своей работы не способен принять правильные законы и построить правильное государство. Это очевидно. Однако самой большой проблемой является цинизм», - заявил Багратян.
Он также отметил, что представленная правительством программа на самом деле является планом. Отличие же заключается в том, что программа учитывает наличие реальных возможностей достижения намеченных целей и необходимых шагов. Что касается обещания относительно 5-7% роста, которое дано в программе, то Багратян считает его блефом.
Бывший глава правительства РА раскритиковал и действующего премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна:
«Когда спрашиваешь о том, какую политику он проводит – монетаристскую или кейнсианскую, то премьер неожиданно заявляет, что «не надо сердиться, так как весь мир проводит политику расширения бюджета, а вы говорите о политике его сокращения». Однако политика сокращения и расширения может быть как монетаристской, так и кейнсианской. И здесь ты понимаешь, что человек действительно не знает об этом, и ему не надо читать что-то большее, чем теорию социализма».