Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բելգիա
Հանրապետության նախագահը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը: Կարևորվել է Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության զարգացումը: Անդրադարձ է եղել Ասոցացման համաձայնագրի, Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման Հայաստան-Եվրամիություն բանակցություններին, մարդկանց տեղաշարժի դյուրացման, ինչպես նաև մեր երկրի բարեփոխումներին աջակցելու ձևաչափի շուրջ ԵՄ-ի հետ ծավալված երկխոսությանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերահաստատելով Եվրոպական միության հետ Հայաստանի սերտ համագործակցության պատրաստակամությունը՝ ընդգծել է, որ անկախացումից ի վեր ԵՄ-ի հետ մեր երկրի մերձեցումը և եվրաինտեգրման քաղաքականությունը եղել և շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Անդրադարձ է եղել ս.թ. մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին և տարածաշրջանային զարգացումներին: Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնը նշել է, որ կարևոր է շարունակել Հայաստանի ընտրական համակարգի բարեփոխումները, թեև կայացած խորհրդարանական ընտրությունները, տիկին Էշթոնի խոսքով, լավագույնն էին Հայաստանի անկախության 20 տարիների ընթացքում:
Հունիսի 28-ին, ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովին:

Серж Саргсян отправился в Брюссель
В Брюсселе глава государства встретился с Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-председателем Европейской Комиссии Кетрин Эштон.
Собеседники обсудили повестку отношений РА-ЕС. Была подчеркнута важность сотрудничества в рамках Восточного партнерства. Были затронуты темы переговоров между Арменией и Евросоюзом по соглашению об Ассоциации, о создании Глубокой и всесторонней зоне свободной торговли, упрощения передвижения людей, а также собеседники коснулись ведущегося с ЕС диалога о формате содействия реформам нашей страны.
Саргсян, подтвердив готовность Армении к тесному сотрудничеству с Европейским союзом, подчеркнул, что со времени обретения независимости, сближение нашей страны с ЕС и политика евроинтеграции были и продолжают оставаться одними из важнейших приоритетов внешней политики РА.
На встрече была обоюдно подчеркнута важность взаимных визитов высокого уровня Армения-ЕС.
Собеседники коснулись состоявшихся 6 мая в Армении парламентских выборов, процесса урегулирования Карабахской проблемы и региональных процессов. Кетрин Эштон отметила, что важно продолжать реформы избирательной системы Армении, хотя состоявшиеся парламентские выборы, по словам госпожи Эштон, были лучшими за 20 лет независимости Армении.
Завтра, 28 июня Серж Саргсян в качестве председателя РПА примет участие в саммите Европейской народной партии, сообщает пресс-служба президента РА.