Ռուբեն Հայրապետյանը հայտարարել է պատգամավորական մանդատը վայր դնելու մասին
ԱԺ պատգամավոր, ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հանդես է եկել իր պատգամավորական մանդատը վայր դնելու մասին հայտարարությամբ: դրանում ասված է.
Ամեն ինչ կտայի, որ այդ չարաբաստիկ երեկոյան լինեի այնտեղ, բռնեի երիտասարդների վրա բարձրացող բռունցքները, կանգնեցնեի այս դժբախտությունը, որ կյանք խլեց, ընտանիքներ կործանեց, երեխաներ որբացրեց: Ամեն ինչ կտայի այս ամենը հետ պտտելու համար: Բայց չեմ կարող: Վահեն արդեն չկա: Ու ես դրանով պետք է ապրեմ: Ու պետք է նայեմ նրա ընտանիքի անդամների աչքերին: Չգիտեմ ոնց:
Ասում են ամեն ինչ օրենքով պիտի լինի. վստահ եմ օրենքով կլինի, 100 մեղավոր կլինի 100 պատիժ կլինի: Բայց հարցը միայն օրենքը չի:
Հարցը շատ ավելի բարդ է: Ու ես դա շատ լավ եմ հասկանում: Հիմա շատերն են մեղադրում ինձ, նույնիսկ բաների համար, որ ինձ հետ կապ չունեն կամ հորինված են. երևի իրավունք ունեն: Բայց իմ առաջին մեղադրողը հենց ես եմ:
Ես պիտի կանխեի նման դժբախտությունը ու չեմ կարողացել դա անել: Չպետք է իմ և իմ ընտանիքի հետ առնչություն ունեցող միջավայրում նման իրադարձություն հնարավոր լիներ: Ես ինձ չեմ ներում, ու չգիտեմ ոնց պիտի ներում հայցեմ:
Այս պահին ես հայտարարում եմ, որ բարոյական պարտավորություն եմ զգում և վայր եմ դնում Ազգային Ժողովի պատգամավորի իմ մանդատը: Ես ներողություն եմ խնդրում իմ բոլոր ընտրողներից, որ չեմ կարողանա արդարացնել իրենց սպասելիքները, բայց վստահ եմ, որ ուղղակի պարտավոր եմ այս քայլն անելու: Ուզում եմ հավատալ, որ ավանցիներն ինձ ճիշտ կհասկանան: Հույս ունեմ, որ մի օր էլ կկարողանամ ներում ստանալ Վահեենց ընտանիքում. համենայն դեպս ամեն ինչ կանեմ դրա համար:

Рубен Айрапетян заявил о сложении своего депутатского мандата
Депутат парламента от  РПА, председатель Футбольной федерации Армении Рубен Айрапетян выступил с заявлением о сложении своего депутатского мандата. В нем, в частности,  говорится:
«Все бы отдал, лишь бы в тот злополучный вечер быть там,  остановить эту трагедию, отобравшую жизнь, разрушившую семьи, осиротившую детей. Все бы отдал, чтобы повернуть все это вспять. Но не могу. Ваге больше нет. И я должен жить с этим. И должен смотреть в глаза членам его семьи. Не знаю как.
Говорят, все должно быть по закону. Я уверен, что так и должно быть: будет 100 виновных, будет 100 наказаний. Но дело не только в законе.
Вопрос намного сложнее. И я это прекрасно понимаю. Сейчас многие обвиняют меня, причем даже за те вещи, к которым я не имею никакого отношения или просто выдуманы. Наверное,  они имеют право. Но первый обвинитель – это я сам.
Я должен был предотвратить эту трагедию, но не смог сделать этого. В среде, касающейся меня и моей семьи, не должно было происходить подобного. Я себя не прощаю, не знаю, как буду просить прощения.
На данный момент я заявляю, что чувствую моральное обязательство и складываю свой мандат депутата НС Армении. Я прошу прощения у всех избирателей за то, что не сумею оправдать их ожиданий, но я уверен, что просто обязан пойти на этот шаг. Хочу верить, что аванцы  поймут меня. Надеюсь, что однажды я получу прощение у семьи Ваге. В любом случае, я все сделаю для этого.