Թալինի ընտրությունների իրական պատկերը. մեկնաբանում է Նաիրա Զոհրաբյանը
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը, ով Արագածոտնի մարզի Թալինի քաղաքապետի ընտրություններում նաև ԲՀԿ–ական թեկնածու Վազգեն Խաչատրյանի վստահված անձն էր, «7օր»-ի հետ զրույցում իր մեկնաբանությունն է տվել հիշյալ ընտրությունների վերաբերյալ։
Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ ինչպես մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում, այնպես էլ հիմա, բացահայտ խախտումներին՝ լցոնումներին ու դիտորդների ծեծուջարդին, կրկին փոխարինել են կնիքների շուտ օքսիդացող թանաքները, վարչական ռեսուրնսերի բացահայտ օգտագործումը հօգուտ ՀՀԿ–ական թեկնածուի և այլ մանիպուլյացիոն տեխնոլոգիաներ։
–Մոտ 50-60 ընտրող քվեախցիկ է մտել ուղեկցողի հետ, չնայած իրենք թե տեսողության, թե առհասարակ առողջության հետ ոչ մի խնդիր էլ չեն ունեցել։ Պարզաբանելու վերաբերյալ իմ հարցին ստացա բավական օրիգինալ պատասխան. «Բա դու չգիտեի՞ր, որ Թալինում 60–ից հետո բոլորը անգրագետ են, և ուղեկցողի հետ են մտնում քվեախցիկ, որ նրանց համար կարդան թեկնածուների անունները»,–մանրամասնել է Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հիշեցնելով, որ Իջևանում նույն միջադեպի հետ կապված՝ իր համար  հիմնավորել էին, թե դրանք բոլորը հոգեկան հիվանդներ են և ինքնուրույն քվեարկել չեն կարող։
Հիշեցնենք, որ պաշտոնապես հայտարարվել է, թե Թալինում ընտրություններն անցել են առանց խախտումների։ Ըստ նախնական տվյալների՝ ընտրություններում հաղթել է ՀՀԿ–ական թեկնածուն՝ Սարգիս Արամյանը։

Наира Зограбян о выборах мэра Талина
Секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян, которая на выборах мэра Талина была доверенным лицом кандидата ППА Вазгена Хачатряна, дала в беседе с «7or» свои комментарии относительно прошедших выборов.
Зограбян подчеркнула, что на этих выборов, как и во время состоявшихся 6-го марта, на смену явным нарушениям – вбрасываниям и избиению наблюдателей – пришли быстро испаряющиеся печати, явное использование административного ресурса в пользу кандидата от РПА и другие манипуляционные технологии.
«Около 50-60 избирателей вошли в кабинки для голосования с сопровождающим, хотя у них не было никаких проблем ни со зрением, ни со здоровьем в целом», – сказала Наира Зограбян.
Она также отметила, что на просьбу прокомментировать это был дан весьма оригинальный ответ: «А ты не знала, что в Талине старше 60 лет все безграмотны и заходят в кабинку с сопровождающими, чтобы для них прочитали имена кандидатов».
При этом Зограбян напомнила, что в подобной ситуации во время выборов мэра Иджевана ей пояснили, что все эти люди являются психически больными и не могут самостоятельно голосовать.
Отметим, что согласно официальному заявлению, выборы в Талине прошли без нарушений. По предварительным данным, на выборах победил кандидат от РПА Саркис Арамян.