Սարգսյանի «արևմտամետ» իմիջից մնացել է միայն «կամուֆլյաժը» (տեսանյութ)
Երբ 2008թ. մարտի 1–ի շնորհիվ Սերժ Սարգսյանը դարձավ նախագահ, փորձ արվեց ներքին լեգիտիմության սուր դեֆիցիտը լրացնել արտաքին լեգիտիմությամբ։ Այդ ծրագրի շրջանակներում նախաձեռնվեց տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը։
«Ճիշտ է, Սերժ Սարգսյանը կեղծիքների ու բռնության օգնությամբ է հայտնվել Բաղրամյան 26–ում, բայց «զատո» նա լուծելու է Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու հարցը, բաց սահմանի օգնությամբ պայքարելու է տնտեսական մենաշնորհների դեմ և «չերեզ» Թուրքիա ինտեգրվելու է Արևմուտքին»,–տարածում էին նախագահի փեսա Միքայել Մինասյանի սուրհանդակները։
Ինչպես և սպասվում էր՝ այդ ամենը բլեֆ դուրս եկավ։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն ամբողջությամբ տապալվեց և վնասեց Հայաստանի շահերին։ Դե, իսկ բոլշևիկյան մտածողությամբ այս իշխանությունը ոչ թե տնտեսական մենաշնորհների դեմ պայքարելու խնդիր ունի, այլ մենաշնորհային դաշտը սեփականաշնորհելու և ֆինանսական հոսքերը գերկենտրոնացնելու ծրագիր։
Թուրքական վոյաժներով իբր  ժողովրդավարության ձգտող «արևմտամետի» իմիջ կերտելու ծրագրերը չստացվեցին, և նախագահի թիմը լծվեց «Սերժն ունի Արևմուտքի «դաբրոն», և նրա բոլոր քայլերը ողջունվում են», ինչպես նաև «Պետք է օգնել արևմտամետ Սերժին, որպեսզի նա պայքարի ՌԴ «դաբրոն» ունեցող ռուսամետ ԲՀԿ–ի դեմ» կոդերի տարածման աշխատանքին։ Վարդան Օսկանյանի «գործի» շուրջը տեղի ունեցող զարգացումները, սակայն, ցույց տվեցին, որ դա էլ էր հերթական բլեֆը, քանզի արևմտյան երկրների, մասնավորապես ԱՄՆ–ի և ԵՄ երկրների դեսպանները կոշտ արձագանքեցին իշխանությունների կամայականությանն ու քաղաքական դրդապատճառներով նախկին արտգործնախարարի հետապնդմանը։
Սերժի PR թիմը, տեսնելով, որ իրենք տապալվել են իմիջաստեղծ աշխատանքում, հիմա ուզում է արդեն պայքարել իրենց իսկ կողմից շրջանառության մեջ դրված «ռուսամետ ԲՀԿ»–ի իմիջի դեմ ու տարածել, թե իբր ԲՀԿ–ին Ռուսաստանը չի աջակցում։ Այդպիսով խնդիր է դրված անուղղակիորեն ցույց տալ, թե Ռուսաստանի «դաբրոն» Սերժին է տված։ Այսինքն՝ սերժամետ քարոզչամեքենան միֆեր է ստեղծում, հետո սկսում է պայքարել այդ միֆերի դեմ ու արդյունքում ստացվում է ինչպես միշտ։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին Սերժի «արևմտամետությունից», պատկերավոր ասած, մնացել է միայն «կամուֆլյաժը»։ Աթոռամետ Սերժի պահով այլ բան չէր էլ սպասվում։
Միակ իմիջը, որ հաջողացրել է իր վրա կարել Սերժ Սարգսյանն իր պաշտոնավարման ընթացքում, «ֆուտբոլային» շեղումներով թուրքամետությունն է։ Սերժի մոտ թուրքական գիծն այնքան բնական է ստացվում, որ ոչ մի PR–շիկի կարիք չկա։ Պարզ է, որ նա այդպես չէր ուզում, բայց այդպես ստացվեց, և Գյուլն այստեղ ոչ մի մեղք չունի. Սերժն ինքը գնաց այդ քայլին։

От «прозападного» имиджа Сержа остался лишь «камуфляж» (видео)
Когда благодаря событиям 1-го марта 2008-го года Серж Саргсян стал президентом, была предпринята попытка восполнить дефицит внутренней легитимности внешней. В рамках данной программы была инициирована печально известная «футбольная» дипломатия.
«Действительно, Серж Саргсян оказался в президентском дворце благодаря фальсификациям и применению насилия, но зато он решит вопрос открытия армяно-турецкой границы, что позволит бороться с экономическими монополиями и интегрироваться с Западом через Турцию», - возвещали курьеры президентского зятя Микаэла Минасяна.
Как и ожидалось, всё это оказалось блефом. «Футбольная» дипломатия полностью провалилась, нанеся урон интересам Армении. Что же касается этой власти с большевистским мышлением, то она решает задачу не по ликвидации экономических монополий, а по их приватизации и сверхцентрализации финансовых потоков страны.
Когда планы по формированию имиджа «прозападника», стремящегося посредством турецких вояжей к демократии, провалились, команда президента начала активно внедрять коды вроде «У Сержа есть «добро» Запада, и все его шаги там приветствуются» или «Необходимо помочь прозападному Сержу бороться с имеющей «добро» России и пророссийски ориентированной ППА». Однако развития в связи с «делом» Вардана Осканяна показали, что это также является очередным блефом, поскольку послы ряда западных стран, в частности – США и стран ЕС, жестко отреагировали на произвол властей и преследование бывшего министра иностранных дел по политическим мотивам.
Видя, что они проиграли в деле формирования нового имиджа президента, команда Сержа сейчас пытается бороться с введенной ею же в оборот «пророссийской ориентированностью ППА» и распространять, будто Россия не поддерживает ППА. Тем самым поставлена задача косвенно показать, что Россия дала свое «добро» Сержу. То есть, просержевский агитпроп создает мифы, затем начинает бороться с ними, и в результате получается как всегда.
Нам же остается только констатировать, что в преддверии президентских выборов от «прозападности» Сержа, образно говоря, остался только «камуфляж». Ориентированного только на президентское кресло Сержа не могло ожидать что-то другое.
Единственным имиджем, который удалось оставить за собой Сержу Саргсяну в годы своего правления, является протурецкость с «футбольными» отклонениями. Турецкая линия у Сержа получается настолько естественно, что в пиарщиках он не нуждается. Понятно, что он хотел не этого, но так получилось, и Гюль ни в чем не виноват – Серж сам пошел на данный шаг.