ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչների և Նաիրա Զոհրաբյանի ու Վարդան Օսկանյանի հանդիպումն ավարտվել է
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչների և ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանի ու Վարդան Օսկանյանի հանդիպումն արդեն ավարտվել է: «Yerkir.am»-ը զրուցել է Վարդան Օսկանյանի հետ:
- Պարո՛ն Օսկանյան, ինչպե՞ս անցավ հանդիպումը:
-Որեւէ որոշում չի կայացվել, բայց կարծում եմ, որ շատ լավ եւ արդյունավետ առաջին հանդիպում էր: Մի բան երկու կողմերին էլ շատ հստակ է, որ առայժմ խոսելու ենք օրակարգային հարցերի մասին, ոչ թե թեկնածուների, ինչն այս դեպքում երկրորդական է: Կարող եմ ասել, որ այդ առումով մենք արդեն համաձայնություն ունենք: Նախնական օրակարգային հարցերի մասին խոսելիս պարզվեց, որ իսկապես շատ ընդհանրություններ կան եւ ԲՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի մոտեցումների մեջ եւ կարծում եմ, որ մենք արդեն լավ հիմք ունենք հավատալու, որ կարող է լուրջ համագործակցություն լինի նախագահական ընտրությունների ընթացքում:
-Իսկ, ըստ Ձեզ, կստացվի՞ արդյոք համագործակցությունը մյուս ուժերի հետ:
-Պետք է փորձենք, հույս ունենք, որ կլինի, դա հասարակական պահանջ է այսօր, որովհետեւ այն օրակարգային խնդիրները որոնք քննարկել ենք` չեմ պատկերացնում, որ լինի որեւէ քաղաքական ուժ, որ առարկություն ներկայացնի: Դրանք իսկապես մեկ կամ երկու կուսակցության մոտեցումները չեն, դրանք հասարակության դրած խնդիրներն են եւ այս տարիների ընթացքում իսկապես կուտակված հարցեր են եւ մեր առջեւ ծառացած խնդիրների լուծումները: Այդ իմաստով կարծում եմ, որ սա ընդհանրական օրակարգ է եւ մենք հույս ունենք, որ այս օրակարգի շուրջ կկարողանանք հասնել քաղաքական ուժերի համախմբման, ինչն էլ էապես կնպաստի որ լուրջ մրցակցային նախագահական ընտրություններ լինեն:
-Պրն Օսկանյան, վերջին օրերին շատ է խոսվում այն մասին, թե ինչու ԲՀԿ-ն հենց հիմա որեշեց անցնել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին, կառավարման խորհրդարանական համակարգին, ոմանց աչքին անգամ ստվերներ են երեւում, ոմանք այլ պատճառներ են մատնանշում...
-Դրանք բոլորը հերյուրանքներ են, ամեն մի գաղափար վերջիվերջո առաջարկվելու համար իր հարմար ժամանակը ունի, եւ երբ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին ես, բնականաբար, ձեւավորված գաղափարներն արդեն ի հայտ են գալիս, դրվում են օրակարգ, վերջիվերջո այդ գաղափարները ձեւավորվում են նաեւ ժողովրդի հետ հանդիպումների արդյունքում: Այնպես որ այդ գաղափարն հասունացել էր արդեն, դա միայն ԲՀԿ-ինը չէ, ՀՅԴ-ն երկար ժամանակ է դրա մասին խոսել, «Ժառանգությունը» եւս:
-Խոսքը նրա մասին է, թե ինչո՞ւ ԲՀԿ-ն հենց հիմա խոսեց:
-Դե որեվհետեւ մեր առջեւ արդեն նախագահական ընտրություններ են, ժամանակը ճիշտ է: Առավել եւս մենք գնալով համոզվում ենք, որ այսօրվա մեր կառավարման համակարգը արդյունավետ չէ, չի աշխատում եւ ժամանակն է լուրջ համակարգային փոփոխությունների մասին մտածել:
-Պրն Օսկանյան, չնայած նրան, որ թե՛ ՀՅԴ-ն, թե՛ ԲՀԿ-ն նշում է, որ կարեւորը օրակարգային հարցերի շուրջ համախմբվելն եւ եւ որ նախագահի անձի ընտրությունը երկրորդական հարց է, այդուըհանդերձ, չե՞ք կարծում, որ ամեն դեպքում նախագահի անձի ընտրության հարցում խնդիրներ կլինեն:
-Ես նորից եմ ասում, որ կարեւորը օրակարգի հարցերի շուրջ համախմբումն է, մյուսը երկրորդական հարց է: Վստահ եմ, որ եթե համախմբում եղավ, մյուս հարցի լուծում ավելի հեշտ կլինի:

Мнения ППА И АРФД во многом совпадают - Вардан Осканян
После состоявшейся сегодня встречи представителей Верховного органа АРФД с депутатами от парламентской  фракции ППА, экс-министром иностранных Армении Варданом Осканяном и Наирой Зограбян, «Yerkir.am» побеседовал с Варданом Осканяном.
-Господин Осканян, как прошла встреча?
-Какое-либо решение не было принято, но встреча прошла успешно и была результативной. Мы знаем одно: мы будем говорить о важнейших вопросах и задачах, а не о кандидатах, что в данном случае является второстепенным. При обсуждении данных задач выяснилось, что мнения ППА И АРФД во многом совпадают, совпадают и позиции партий. Считаю, что уже есть основа для веры в серьезное сотрудничество на предстоящих выборах президента РА.
- По вашему мнению, возможно ли подобное сотрудничество с другими политическими силами?
- Нужно попробовать. Надеюсь, что возможно. Сегодня это общественная потребность, не думаю, что какая-либо политическая сила была бы против тех вопросов, которые были нами обсуждены. Эти вопросы очень важны и требуют решения, и это позиция не только двух партий, это задачи, выдвинутые общественностью, и я надеюсь, что процесс их решения сможет объединить разные политические сил, что в свою очередь поспособствует серьезному соперничеству на предстоящих выборах.
-Г-н Осканян, в течение последних дней много говорится о том, почему ППА именно сейчас хочет перейти к 100-процентной пропорциональной избирательной системе, парламентской системе правления. Некоторые видят за всем этим другие причины...
- Все, что они думают, говорят - безосновательно. Каждая идея, предложение имеет свое уместное, подходящее  для представления время, и естественно, что в преддверии президентских выборов подобные вопросы поставлены на повестку. И, в конце концов, рождаются эти идеи от встречи, общения с народом – это не только наши желания. К тому же идея принадлежит не только ППА, поскольку долгое время о ней говорили и АРФД, и партия «Наследие».
-Речь идет о том, почему ППА озвучила ее именно сейчас?
-Потому что мы находимся в преддверии выборов, и именно сейчас наступило подходящее время для озвучивания подобных вопросов. Тем более, что время показывает, что сегодняшняя наша система правления нерезультативна и нуждается в изменениях.