Արման Մուսինյան. «ԲՀԿ-ն չեղյալ է հայտարարել ՀՀԿ-ի հետ կնքած հուշագիրը»
Հայ ազգային կոնգրեսի մամլո խոսնակ Արման Մուսինյանը «ilur.am»–ին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ ԲՀԿ որոշումը։ Ստորև ձեզ ենք ներկայացնում հարցազրույցն ամբողջությամբ։
-Պարոն Մուսինյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք ԲՀԿ-ի՝ նախագահական ընտրություններում թեկնածու չառաջադրելու եւ ընտրություններում որեւէ թեկնածուի չսատարելու մասին հայտարարությունը:
-Մենք խոստացել էինք լրացուցիչ մեկնաբանություն տալ այս հարցի վերաբերյալ: Ասեմ, որ մենք տեղյակ էինք ԲՀԿ-ի այս որոշման մասին, քանի որ, ելնելով բանակցային էթիկայից՝ ԲՀԿ-ն մեզ այդ մասին տեղեկացրել էր նախապես: Իսկ տեղի ունեցածի իմաստը մեկն է՝ ԲՀԿ-ն չեղյալ է հայտարարել ՀՀԿ-ի հետ կնքած հուշագիրը, եւ այսպիսով Հայաստանի իշխող քաղաքական համակարգի մի զգալի հատված պոկվել է բուրգից:
-Իսկ հետագայում, հնարավո՞ր է ԲՀԿ-ի հետ համագործակցությունը շարունակվի:
-Վերջին շրջանում մենք արդեն ԲՀԿ-ի հետ արձանագրել ենք խորհրդարանական համագործակության մի քանի հաջող փորձ, մասնավորապես, Ընտրական Օրենսգրքի բարեփոխումների, արտահերթ նիստ հրավիրելու, Սահմանադրական դատարան դիմելու, Մարտի 1-ի հանձնաժողող ստեղծելու հարցերում, եւ հուսով ենք, որ մեր համագործակցությունը կշարունակվի:
-Մամուլում տեսակետներ են շրջանառվում, որ այս հարցում Կոնգրեսի որդեգրած ռազամավարությունը ձախողվել է: Դուք անձամբ ինչպե՞ս կմեկնաբանիք այդ տեսակետները:
-Ես ինչքան հիշում եմ, իսկ ես լավ եմ հիշում, Սերժ Սարգսյանի վերահսկողության տակ գտնվող պրոպագանդան, որին կամա, թե ակամա՝ լծվել են նաեւ արտաքուստ ընդդիմադիր դիրքորոշում ունեցող հասարակությանը ոչ անհայտ գործիչներ, մեզ ներկայացվում էր հետեւյալ հիմնական մեղադրանքը, որ Կոնգրեսի քաղաքականության հետեւանքով ԲՀԿ-ն մասնակցելու է ընտրություններին, շեղելու է ընդդիմադիր զանգվածի ձայները դեպի իրեն, իսկ վերջում, ընդունելու է Սերժ Սարգսյանի լեգիտիմությունը՝ այդ ձայները որպես օժիտ նվիրելով նրան: Հիմա թե ինչքան «հիմնավոր» էին այդ «մեղադրանքները», թողնում եմ ընթերցողների եւ հասարակության դատին: Ասեմ միայն, որ անկախ իրադարձությունների զարգացման ընթացքից, ոչ վարչախմբի քարոզչությունը, ոչ էլ նրան լծված վերը նշված գործիչները,  չէին դադարեցնելու իրենց հարձակումները Կոնգրեսի վրա, կամ որ նույն է՝ չէին դադարելու հնարավորինս օժանդակել Սերժ Սարգսյանին: Ավելին, եթե ԲՀԿ-ն նախագահի թեկնածու առաջադրեր, նույն ջանասիրությամբ քարոզչամեքենան, եւ նրան լծված «ընդդիմադիր» գործիչները նույնպիսի «քննադատության» էին ենթարկելու Կոնգրեսին: Իրականությունը, սակայն, այն է, որ նրանք բոլորը լծված են Սերժ Սարգսյանի եւ ողջ ռեժիմի վերարտադրության՝ իրենց համար սուրբ դարձած գործին: Հետեւաբար այս հիստերիան, ինչպես նաեւ հանրապետականների ճամբարում նկատվող դեպրեսիվ տրամադրությունները վկայում են, որ Նախագահ Տեր-Պետրոսյանն իր ռազմավարության մեջ, ինչպես միշտ, չի սխալվել:

Арман Мусинян: «ППА объявила недействительным заключенный с РПА меморандум»
Пресс-секретарь Армянского Национального Конгресса Арман Мусинян в интервью «iLur.am» прокомментировал решение партии «Процветающая Армения» относительно предстоящих президентских выборов.
- Господин Мусинян, как вы прокомментируете решение политсовета ППА о невыдвижении на выборах  собственного кандидата и неоказании поддержки другому кандидату?
- Мы обещали дать дополнительные разъяснения по данному вопросу. Скажу, что мы знали о подобном решении, поскольку, исходя из переговорной этики, ППА оповестила нас заранее. А смысл произошедшего один: ППА объявила недействительным заключенный с РПА меморандум, и таким образом от пирамиды властной политической системы оторвалась ее значительная часть.
- А возможно ли в дальнейшем продолжение сотрудничества с ППА?
- В последнее время мы уже запротоколировали несколько удачных попыток сотрудничества в парламенте, в частности, в задаче созыва внеочередного заседания по вопросу изменений в Законе о выборах, при обращении в Конституционный суд, в вопросе создания комиссии по делу 1-го марта, и надеюсь, наше сотрудничество продолжится.
- В прессе муссируется, что в этом вопросе стратегия Конгресса провалилась. Как лично вы прокомментируете такую точку зрения?
- Насколько я помню, а помню я хорошо, пропаганда, находящаяся под контролем Сержа Саргсяна, в которую волей-неволей включились и небезызвестные обществу внешне оппозиционные политические деятели, обвиняет нас в том, что вследствие политики Конгресса ППА пойдет на выборы, отвлечет голоса оппозиционно настроенной публики, и в конце примет легитимность Сержа Саргсяна, подарив ему свои голоса в качестве приданого. Насколько «обоснованы» эти «обвинения», пусть судят читатель и общество. Скажу только, что, вне зависимости от дальнейшего развития событий, ни пропагандистская машина властей, ни примкнувшие к ним вышеозначенные деятели, не прекратили бы свои нападки на Конгресс, или, что то же самое, не прекратили бы содействовать Сержу Саргсяну. Более того, если бы ППА выдвинула кандидатуру, то пропагандистская машина властей и примкнувшие к ней «оппозиционные»  деятели с тем же усердием  «критиковали» бы Конгресс. Действительность, однако, в том, что все они впряжены в ставшее для них святым дело воспроизводства режима Сержа Саргсяна. Следовательно, эта истерия и депрессивные настроения в лагере республиканцев свидетельствуют о том, что президент Левон Тер-Петросян, как всегда, не ошибся в своей стратегии.