Վահագն Չախալյանը համաներմամբ ազատ կարձակվի. Իվանիշվիլին կատարում է խոստումը
Դեկտեմբերի 21-ին Վրաստանի խորհրդարանի ընդունած համաներման մասին օրենքը տարածվել է  նաև «Միասնական Ջավախք» շարժման առաջնորդ Վահագն Չախալյանի վրա: Վերջինս ազատ կարձակվի  օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից: Այս մասին «Հետքին» հայտնել է Վահագն Չախալյանի փաստաբան Նինո Ադրիաշվիլին:
«Այն հոդվածները, որոնցով մեղադրանք է առաջադրվել Վահագնի նկատմամբ, ոչ ծանր հանցագործություն է համարվում, և նրան ազատ կարձակեն, երբ նախագահ Սահակաշվիլին ստորագրի համաներման մասին օրենքը: Այնուհետև պետք է հրապարակվի ազատ արձակվողների անունները, իսկ հետագա երկու շաբաթվա ընթացքում Վահագնի գործը կփոխանցվի դատարան, որն էլ երկու շաբաթվա ընթացքում պետք է ազատ արձակման որոշում կայացնի: Այսինքն՝ դա կտևի մեկ կամ երկու ամիս, և նա ազատության մեջ կլինի»,- մանրամասնել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 21-ին Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց համաներման մասին օրենքը: Այն վերաբերում է անձանց, ովքեր հանցագործություն են կատարել մինչև 2012թ. հոկտեմբերի 2-ը: Համաներումը կտարածվի մեծ թվով բանտարկյալների վրա, և նախատեսում է նրանց պատժի կրճատումը հիմնականում մեկ չորրորդ մասով:
Վահագն Չախալյանը անազատության մեջ է 2008 թվականի հուլիսի 21-ից:  Նա  կրել է պատժի մեկ չորրորդից ավելին: Չախալյանը Վրաստանի դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչվեց Քր. օր. 236-րդ հոդվածի առաջին մասով` զենք-զինամթերքի ձեռքբերման եւ պահպանման, 226-րդ հոդվածով` հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման կամ ակտիվ մասնակցության, 239-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «բ» ենթակետով` խուլիգանություն` կատարված իշխանության ներկայացուցչի դեմ: Նրան դատապարտեցին 10 տարվա ազատազրկման: Նինո Ադրիաշվիլու խոսքով՝ Վահագնին առաջադրած բոլոր հոդվածների վրա համաներումը տարածվում է:
190 բանտարկյալներ, ովքեր Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ճանաչվել են քաղաքական հալածյալներ, ազատ կարձակվեն, և նրանց նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները կհանվեն: Վահագն Չախալյանին քաղբանտարկյալների ցուցակում խորհրդարանը չընդգրկեց որոշ պատգամավորների ելույթներից հետո: Սակայն խոստացել են վերանայել Վահագնի գործը: Տոներից հետո պարզ կդառնա, ի վերջո, Վահագնին կընդգրկեն քաղբանտարկյալների ցուցակում, թե ոչ:

Ваагн Чахалян будет освобожден по амнистии
Принятый 21 декабря парламентом Грузии закон об амнистии распространяется и на лидера организации «Единый Джавахк» Ваагна Чахаляна. Он будет освобожден тогда, когда закон вступит в силу. Об этом информационному сайту «hetq.am» сообщила адвокат Чахаляна Нино Адриашвили.
«Те статьи, по которым Ваагну было предъявлено обвинение, рассматриваются как не тяжкие, поэтому он будет освобожден. Освобожден он будет тогда, когда президент Саакашвили подпишет закон об амнистии. После должны быть опубликованы фамилии амнистированных, а затем в течение двух недель дело Ваагна будет передано в суд и суд опять же в течение двух недель должен вынести решении об освобождении. Иначе говоря, весь процесс займет 1-2 месяца и он будет на свободе», - прокомментировала Адриашвили.
Отметим, что 21 декабря парламент Грузии в третьем чтении принял закон об амнистии. Он касается лиц, совершивших преступление до 2 октября 2012 года. Амнистия коснется значительного количества осужденных и предусматривает сокращение срока наказания примерно на четверть.
Ваагн Чахалян находится в заключении с 21 июля 2008 года и он уже отбыл более четверти своего срока. Напомним, что Ваагн был признан виновным судом Грузии по 1-й части 236-й статьи УК Грузии – приобретение и хранение оружия и боеприпасов, по 226-й статье – организация и активное участие в массовых мероприятий, нарушающих конституционный порядок, по пункту «б» 2-й части 239-й статьи – хулиганство по отношению к представителю власти. Он был осужден к 10 годам лишения свободы. По словам Нино Адриашвили, амнистия распространяется на все вышеперечисленные статьи.
190 осужденных, которых парламент Грузии признал политическими заключенными, будут освобождены и с них будут сняты все обвинения. После выступления некоторых депутатов фамилия Ваагна Чахаляна не была включена в список политзаключенных. Однако было принято решение пересмотреть дело Чахаляна.