Հայ ազգային կոնգրեսի գնահատականն ընտրություններին
Փետրվարի 18-ին Հայաստանում կայացան հերթական խայտառակ ընտրությունները։ Հայ Ազգային Կոնգրեսը՝ ավելի քան 1500 ընտրատեղամասերում իր նշանակած հանձնաժողովների անդամների, Կոնգրեսի կողմից հատուկ մոնիտորինգի ենթարկված 20 ընտրատեղամասերի, ինչպես նաեւ լրագրողական եւ այլ խողովակներով հավաքած փաստական նյութի վրա արձանագրում է հետեւյալը։
Կոնգրեսը մի քանի անգամ արդեն պաշտոնապես հայտարարել է, որ Հայաստանում իշխող հակաժողովրդավարական բռնատիրական համակարգը, իր նկատմամբ անընդհատ խորացող համաժողովրդական ատելության պայմաններում, ընտրությունից-ընտրություն ստիպված է լինում դիմել ավելի ու ավելի լայնամասշտաբ կեղծիքների։ Անցած ընտրություններն առաջին հերթին այս թեզի ապացույցն էին. ընտրություններն անցկացվեցին ընտրակեղծիքների մեքենայի լիակատար օգտագործմամբ, կիրառվեցին ընտրախախտումների բոլոր գործիքներն ու մեխանիզմները։
Հիմնական ընտրախախտումներն էին.
1. Քվեարկությանը մասնակցող ընտրողի անձնագրից անմիջապես հեշտությամբ ու անհետք մաքրվում  էր դրոշմակնիքը՝ ապահովելով բազմակի քվեարկության հնարավորությունը։
2. Ինչպես միշտ, որպես հարուստ շտեմարան, վարչախումբն օգտվեց հանրապետությունից բացակա, սակայն ընտրացուցակներում առկա շուրջ 700.000 ընտրողների ձայների կեղծման հնարավորությունից։
3. Նորից պետականորեն կազմակերպվեց հօգուտ իշխանական թեկնածուի ընտրակաշառքի բաժանում եւ ընտրողների քվեարկության վերահսկում։
4. Օրինականություն պահանջող հանձնաժողովի անդամների, լրագրողների, դիտորդների նկատմամբ արձանագրվեցին բռնության, ահաբեկման եւ կաշառելու համատարած դեպքեր։
5. Տեղի ունեցան քվեատուփերի բացահայտ լցոնումներ։
6. Որոշ հանձնաժողովներում հաշվարկի ժամանակ կեղծվեց ձայների քանակը։
Այս ամենի հետեւանքով, բնականաբար, աղավաղվել են ընտրությունների իրական արդյունքները։
Փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունները ցուցադրեցին, թե ինչ աստիճանի է խորացել համաժողովրդական ատելությունը գործող ռեժիմի եւ անձամբ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ։ Ընտրությունները ցույց տվեցին նաեւ, որ Հայաստանում իշխող վարչախումբը, ի հեճուկս տարիներ շարունակ իր տված խոստումների, երբեւէ չի հրաժարվի ընտրակեղծիքների իր ստեղծած մեքենայի գործադրումից, քանի դեռ դրա դեմ, որպես քաղաքական գործոն, չի ծառացել ժողովրդի միասնական կամքը, եւ ընտրակեղծարարության այդ փաստերին համարժեք վերաբերմունք չի արտահայտել միջազգային հանրությունը։
Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը, մասնավորապես դիտորդական առաքելությունները, դադարեցնեն դայակությունը Հայաստանի հանցավոր իշխանությունների նկատմամբ, հրաժարվեն Հայաստանի իշխանությունների օրենսդրական ձեռնածությունները որպես դրական բարեփոխումներ ներկայացնելու իրենց պրակտիկայից եւ վերջապես հասկանան, որ հայաստանյան ընտրությունների արատը ոչ թե օրենսդրական թերությունները, զանազան խախտումներն ու օրինազանցություններն են, այլ համակարգային այնպիսի մեխանիզմներ, ինչպիսիք են ընտրացուցակներում Հայաստանից մշտապես բացակայող 700.000 մարդկանց անունների առկայությունը եւ կրկնաքվեարկության դեմ արդյունավետ միջոց կիրառելու իշխանության չկամությունը:

АНК дал оценку прошедшим президентским выборам
Армянский Национальный Конгресс распространил заявление, в котором призывает международное сообщество, в частности, миссии наблюдателей прекратить «нянчиться с преступными армянскими властями» и отказаться от практики представления законодательных «фокусов» властей в качестве положительных реформ.
«18 февраля состоялись очередные позорные выборы. На основании сведений, полученных от членов комиссий более чем на 1500 участках, мониторинга 20 участков, а также фактов, собранных журналистами и переданных другими источниками, АНК констатирует следующее:
Конгресс уже несколько раз официально заявлял, что властвующий в Армении диктаторский режим в условиях все углубляющейся к нему всенародной ненависти вынужден от выборов к выборам прибегать к все более масштабным махинациям. Прошедшие выборы подтверждают это утверждение: выборы были проведены с полным использованием машины избирательных фальсификаций, со всеми механизмами и инструментами.
Основными нарушениями были:
1. Из паспортов с легкостью и бесследно стирался штамп, обеспечивая возможность многократных голосований.
2. Как всегда, хунта использовала для подлога неограниченные возможности данных отсутствующих в стране, но зарегистрированных в списках около 700.000 избирателей.
3. Вновь на государственном уровне был организован подкуп голосов в пользу кандидата власти, с контролем избирателей.
4. Зарегистрированы случаи насилия, устрашения и подкупа членов комиссий, журналистов и наблюдателей, требующих сохранения законности.
5. Состоялись явные вбросы бюллетеней в урны.
6. В некоторых комиссиях подделали подсчет голосов.
Вследствие всего этого, естественно, искажены реальные итоги выборов.
Президентские выборы 18 февраля продемонстрировали степень углубления всенародной ненависти к действующему режиму и Сержу Саргсяну лично. Выборы показали также, что властвующая в Армении хунта, нарушая даваемые годами обещания, никогда не откажется от фальсификаций выборов и применения созданного ею механизма, пока воля народа, как политический фактор, не возмутится в едином порыве против этого и международное сообщество не выразит свое соответствующее мнение.
Настало время, чтобы международное сообщество, в частности, наблюдательская миссия, прекратила нянчиться с преступными властями Армении, отказалась представлять законодательное жонглирование властей в качестве положительных реформ и, наконец, поняло, что порок армянских выборов не в недостатках законодательства, разнообразных нарушениях и проступках, а в таких системных механизмах, как наличие в списках избирателей данных 700.000 постоянно отсутствующих граждан и нежелание применять средства против повторных голосований».