Նաիրա Զոհրաբյանը չի բացառել, որ ավագանիում ոչիշխանական ուժերի միջև կոալիցիա կձևավորվի
Այսօր խորհրդարանում պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը չի բացառել, որ Երևանի նորընտիր ավագանիում ոչիշխանական ուժերի միջև կոալիցիա կձևավորվի, և հենց վերջինն էլ քաղաքապետ կընտրի:
–Մենք հակված ենք համագործակցության,-ասել է Ն. Զոհրաբյանը:
Նա անընդունելի է համարել ՀՀԿ մամուլի խոսնակի այն հայտարարությունը, թե իրենք քաղաքը չեն պատրաստվում հանձնել։
–«Մենք Երևանը չենք հանձնելու» ձևակերպումն ինձ հիշեցնում է «Ստալինգրադը չենք հանձնելու» կամ «Հետևում Կուրսկն է» արտահայտությունները: Խորհուրդ կտամ ձեռնպահ մնալ նման հայտարարություններից: Երևանցին ի՛նքն է որոշելու, թե ո՞ր քաղաքական ուժին է տալու իր քվեն, ո՞ր քաղաքական ուժն է ձևավորելու ավագանի, որն էլ կընտրի Երևանի քաղաքապետ: Որևէ մեկը Երևանն իր գրպանը չի դրել, որ հետո ասի՝ հանձնելու է կամ չի հանձնելու,-ընդգծել է Ն. Զոհրաբյանը:
Նա ամբարտավան և ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ վիրավորանք է համարում որևէ քաղաքական ուժի այն հայտարարությունը, թե՝ առաջին տեղը մենք ենք որոշելու, երկրորդ տեղից այն կողմ որոշումը թողնում ենք Երևանի ընտրողին:
–Երևանի ընտրողն այս ամբարտավան վարքագծի պատասխանն անպայման կտա,-նշել է ԲՀԿ–ական պատգամավորը:
Նաիրա Զոհրաբյանը նաև ավելացրել է, որ ԲՀԿ–ն պատրաստ է կարճ ժամանակում նախաձեռնել «Ընտրական օրենսգրքի» բարեփոխումների լայն փաթեթի մշակումը՝ հիմքում ունենալով 100–տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցումը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ նախագահի հայտնի հարցազրույցին, Ն. Զոհրաբյանը նշել է, որ եթե այնտեղ իրապես ուղերձ կար, որ այս կառավարությունը փայլուն է աշխատել, և այս վարչապետը պետք է շարունակի պաշտոնավարել, ապա սա հերթական աղետն է լինելու Հայաստանի համար.
–Այս կառավարությունը՝ այս վարչապետով, երկիրը տանում է փակուղի։ Հորդորում եմ թվերից ձերբազատվել ու խոսել փաստերով: 7 տոկոսը պետք է արտացոլվի աղքատության կրճատմամբ, որն օրեցօր աճում է: Այստեղ խայտառակ կոնֆլիկտ կա՝ հայտարարված փուչիկ թվերի և իրականության միջև,–ընդգծել է նա՝ ավելացնելով, որ կառավարությունը ղեկավարում է մի անձ, ով իր տնտեսական հեռանկարների և հայկական աշխարհի մասին պատկերացումներում իլյուզյոն մոտեցումներ ունի և որևէ գործնական, դրական բան առ այս պահը չի արել:

Наира Зограбян не исключила возможности коалиции между невластными силами в новом Совете старейшин
Во время брифинга в Национальном собрании секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян не исключила, что в новом Совете старейшин Еревана между невластными силами может быть сформирована коалиция, которая и изберет мэра.
«Мы склонны сотрудничать», - отметила Зограбян.
Секретарь фракции ППА назвала неприемлемым заявление пресс-секретаря РПА Эдуарда Шармазанова о том, что они не готовятся сдавать город.
«Формулировка «Мы не сдадим Ереван» напоминает мне известные слова «Не сдадим Сталинград» и «За нами Москва». Я бы посоветовала воздержаться от подобных заявлений. Ереванцы сами решат, за какую политическую силу они проголосуют, какая сила сформирует Совет старейшин и кто будет мэром города. Ереван не является чьей-либо собственностью, чтобы решать, отдавать ее или нет», - подчеркнула Зограбян.
По ее словам, ППА готова в короткие сроки инициировать разработку широкого пакета реформ Избирательного кодекса, беря основу за переход на 100-процентно пропорциональную избирательную систему.
Что касается известного интервью президента РА, то Зограбян отметила, что если в нем действительности содержится мессидж о безупречной работе правительства, которым должен продолжить руководить нынешний премьер, то для Армении это будет очередным бедствием.
«Данное правительство во главе с нынешним премьером ведет страну в тупик. Призываю отказаться от цифр и говорить на основе фактов. 7 процентов должны отражаться в сокращении уровня бедности, который растет изо дня в день. Здесь налицо позорный конфликт между заявленными цифрами и реальностью», - отметила секретарь фракции ППА.