ՀԱԿ–ը պատրաստվում է դիմել պատկան մարմիններին՝ Տարոն Մարգարյանի հայտարարագիրը ստուգելու պահանջով
Այսօր հրավիրված ասուլիսում Հայ ազգային կոնգրեսի մամլո խոսնակ Արման Մուսինյանը հայտնել է, որ ընտրացուցակների անգամ մակերեսային ուսումնասիրության ժամանակ 1000-ից ավելի մարդկանց անուններ են հայտնաբերել, ովքեր 2013-ի փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններում քվեարկել են տարբեր մարզերում, իսկ հիմա հաշվառվել են Երևանում:
–Վստահ եմ, որ խոր ուսումնասիրելու պարագայում այդ մարդկանց թիվը կշատանա,–ասել է Մուսինյանը և ընդգծել, որ ՀՀԿ–ն և կոնկրետ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունը զբաղված են ցուցակային աճպարարությամբ։
Այս օրերին ՀԱԿ ակտիվիստների նկատմամբ կատարված բռնություններն էլ Մուսինյանը պայմանավորում է արդար ընտրությունների պարագայում ՀՀԿ–ի կողմից իր պարտությունը գիտակցելով։
–Մեր հանդիպումները ցույց են տալիս, որ ՀՀԿ–ի նկատմամբ մարդկանց մոտ կա տոտալ ատելություն։ Հասարակությունը պատրաստ է իր ձայնը տալ ոչ իշխանական ուժի,-ասել է նա։
Մուսինյանն անդրադարձել է նաև ՀՀԿ–ի ցուցակը գլխավորող Տարոն Մարգարյանին և ընդգծել, որ մոտ 7 միլիոն դոլարի ունեցվածք ունեցող այդ անձնավորությունն ուսումն ավարտելուց հետո անցել է պետական աշխատանքի և չի ծառայել հայոց բանակում: ՀԱԿ–ը պատրաստվում է դիմել համապատասխան մարմիններին, որպեսզի ստուգվի Տարոն Մարգարյանի հայտարարագիրը.
–Կան փողերի լվացման, ատկատների, կոռուպցիոն, մեքենայությունների, պետական միջոցները վատնելու ռիսկեր,–ընդգծել է նա:
Ոչ իշխանական կուսակցությունների հետ էլ ՀԱԿ–ը քննարկումների մեջ է՝ ընտրությունների օրինականությունը վերահսկելու հարցում։

АНК обратится в соответствующие органы с требованием проверить декларацию Тарона Маргаряна
Во время даже поверхностного изучения списков избирателей было выявлено более 1000 имен людей, которые во время президентских выборов 18-го февраля проголосовали в различных марзах, а сейчас состоят на учете в Ереване. Об этом в ходе встречи с журналистами заявил пресс-секретарь АНК Арман Мусинян.
«Уверен, что при более серьезном исследовании количество этих людей увеличится», - отметил Мусинян, добавив, что РПА и Паспортно-визовое управление полиции заняты манипуляциями со списками избирателей.
По словам пресс-секретаря АНК, участившиеся в последнее время случаи нападений на активистов партии обусловлены осознанием в РПА возможности поражения в случае проведения справедливых выборов.
«Наши встречи показывают, что люди тотально ненавидят РПА. Общество готово отдать свои голоса за невластную силу», - отметил Мусинян.
Говоря о возглавляющем список РПА Тароне Маргаряне, Мусинян подчеркнул, что этот обладающий имуществом в $7 млн. человек сразу после учёбы состоял на государственной службе и не служил в армии. В связи с этим АНК готовится обратиться в соответствующие органы, чтобы проверить достоверность поданной Тароном Маргаряном декларации.
«Есть подозрения на «отмывание» денег, «откаты», махинации и коррупционные риски», - заявил Мусинян.
Что касается сотрудничества с невластными силами, то пресс-секретарь АНК отметил, что сейчас обсуждается вопрос совместного контроля за ходом выборов.