Գյուղացիները տարերքի դեմ մնացել են անօգնական
Հունիսի 30-ի լույս հուլիսի 1-ի գիշերը Շիրակի մարզի բազմաթիվ համայնքներ աննախադեպ կարկտահարության պատճառով հսկայական վնասններ են կրել, որոնց վերականգնման ուղղությամբ որևէ հույս չկա: Կարկուտի պատճառով մարզում վնասվել է շուրջ 2300 հա ցանքատարածություն: Ֆինանսական մեծ վնասներ առկա են Ախուրյան, Ազատան, Ղարիբջանյան և Արևիկ համայնքներում:
Շիրակի մարզպետարանի գյուղվարչության պետ Մովսես Մանուկյանը նշել է, որ կարկուտը հարվածել է մարզի գյուղատնտեսության զարկերակին. «Աղետի «էպիկենտրոնում» գտնվող համայնքներում մարզի ամենաինտենսիվ գյուղատնտեսություն վարող տնտեսություններն էին, որտեղ կենտրոնացված են կարտոֆիլի և բանջարաբոստանային մշակաբույսերի ցանքատարածությունները: Պատկերցրեք, մարզի կարտոֆիլի ցանքատարածությունների գրեթե մեկ երրորդը կենտրոնացված է այդ հատվածում, և դրնաք գրեթե 70%-ով վնասվել են»:
Ախուրյան համայնքում բնակիչներն անելանելի դրության մեջ են հայտնվել: Բանկերից ստացած վարկերը նրանցից շատերն այլևս հնարավորություն չունեն վերադարձնելու:
«Վարկ վերցրեցի' կարտոլի սերմի համար, վարկ վերցրեցի' սելիտրայի համար, վարկ վերցրեցինք, որ տրակտորիստներին տանք, ու անօգուտ: Կաղամբը, ծաղկակաղամբը, լոբին կարկուտը սաղ տարել է, ի՞նչ անենք: Անասունները ծախե՞նք, որ վարկերը փակենք։ Բա մենք ի՞նչ ուտենք»,- ասում է Հրանուշ տատը, որի բանջարաբոստանային ցանքատարածությունները գրեթե ամբողջովին կարկուտը ոչնչացրել է:
«Այսօրվա դրությամբ, ամբողջ համայնքը վարկի տակ է, գյուղում սարսափելի վիճակ է: Մարդիկ բանջարաբոստանային կուլտուրաներ էին ցանել, որ կարողանային վարկը փակել, բայց, էսօրվա դրությամբ խնդրում ենք կառավարությանը, որ էդ վարկերը գոնե կիսով չափ զեղչ անեն»,- համայնքի անունից խնդրեց կառավարությանը փոխանցել Վաչագան Մարտիրոսյանը:
Սակայն նրանցից շատերը, հաշվի առնելով նմանատիպ իրավիճակների փորձը, պետության կողմից աջակցություն ստանալու որևէ հույս չունեն և մտածում են սեփական ուժերով դուրս գալ ծանր իրավիճակից: «Մի քանի տարի առաջ էլ էսպես կարկուտ եկավ, ու ոչ մի փոխհատուցում էլ չստացանք, ոչինչ չեղավ: Երկրին տերուտիրական ո՞ւր ա, որ մեզ էլ փոխհատուցում տան»,-ասում է տիկին Գայանեն: Իսկ բնակիչներից մեկն էլ հուսահատությունից առաջարկեց. «Ձախորդ օրերի երգը երգենք ու ման գանք, է՞լ  ինչ կարող ենք անել: Ցանքատարածություններս գրեթե 100%-ով վնասված են»:
Սակայն Շիրակի մարզպետարանում վնասների փոխհատուցման հարցն այդքան էլ չի հետաքրքրում, խնդրի լուծման նրանց առաջարկած  տարբերակներն առավել «ռազմավարական և խորքային» բնույթ են կրում: Մարզային իշխանությունները դեռևս մի քանի օր առաջ նշեցին, որ գրեթե հնարավոր չէ ֆինանսական փոխհատուցում տալ տուժած համայնքներին, ամենաշատը հնարավոր է սերմացուի մասնակի փոխհատուցում: Խնդրի լուծումը նրանք տեսնում են հակակարկտային կայանքների տեղադրման մեջ, որը, սակայն, հսկայական վնասներ կրած և սնանկացման եզրին գտնվող գյուղցիների համար հազիվ թե մխիթարություն լինի:
Շիրակի մարզպետարանի գյուղվարչության պետ Մովսես Մանուկյանն ասել է. «Խնդրի լուծումը, միանշանակորեն, հակակարկտային կայանքների այդ ցանցի շարունակումն է մինչև մարզի հարավային սահմանը: Այն համայնքներում, որտեղ տեղադրված են հակակարկտայն կայանքներ, կարկուտից հետո, եթե անգամ վնաս է լինում, հասնում է 20%-ի»:
Սակայն մարզպետարանից տեղեկացրեցին, որ մարզային հանձնաժողովի կազմած ակտը թեև արդեն կառավարություն հասել է, որտեղ հիմնականում բարձրացվել է հակակարկտային կայանքների հարցը, սակայն հույս չկա, թե այդ ծրագիրն առաջիկայում իրականություն կդառնա՝ տնտեսական ճգնաժամի և բյուջեի սղության պատճառով:

Крестьяне остались беспомощными перед стихией
В ночь с 30 июня на 1 июля из-за беспрецедентного града многочисленные общины Ширакской области понесли огромные убытки, по поводу компенсации которых нет надежд. Из-за града в области пострадало около 2300 гектаров посевных участков. Большие финансовые потери налицо в общинах Ахурян, Азатан, Гарибджанян и Аревик.
Начальник управления сельского хозяйства областной администрации Ширака Мовсес Манукян отметил, что град нанес ощутимый удар по сельскому хозяйству области. «Находящиеся в «эпицентре» катастрофы общины были хозяйствами, ведущими самое интенсивное сельское хозяйство, где были сконцентрированы посевные площади картофеля  и овощебахчевых культур. Представьте, почти одна треть посевных площадей под картофель были сконцентрированы в этом участке и их почти 70 процентов  повреждены», - отметил он.
Жители общины Ахурян оказались в безысходном положении. Многие из них не в состоянии вернуть  кредиты, полученные от банков.
«Взял кредит для семян картофеля, взял кредит для селитры, взяли кредиты, чтобы отдать трактористам и бесполезно. Все град унес - капусту, цветную капусту. Что будем делать? Продать скотину, чтобы закрыть кредиты? А что есть нам?», - говорит бабушка Грануш, чьи посевные площади для овощебахчевых культур почти полностью уничтожил град.
«По положению на сегодняшний день вся община находится в долгах, взяв кредиты, в деревне ужасная ситуация. Люди посеяли овощебахчевые культуры, чтобы покрыть кредит, но на сегодняшний день просим правительство, чтобы хотя бы предоставили нам наполовину льготы по этим кредитам», - от имени общины попросил передать правительству Вачаган Мартиросян.
Однако многие из них, учитывая опыт подобных ситуаций, каких-либо надежд на помощь от государства не питают, и думают, как выйти собственными силами из тяжелой ситуации. «Несколько лет тому назад  был такой же град и какой-либо компенсации мы не получили и ничего не было. А есть ли хозяева в этой стране, чтобы нам выдавали компенсацию?», - говорит тикин Гаянэ. А один из жителей предложил от безысходности: «Будем петь песню про невезучие дни и гулять. А что еще мы можем делать?  Повреждены почти 100 процентов моих посевных площадей».
Однако в администрации области Ширака  не так уж и интересует вопрос компенсации, и предложенные им варианты решения проблемы носят «больше стратегический и глубинный характер». Областные власти еще несколько дней назад отметили, что почти невозможно дать финансовую компенсацию пострадавшим общинам, самое большее - возможна частичная компенсация в виде семян. Проблему они видят в размещении  противоградовых установок, что для крестьян, понесших большие убытки и находящихся на краю банкротства, навряд ли, может быть  утешением.
Начальник управления сельского хозяйства областной администрации Ширака Мовсес Манукян сказал, что: «Решение вопроса, однозначно, продолжение распространения сети противоградовых установок до южной границы области. В тех общинах, где установлены противоградовые установки, после града, если и бывает ущерб, то он достигает 20 процентов».
Однако в администрации области сообщили, что хотя и составленный областной комиссией акт уже дошел до правительства, где в основном поднят вопрос размещения противоградовых установок, однако нет надежд, что эта программа в  ближайшее время станет реальностью по причине экономического кризиса и нехватки денег в бюджете».