Ըստ ԿԲ նախագահի՝ Հայաստանում արդեն իրականացվում է դրամական էմիսիա
-Մենք ոչ թե գլուխ ենք  գովում, այլ  իրավիճակն է այդպիսին։ Ես  ձեզ վստահեցնում եմ, որ այս պահին  շատ-շատ կենտրոնական բանկեր սովորում են մեզանից, գոնե՝  վերահսկողության ոլորտում։ Մենք ԱՊՀ երկրներում միակն ենք, որ չունեցանք որևէ խնդիր որևէ ֆինանսական հաստատության հետ. դա փաստ է,-հավելել է նա։
Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ անցած տարվա հունիսից մինչև այս տարվա հունիսը մենք արձանագրել ենք 3,6% գնաճ, որն ավելի ցածր է կանխատեսված 4,5%-ից։
-Մենք  հույս ունեք, որ գնաճ չենք ունենա։ Այն  միջոցառումները, որոնք իրականացնում է  ՀՀ կառավարությունը և ԿԲ -ն,  նպաստելու են տնտեսական աճին,-նշել է նա։
«7օր»-ի հարցին, թե բյուջետային մուտքերի թերակատարման դեպքում, արդյոք, բացառվո՞ւմ է, որ  ծավալային մասը իրականացվի  դրամական էմիսիայի միջոցով, Արթուր Ջավադյանը պատասխանել է, թե մենք արդեն իսկ իրականացնում ենք դրամական էմիսիա։
-Այն վարկերը, որ մենք ստացել ենք, թեկուզ ռուսական վարկը, տրամադրվել է դոլարով, որն ամբողջությամբ փոխանակվել  է դրամի,  և մենք, ըստ էության, իրականացնում ենք դրամական էմիսիա,-ասել է նա։
ԿԲ նախագահի խոսքերով՝  ամբողջ աշխարհից Հայաստան է ներմուծվել գնանկումային տրամադրություն, և դա  տարբեր տիպի ապրանքատեսակների ներմուծմամբ է տեղի ունենում։
-Աշխարհի տարբեր երկրներ իրենց տնտեսության մեջ իրականացնում են տարբեր տիպի ներարկումներ։  Հետագայի հարց է, թե ինչպես կկարողանան պայքարել այդպիսի երևույթների դեմ,-խոսելով դրամական էմիսիայի հետագա ազդեցություններ մասին՝ ասել է Արթուր Ջավադյանը։
Նա նշել է, թե կարևորն այն է, որ ճգանաժամը շուտ ավարտվի։
- Դրանից հետո մենք միջոցառումներ կպատարաստենք, թե ինչպես ենք պայքարելու այդ երևույթի դեմ, բայց դե մենք միայնակ չենք լինելու. ամբողջ աշխարհն է դրա դեմ պայքարելու։ Ցանակացած ճգնաժամից հետո, մանավանդ՝ գլոբալ տնտեսական ճգնաժամից, այսպիսի երևույթներ  ի հայտ են գալիս, և դրանց մասին խոսելը վաղ է,- ասել է ԿԲ Արթուր Ջավադյանը։

Согласно председателю ЦБ в Армении уже осуществляется драмовая эмиссия
«Мы не то, что хвалим себя, а просто ситуация такова. Я вас заверю, что на этот момент множество центральных банков учатся у нас, хотя бы в сфере контроля. Мы единственные в странах СНГ, у которых нет каких-либо проблем с каким-либо финансовым заведением», - добавил он.
Артур Джавадян отметил, что с июня прошлого года до июня нынешнего года была зафиксирована инфляция в 3,6%, которая была ниже прогнозируемого - 4,5%.
«Мы надеемся, что не будет инфляции. Те мероприятия, которые осуществляют правительство РА и ЦБ, будут содействовать  экономическому росту», - отметил он.
На вопрос «7or» , что в случае недостаточного выполнения бюджетных поступлений, исключается ли что объемная часть будет осуществлена посредством эмиссии, Артур Джавадян ответил, что мы уже осуществляем драмовую эмиссию.
«Те кредиты, которые мы получили, хотя бы российский кредит, предоставлены в долларах, которые полностью обменены на драмы и мы по сути осуществляем драмовую эмиссию», - сказал он.
По словам председателя ЦБ, со всего мира в Армению проникли настроения по спаду цен и это происходит с импортированием товаров разного типа.
«Разные страны мира в свою экономику осуществляют различного рода инъекции. Это вопрос будущего, как будут бороться против этих явлений», - сказал Артур Джавадян, говоря о дальнейшем влиянии драмовой эмиссии.
Он отметил, что главное то, что вскоре кризис будет завершен.
«После этого мы выполним мероприятия по борьбе с этим явлением, но мы будем не одиноки, весь мир будет с этим бороться. После каждого кризиса, особенно после глобального кризиса, выявляются такие явления, но о них пока говорить рано», - сказал председатель ЦБ Артур Джавадян.