Նաիրա Զոհրաբյան. «Քաղաքական կամք է անհրաժեշտ իրական գանձագողերի ձեռքը բռնելու համար»
ՀՀ ԱԺ–ն քննարկում է Իշխան Զաքարյանին Վերահսկիչ պալատի նախագահի պաշտոնում երկրորդ անգամ նշանակելու հարցը։ Նրա թեկնածությունը խորհրդարանին էր ներկայացրել Սերժ Սարգսյանը։
Ինչպես ընդգծել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը, ՎՊ–ի բացահայտումներն ինչ-որ մի օղակում ընդհատվում են։
–Խոսվում, ասվում է, բայց պատասխանատվության են ենթարկվում կատարողները: Ի դեպ, պետք չէ անընդհատ բերել Վազգեն Խաչիկյանի օրինակը։ Նրան, թերևս, պետք է դարձնել թանգարանային էքսպոնատ։ Խաչիկյանը կմնա որպես եզակի նմուշ,-ասել է Ն. Զոհրաբյանը՝ ավելացնելով, որ նախ և առաջ քաղաքական կամք է անհրաժեշտ իրական գանձագողերի ձեռքը բռնելու համար։
Ն․ Զոհրաբյանը հայտարարել է նաև, որ ՎՊ–ի նախկին բացահայտումները կառավարության համար ընդամենը ֆիկցիա էին, ուղեղի մորմոք.
–Այս անգամ էլ կներկայացվեն աղմկահարույց փաստեր, բայց ինչ-որ օղակում գործընթացը կընդհատվի։
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ Իշխան Զաքարյանից հետաքրքրվել է երաշխիքների մասին, որ իշխանական վերին օղակներից ճնշում չի գործադրվել, մանավանդ Սերժ Սարգսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ Զաքարյանի հասցեին հնչեցված դատափետումները:

Для поимки реальных казнокрадов нужна политическая воля – Наира Зограбян
В Национальном собрании рассматривается вопрос переназначения на должности председателя Контрольной палаты Ишхана Закаряна, кандидатура которого на днях была представлена Сержем Саргсяном
По словам секретаря фракции ППА Наиры Зограбян, разоблачения КП на определенном этапе постоянно прерываются.
«Делаются заявления, однако к ответственности так никто и не привлекается. Кстати, не нужно постоянно приводить в пример Вазгена Хачикяна. Его, по всей видимости, нужно сделать музейным экспонатом. Хачикян так и останется единичным экземпляром», - отметила Зограбян, добавив, что для выявления реальных казнокрадов, прежде всего, нужна политическая воля.
Секретарь фракции ППА заявила также, что прежние разоблачения КП были всего лишь фикцией: «Громкие факты будут представляться и дальше, но на определенном этапе процесс снова прервется».
Руководитель фракции АНК Левон Зурабян, в свою очередь, попросил Ишхана Закаряна предоставить гарантии того, что на него не оказывается и не оказывалось давление из высших звеньев власти, в частности, это касается известного совещания под председательством Сержа Саргсяна, когда в адрес Закаряна прозвучала критика.