Գյումրին տեխնոքաղաք՝ հեքիա՞թ, թե՞ իրականություն
Դեռևս հունիսի 9-ին Գյումրիում գտնվող կառավարական պատվիրակությունը՝ փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գլխավորությամբ, գյումրեցիներին ավետեց, որ շատ շուտով հանրապետության երկրորդ քաղաքը վերածվելու է «տեխնոքաղաքի», և արդեն ընտրվում են տեխնոզոնաները, որտեղ տեղակայվելու են համապատասխան ենթակառուցվածքները:
Կառավարության ներկայացուցիչները հենց փողոցում խորհրդակցություն անցկացրին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների միջոցով գյումրեցիներին ծանոթացրին ապագա տեխնոքաղաքի կառույցներին, որոնք պետք է ապահովեն հանարապետության երկրորդ քաղաքի բարեկեցությունը:
Այն ժամանակ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը նշեց, թե գաղափարի իրականցումն այնքան մոտ է, որ իրենք եկել  են Գյումրի՝ տեղում ծանոթանալու  ծրագրին, որն արդեն գործնական փուլի մեջ է:
Այսօր, սակայն, Գյումրիում կյանքն ընթանում է իր նախկին հունով, և գրեթե ոչ ոք հույս չունի, որ մոտ ապագայում ինքը կդառնա տեխնոքաղաքի բնակիչ: Նույնիսկ մարզային բարձրաստիճան պաշտոնյանները, որոնք, բնականաբար, չեն ցանականում ներկայանալ, նշում են, որ կառավարության ձեռնարկած այս ծրագիրը իրականում հեքիաթ է, և իրենք հույս չունեն, թե այն երբևէ  իրականություն կդառնա:
Փորձեցինք մարզային և քաղաքային իշխանություններից ճշտել, թե տեխնոքաղաքի գաղափարը իրականություն դարձնելու ուղղությամբ ներկայումս  ի՞նչ կոնկրետ գործնական քայլեր են իրականացվում:
Գյումրու քաղաքապետարանից լրատավության բաժնի պետ Լիլիթ Աղեկյանը  «7օր»-ին պատասխանեց.
-Կարող եմ ասել, որ մեր կողմից տարածքների տրամադրաման հարցում որևէ խոչընդոտ չի հարուցվում:
Իսկ այն հարցին, թե արդյոք քաղաքապետարանին արդեն դիմե՞լ են՝ տարածքներ տրամադրելու համար, նա կոնկրետ պատասխան չկարողացավ տալ.
-Դա պետական ծրագիր է, մարզպետարանն է զբաղվում, իրենք ավելի ստույգ կկարողանան պատասխանել:
Շիրակի մարզպետարանի ծրագրերի և սոցիալ-տնտեսական զարգացման բաժնի պետ Մարտին Տոնոյանը նույն հարցի կապակցությամբ հետևյալ մեկնաբանությունը տվեց.
-Ծրագիրը դեռևս ուսումնասիրության փուլում է, տարածքների առումով ինֆորմացիայի չեմ տիրապետում, ստույգ չեմ կարող ասել։ Դիմեք էկոնոմիկայի նախարարություն, իրենք գիտեն:
«7օր»-ի՝ «Ինչքա՞ն ժամանակ կպահանջվի, որ Գյումրին վերջնականապես վերածվի տեխնոքաղաքի» հարցին Մարտին Տոնոյանը պատասխանեց.

В Гюмри техногород - сказка или реальность?
Еще 9 июня находящаяся в Гюмри правительственная делегация во главе с вице-премьером Арменом Геворкяном донесла весть гюмрийцам, что очень скоро второй город республики превратится в «техногород» и уже выбираются технозоны, где будут размещены соответствующие инфраструктуры.
Представители правительства прямо на улице провели совещание и посредством представителей СМИ ознакомили гюмрийцев со стройками будущего техногорода, которые должны обеспечить благополучие второго города республики.
В то время министр экономики Армении Нерсес Ерицян отметил, что реализация идеи так близка, что они пришли в Гюмри, чтобы на месте ознакомиться с программой, которая уже находится на практической стадии.
Сегодня, однако, в Гюмри жизнь идет своим прежним чередом и почти никто не надеется, что в ближайшее время он станет жителем техногорода. Даже высокопоставленные должностные лица области, которые естественно не хотят представляться, отмечают, что предпринятая правительством эта программа на самом деле - сказка, и у них нет надежды, что она когда-либо станет явью.
Попытались уточнить у областных и городских властей на данный момент, какие конкретные практические шаги предпринимаются, чтобы  идею техногорода сделать реальностью.
Начальник отдела информации мэрии Гюмри Лилит Ахеян ответила «7or»: «Могу сказать, что с нашей стороны в вопросе предоставления территорий каких-либо препятствий не чинится».
На тот вопрос, а действительно в мэрию обратились для выделения территорий, она дать конкретный ответ не смогла.
«Это государственная программа, и им занимается администрация области и они смогут дать более точный ответ», - отметила она.
Начальник программ и по социально-экономическому развитию областной администрации Ширака Мартын Тоноян относительного того же вопроса  дал следующий комментарий: «Программа пока находится на стадии изучения, относительно территорий не владею информацией, точно не могу сказать. Обращайтесь в министерство экономики, они знают».
На вопрос «7or» а сколько времени потребуется, чтобы Гюмри окончательно превратился в техногород Мартын Тоноян ответил: «Ну, на мой взгляд, как минимум 5 лет потребуется».