Պուտինի այցի հետ կապված հայաստանյան քաղաքական, «քաղաքացիական» եւ հանրության ակտիվ շրջանակներում նկատվող իրարանցումը հիշեցնում է Գոգոլի «Ռևիզոր» ստեղծագործության հայտնի տեսարանը:
Բոլորը ոտքերի ծայրերի վրա կանգնած, անհամբեր ու սրտատրոփ սպասում են կենտրոնից գուբերնիա ժամանող ռևիզորին: Իշխանական հատվածը հայելու առաջ շարունակում է բարձրաստիճան հյուրին քծնելու փորձերը, իսկ փոքրաթիվ «հակապուտինականները» շարունակում են հյուրի դեմ ինչ-որ «արդյունավետ» ակցիաներ հորինելու համար մարզել իրենց միտքը: Բայց արդեն սրանց մոտ մտավախություն կա եւ դա չեն թաքցնում. «Եսիմ, կթողնե՞ն գոնե 500 մետրից ցույց տանք մեր պաստառները»:
Ավելորդ է ասել, որ Գեղամյանն արդեն «գեներալնի» փորձը անցկացրել է: Ասում են, հիանալի է արտասանում՝ «Բարի գալուստ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ»:
Հանրապետականներից էլ ոմանք համարյա փշաքաղված արտաբերում են՝ մարդկանց հասկացնելով, թե ով է գալիս՝ «Աշխարհի կեսի տերը»:
Իշխանական պատգամավորներն էլ քրտնփչած նոր կոստյումներ ու փողկապներ են որոնում: Ասում են օճառի գները կտրուկ աճ են արձանագրել։
Հիշում եք, մի քանի տարի առաջ իշխող ուժը հպարտությունից փքված հայտարարում էր, թե մի տարվա մեջ տիկին Քլինթոնը երկու անգամ եկավ Հայաստան և նույնիսկ գիշերեց այստեղ՝ դա ներկայացնելով որպես Սերժ Սարգսյանի «նվաճում»:
Իսկ հիմա նրանց լեզուները համարյա կապ է ընկել. «Ինքը՝ Պուտինն է գալիս…» եվ հաճույքից շնչարգելություն են ունենում՝ չկարողանալով շարունակել իրենց խոսքը: Նկատելի է, որ շատ մտազբաղ են. մի բան են միայն երազում՝ գոնե կարողանան կամ իրենց թույլ տան ձեռքով բարեւել Պուտինին:
Պուտինի հայտնության մասին լուրը հետաքրքրություն է առաջացրել նաեւ հանրության շրջանում։ Նրա մի մասն անգամ ինչ-ինչ հույսեր է կապում այդ այցի հետ. «մի բան կլնի էլի, լավ բան կլինի մեր Հայաստանի համար»:

Наблюдающийся в политических, «гражданских» и активных общественных кругах переполох в связи с предстоящим визитом Путина напоминает известную сцену из «Ревизора».
Все, встав на кончики носков, нетерпеливо и с трепетом ждут приезжающего из столицы в губернию ревизора. Представители местных властей перед зеркалом упражняются в заискивании перед гостем, а малочисленные «антипутиновцы» соревнуются в измышлении «эффективных» акций против него. Однако сомнения закрались и в них: «Позволят ли нам хотя бы с 500 метров показать наши плакаты?»
Даже излишне отмечать, что Гегамян уже провел генеральную репетицию. Говорят, что ему с особым шиком удается произносить: «Добро пожаловать, Владимир Владимирович!»
Некоторые даже покрываются мурашками, давая людям понять, что к нам едет «Властелин половины мира».
Что касается депутатов от правящей партии, то они суматошно подбирают новые костюмы и галстуки. Говорят, что цены на мыло резко взлетели.
Помните, несколько лет назад преполненные гордости власти заявляли, что за год госпожа Клинтон два раза посетила Армению и даже переночевала здесь, и преподносили это в качестве «достижения» Сержа Саргсяна?
Сейчас же у них попросту перехватывает дыхание от того, что «приезжает сам Путин…». Заметна и их задумчивость, ведь им так хочется удостоиться возможности обменяться рукопожатиями с Путиным.
Весть о явлении Путина вызвала ажиотаж и в общественных кругах. Некоторые даже связывают с этим визитов определенные надежды вроде «что-нибудь хорошее для нас да и будет».