Սերժ Սարգսյանի չեռնենկոյացումը և մեր անելիքը - 2
Հայաստանյան ներիշխանական անցուդարձին և ներկլանային պայքարին հետևելիս գալիս ես այն եզրակացության, որ Սերժ Սարգսյանը վերածվել է սովետական շրջանում մի կարճ ժամանակահատված ԽՄԿԿ գլխավոր քարտուղար աշխատած Չեռնենկոյի։ Վերջինս, ինչպես հայտնի է, դարձել էր միմյանց դեմ կուլիսային դաժան պայքար մղող կուսնոմենկլատուրան և ուժային կառույցները ներկայացնող տարբեր խմբավորումների ձեռքի գործիքն ու ժամանակ շահելու միջոցը։
Նախորդ դարի 80-ականներին, Բրեժնևի և Անդրոպովի մահից հետո, իշխանական ոհմակի անդամներն առողջական բազում խնդիրներ ունեցող զառամյալ ծերունուն պետության գլուխ (իրականում՝ տեղապահ) կարգեցին, որպեսզի մինչև նրա մեռնելը (ԽՍՀՄ տարիներին երկրի ղեկավարներն իրենց կաբինետներից, որպես կանոն, հեռանում էին միայն ոտքերով դեպի առաջ տարբերակով) միմյանց հետ հաշիվները պարզեին։ Հակամարտող կողմերից յուրաքանչյուրի հաշվարկն այն էր, որ քանի դեռ տեղապահը կա, կարելի է կուլիսային պայքարում նաև նրա օգնությամբ դիրքային առավելության հասնել, և երբ իշխանության բոլոր լծակներն իրենց ձեռքն անցնի, կմնա միայն Չեռնենկոյի մահվանը սպասելը կամ էլ նրա մահն արագացնելը։
Պարզ է, որ ներիշխանական պայքարի մեջ մտածների խնդիրը վերաբերում էր միան գերկենտրոնացված իշխանություն հաստատելուն, այլ ոչ թե կարգին պետություն կառուցելուն, ինչպես որ դեմագոգիկ կերպով ներկայացվում էր սովետական ժողովրդին։ Թե ինչպես ավարտվեց այս ամենը, բոլորիս է հայտնի։ Ի վերջո, ԽՍՀՄ-ը փլուզվեց՝ սովետական տնտեսաքաղաքական համակարգի փտածության և այդ փտածության խորացմանը նպաստող ներիշխանական գզվռտոցի պատճառով։
Հիմա նույն բանը, ցավոք, տեղի է ունենում նաև Հայաստանում։ Ճիշտ է, Սերժ Սարգսյանն ընդհանուր առմամբ առողջ է և Չեռնենկոյի հիվանդությունները չունի (Աստված թող նրան երկար տարիների կյանք տա), բայց պետական համակարգում ունեցած դերակատարման ու գործառույթների տեսանկյունից նա տիպիկ Չեռնենկո է հիշեցնում (թուրքերի հետ «ֆուտբոլ» խաղալիս էլ Գորբաչովին էր հիշեցնում. ա՛յ քեզ փոխակերպումներ)։
Ֆորմալ և ոչ ֆորմալ տեղեկատվական հոսքերը ցույց են տալիս, որ Սերժ Սարգսյանն արդեն «կաղ բադ» և անընդունելի է համարվում ոչ միայն իրեն չընտրած ընտրազանգվածի, այլ նաև կլանաօլիգարխիկ համակարգը ներկայացնող կողմերի համար։
ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող մարդուն ձևականորեն դեռ ենթարկվում են, բայց՝ ընդամենն օգտագործելու նպատակով, այսինքն այնպես, ինչպես Չեռնենկոյի պարագայում էր։ Իսկ ենթարկվում են ներիշխանական պայքարի մասնակիցները Սարգսյանին, քանի որ, պատկերավոր ասած, նրա ձեռքում են գրիչն ու կնիքը, և այդ ամենը սեփական շահերին ծառայեցնելու համար ենթարկվածության պատրանք ստեղծելն անհրաժեշտ է՝ հակառակորդներին ոչնչացնելու և ապագա իշխանության համար պայքարում շահեկան դիրքում հայտնվելու համար։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սերժ Սարգսյանը խնդիր է դրել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել՝ ներիշխանական պայքարի մասնակից թևերից մեկը փորձում է այնպես անել, որ Հայաստանի թուրքմենբաշիացման պտուղներն ինքը ժառանգի, երբ «Հայկական Չեռնենկոն» արդեն ասպարեզից հեռացած կլինի։ Այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտություն է առաջացել մաքրել իշխանական դաշտն այլ խաղացողներից, ինչով էլ զբաղված են Սարգսյանի ժառանգորդը դառնալու թիմի անդամներն իրենց լիդերով, և այդ ճանապարհին նրանք կիրառում են բոլոր մեթոդները՝ «յուրայիների» դեմ պատերազմելով ինչպես կուլիսներում, այնպես էլ իրենց վերահսկողության տակ գտնվող խիստ «ընդդիմադիր» գործիչների և այսպես կոչված լևոնական մամուլի (թերթեր և կայքեր) միջոցով։
Ի դեպ, հետաքրքրական է Բաղրամյան 26-ի ազդեցության տակ հայտնված «լևոնական» մամուլի պարագան։ Դրանք վաղուց արդեն ուրիշ տեր ունեն, բայց հանրության անտեղյակ շրջանակներին դեռ ներկայանում է ընդդիմադիր «հագուկապով»։ «Եղիազար Այնթապցին ու էջմիածնական միաբանները», հավանաբար, մի քանի անգամ շուռ են գալիս իրենց գերեզմաններում՝ «տեսնելով», թե գաղափարական ինչպիսի՜ հետևորդներ ունեն։ Դե իսկ Արտաշես Գեղամյանն այս ամենի հետևանքով կզրկվի քաղաքական ուրույն դերակատարում կատարողի մենաշնորհից։ Ինչևէ։
Քաղաքական շախմատի շուրջ մտորելիս
Հարց է առաջանում, թե ներիշխանական պայքարից ի՞նչ կարող է շահել ՀՀ շարքային քաղաքացին ու մեր պետությունը։ Ասեմ, որ մեծ հաշվով ոչինչ, քանի որ այդ զարգացումներում ժողովուրդի մի մասն ընդամենը օգտագործվելու է, իսկ մյուս մասը, լավագույն դեպքում, դառնալու է դիտորդ։
Ի՞նչ տարբերություն, թե մենաշնորհներն ում ձեռքին կլինեն՝ մականունավորների՞, թե՞ «մեկ օլիգարխի»։ Ավելի ճիշտ՝ տարբերություն կա՛. շատ ավելի վատ կլինի, եթե այսօրվա 20-30 ընտանիքների տնտեսությունը, որը կարելի է «մականունավորների տնտեսական համակարգ» անվանել, փոխարինվի «մեկ մականունավորի»՝ «Հայկական Չեռնենկոյի» կամ ««Չեռնենկոյի» ժառանգի» տնտեսական մոդելով։ Ասվածից բնականաբար չպետք է եզրակացնել, թե պետք է պայքարել, որպեսզի այսօրվա վատ համակարգը մնա։ Ո՛չ, ևս մեկ անգամ ո՛չ։
Իշխանության մի թևի առաջարկած քաղաքական պայքարի սցենարով՝ ՀՀ քաղաքացիները պետք է այսօր ընտրություն կատարեն վատի ու ավելի վատի միջև։ Բայց չէ՞ որ դա ընտրություն չէ։
Իրավիճակի ողբերգականությունն այն է, որ մեզանում առկա կարծրատիպերը հաշվի առնելով՝ ոմանց կարող է գայթակղիչ թվալ ավելի վատ համակարգ կառուցելը, այնպես, ինչպես բոլշևիկների գործընկերը դարձան բանվորներն ու գյուղացիները, բայց վերջիններիս հետագայում «քցեցին» ու ո՛չ գործարան տվեցին, ո՛չ հող, ո՛չ էլ խաղաղություն ապահովեցին նրանց խրճիթների համար, իսկ խոստումները հիշեցնողներին ուղարկեցին գուլագներ։
Մեր պարագայում այդ գուլագներին փոխարինելու է եկել իրավազուրկ և արդարության կարոտ քաղաքացիների արտագաղթը սեփական կամքով, իսկ հող ու գործարան ամեն դեպքում ոչ մեկին չի հասնի, բացի մեկ օլիգարխից։ Էլ չեմ խոսում մեր երկրին այնքան անհրաժեշտ խաղաղության մասին, որն այս իշխանությունները միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում հաստատ չեն կարող ապահովել։
Հետևաբար, եթե ցանկանում ենք ունենալ Նոր Հայաստան, ապա դրանից առաջ պետք է փոխենք իշխանության կողմից մեզ պարտադրվող խաղը և քաղաքական գործընթացներին տանք հրապարակային տեսք ու նոր բովանդակություն։ Այսինքն՝ մենք պետք է պարտադրենք մե՛ր խաղը։ Քաղաքական շախմատում կհաղթի նա, ով կշարի խաղաքարերը, այլ ոչ թե՝ կղախա դիմացինի ուզած քարերով։ Նորանկախ Հայաստանում հանրությունը միշտ պարտվել է բոլոր ընտրություններում, քանի որ խաղացել է իշխանական գիլդայի պարտադրած խաղի կաններով։
Վերջապես հարկավոր է բացառել պարտվելու տարբերակը, քանի որ երկրի լինել-չլինելու խնդիր կա։
Եթե ՀՀ ղեկավար դիրքերում արդեն չեռնենկոներ հիշեցնող դեմքեր են հայտնվում, ապա դա շատ վատ նշան է, քանի որ հուշում է, որ կարող ենք անգամ պետություն կորցնել։
Եթե մի քանի տարի էլ շարունակվի տնտեսական այս քաղաքականությունը, և ներիշխանական գզվռտոցներն ընթանան այս թափով, ապա արտագաղթողների համախառն թվաքանակն առաջիկա տարիներին կհասնի մի քանի հարյուր հազարի, կապիտալի արտահոսքը կչափվի հարյուրավոր միլիոններով կամ նույնիսկ միլիարդ դոլարով, պետության արտաքին պարտքը շարունակ կաճի, արտադրության գործոնների (աշխատուժ, հող, կապիտալ, ձեռնարկատիրական կարողություն) նվազեցումն ու անարդյունավետ օգտագործումը թույլ չեն տա զարգացում ունենալ, և այդ դեպքում սեփական «եվրապատուհաններից» կդիմավորենք այլ երկրների դրոշ կրող զինվորներին։ Այդ ամենը թույլ չտալու համար պետք է անել հնարավորն ու անհնարը։ Անհրաժեշտ է հասարակական լայն համախմբում և համահայկական դիմադրողական շարժում, իսկ գործողությունների կոդը, պարզ ասած, պետք է լինի՝ «Ո՛չ Հայաստանի թուրքմենբաշիացմանը»։ Այդ պայքարում կարելի է ներգրավել անխտիր բոլորին՝ չընկնելով պարզունակ դատողությունների ու իշխանության կողմից ներմուծված «շտամպերի» հետևից։

Превращение Сержа Саргсяна в Черненко и наши действия – 2
Наблюдая за внутривластными процессами и внутриклановой борьбой в Армении, приходишь к выводу, что Серж Саргсян превратился в работавшего короткий период Генеральным секретарем ЦК КПСС Константина Черненко. Последний, как известно, в руках представлявших партийную номенклатуру и силовые структуры различных группировок, участвовавших в жестокой закулисной борьбе друг против друга, являлся средством выигрыша времени и инструментом.
В 80-е годы прошлого века, после смерти Брежнева и Андропова, члены властной банды поставили во главе государства (в действительности - «местоблюститель») дряхлого старика, имевшего множество проблем со здоровьем, чтобы до его смерти (в советские годы руководители страны, как правило, покидали свои кабинеты только ногами вперед) прояснить счета друг с другом. Расчет каждой из противоборствующих сторон заключался в том, что пока еще есть «местоблюститель», можно в закулисной борьбе и при его помощи добиться позиционного преимущества, а когда все рычаги власти перейдут к ним в руки, то останется лишь ждать смерти Черненко или же ускорить этот процесс.
Ясно, что задача вовлекшихся во внутривластную борьбу лиц заключалась лишь в установлении сверхцентрализованной власти, а не в построении нормального государства, как это демагогически представлялось советскому народу.
Чем всё это закончилось, известно всем. В конце концов, СССР распался по причине гнилости советской экономико-политической системы и еще более усугублявшей ситуацию внутривластной грызни.
Сейчас то же самое, к сожалению, происходит и в Армении. Правда, Серж Саргсян в целом здоров и у него нет тех болезней, которые были у Черненко (долгих лет жизни ему!), но по роли и функциям в государственной системе он напоминает типичного Черненко (играя с турками в «футбол», напоминал Горбачева: ну и метаморфозы...).
Формальные и неформальные информационные потоки показывают, что Серж Саргсян уже является «хромой уткой» и неприемлем не только для неизбравшего его электората, но и для представителей кланово-олигархической системы.
Человеку, занимающему пост президента РА, формально еще подчиняются, но всего лишь с целью использовать его, то есть, так же, как было в случае с Черненко. Участники внутривластной борьбы подчиняются Саргсяну, поскольку, образно говоря, перо и печать находятся в его руках, а для того, чтобы всё это служило собственным интересам, необходимо создать видимость подчиненности, тем самым уничтожая противников и оказываясь в борьбе за будущую власть в выигрышной позиции.
Учитывая то обстоятельство, что Серж Саргсян поставил задачу построить «экономику одного олигарха», одно из участвующих во внутривластной борьбе крыльев пытается сделать так, чтобы после ухода «армянского Черненко» с арены, оно унаследовало плоды туркменбашизации Армении.
Для достижения этой цели возникла необходимость очистить поле власти от других игроков, чем и заняты члены команды во главе со своим лидером, претендующие стать наследниками Саргсяна. На своем пути они применяют все методы, воюя против «своих», как за кулисами, так и при помощи подконтрольных им крайне «оппозиционных» деятелей и «левоновской» прессы (газеты и сайты).
Кстати, любопытен случай с оказавшейся под влиянием Баграмяна 26 «левоновской» прессой. У них давно уже другой хозяин, но неосведомленным кругам общества еще представляются в оппозиционном «амплуа». Вероятно, «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи» несколько раз переворачиваются в своих гробах, «видя», какие у них идеологические последователи. Ну, а Арташес Гегамян вследствие всего этого лишится монополии исполнителя своеобразной политической роли. Словом...
Размышляя о политических шахматах
Возникает вопрос о том, что может выиграть рядовой гражданин РА и наше государство от внутривластной борьбы. Скажу, что, по большому счету, ничего, поскольку в этом процессе часть народа будет всего лишь использована, а другая часть, в лучшем случае, будет наблюдателем.
Какая разница, в чьих руках будут монополии: у носителей прозвищ или у «одного олигарха»? Точнее, разница есть: будет гораздо хуже, если экономика сегодняшних 20-30 семей, которую можно назвать «экономической системой носителей прозвищ», будет заменена на экономическую модель «одного носителя прозвища» - «армянского Черненко» или «наследника армянского Черненко». Из сказанного, конечно, не следует заключать, что нужно бороться за сохранение нынешней плохой системы. Нет, еще раз нет!
По предложенному одним крылом власти сценарию политической борьбы, граждане РА должны сегодня сделать выбор между плохим и еще худшим. Но ведь это же не выбор?!
Трагичность ситуации в том, что, учитывая существующие у нас стереотипы, некоторым может показаться привлекательным построение еще более худшей системы, так, как когда-то партнерами большевиков стали рабочие и крестьяне, но последних в дальнейшем «кинули» и не дали ни завода, ни земли, да и мир не обеспечили для их хижин, а тех, кто напоминал об обещаниях, отправляли в ГУЛАГи.
В нашем случае на смену этим ГУЛАГам пришла «добровольная» эмиграция бесправных и жаждущих справедливости граждан, а земля и завод в любом случае никому не достанутся, кроме одного олигарха. Уже не говорю о столь необходимом нашей стране мире, который эти власти в среднесрочной и долгосрочной перспективах точно не смогут обеспечить.
Следовательно, если хотите жить в Новой Армении, то прежде нужно поменять навязываемую нам властями игру и придать политическим процессам публичный вид и новое содержание. То есть, мы должны навязать нашу игру. В политических шахматах победит тот, кто сам будет диктовать правила игры, а не тот, кто будет играть по чужим правилам. В новонезависимой Армении общество всегда проигрывало во всех выборах, поскольку играло по правилам, навязанным гильдией власти.
Наконец, необходимо исключить вариант поражения, поскольку это вопрос существования нашей страны. Если на руководящих постах в РА оказываются люди, напоминающие Черненко, то это очень плохой признак, поскольку это говорит о том, что мы можем даже государство потерять.
Если нынешняя экономическая политика продолжится еще несколько лет, а внутривластная грызня будет иметь такой же размах, то общее число эмигрантов в ближайшие годы достигнет нескольких сотен тысяч, утечка капитала будет исчисляться сотнями миллионов или даже миллиардами долларов, внешний долг государства будет постоянно расти, сокращение и неэффективное использование факторов производства (рабочая сила, земля, капитал, предпринимательские способности) не позволят обеспечить развитие, а это повысит вероятность того, что мы увидим армию другой страны из собственных «евроокон». Нужно делать всё возможное и невозможное, чтобы не допустить всего этого. Необходимо обеспечить широкую консолидацию общества и сформировать общеармянское движение сопротивления, а код действий, попросту говоря, должен быть следующим: «Нет туркменбашизации Армении!». В эту борьбу можно вовлечь всех без исключения, не идя на поводу у примитивных рассуждений и внедренных властями «штампов».