Էկոնոմիկայի նախարար. «Եթե ես ինֆլյացիայի հարցում սխալվեմ, հրաժարական չեմ տա»
«Մենք երբևիցե չենք ասել, թե Մաքսային մտնելուց ապրանքների վրա մաքսատուրքերն ավելացնելը ճիշտ բան է ՀՀ-ի համար: Այո՛, դա այն բացասական մասն է, որը մենք վերցնելու ենք՝ մտնելով ՄՄ, բայց դա շատ ավելի ցածր բացասական էֆեկտ է, քան այն էֆեկտները, որոնք մենք կունենայինք՝ ՄՄ չմտնելով»,–այսօր լրագրողներին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը:
Իսկ հարցին, թե գնաճի հետ կապված կանխատեսումներում սխալվելու դեպքում ինքը հրաժարական կտա՞, Ավանեսյանը պատասխանել է. «Եթե ես ինֆլյացիայի հարցում սխալվեմ, հրաժարական չեմ տա։ Հետևյալն ասեմ` ՀՀ-ի ինֆլյացիան եթե պետք է լինի 4 տոկոս, ապա, ՄՄ-ի անդամակցությամբ պայմանավորված, կլինի 4 գումարած 1,5 տոկոս։ Կանխատեսման և գնահատման համար հրաժարական տալու հարցին պատասխանում եմ` ո՛չ»:

Министр экономики: «Из-за неверного прогноза инфляции подавать в отставку не буду»
«Мы никогда не утверждали, что увеличение пошлин на товары после вступления в Таможенный союз является для Армении чем-то положительным. Это та негативная составляющая, которая будет сопутствовать членству в ТС. Однако это намного менее негативный эффект, чем то, что мы имели бы, не вступив в ТС», - заявил сегодня министр экономики РА Ваграм Аванесян.
На вопрос, подаст ли он в отставку, если прогноз инфляции в размере 1,5% не сбудется и инфляция превысит этот показатель, Аванесян заявил: «Нет, из-за неверного прогноза подавать в отставку не буду. Если инфляция в РА должна быть на уровне 4%, то со вступлением в ТС к этому показателю нужно будет прибавить 1,5%».