Միքայել Մելքումյան. «Կառավարության ծրագրում ուղղակի ցանկություններ են»
Թե ինչպես է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը քվեարկելու ՀՀ կառավարության ներկայացրած ծրագրին, խմբակցությունում դեռ քննարկում են։ Այս մասին «7օր»–ի հարցին ի պատասխան՝ ասել է ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
–Դեռ կորոշենք, բայց խմբակցության հիմնական միտքն այն է, որ պարզ է՝ կողմ չենք,–ասել է նա։
Մելքումյանը նշել է, որ ԲՀԿ–ի ներկայացրած առաջարկներից մոտ 5-6–ը Կառավարությունն ընդունել է։ Թե ընդհանուր առմամբ որքա՞ն առաջարկ է ԲՀԿ–ն ներկայացրած եղել, պատգամավորը չի հստակեցրել։
–Կառավարության ծրագրում բաներ կան, որ ենթադրում էինք՝ շատ կոնկրետ ցուցանիշներով պետք է լինեին, բայց չկան։ Օրինակ՝ նախորդ ծրագրի հետ համեմատած՝ այստեղ երեք թիվ կա ընդամենը՝ 5% աճ, 65 հազ. դրամ նվազագույն աշխատավարձ 2017թ., և աղքատության կրճատում 10%–ով։ Ընդամենն այդ երեք թիվն է, ուրիշ թիվ չեմ տեսել,–ասել է Մ. Մելքումյանը։
Կառավարության ծրագրի մասին ԲՀԿ–ն իր պաշտոնական տեսակետը դեռ կհայտնի, իսկ Մ. Մելքումյանի անձնական տեսակետն այսպիսին է.
–Ցուցանիշներ կան, որ չափելի չեն։ Քանակական ցուցանիշներ արձանագրված չեն, ուղղակի ցանկություններ են։ Օրինակ՝ մենք ասել ենք, որ սահմանից ավելացված արժեքի հարկը հանեն, այնտեղ գրված է՝ փուլ առ փուլ։ Բայց կոնկրետ գրած չէ՝ ե՞րբ, ի՞նչ, ո՞նց։

В программе правительства содержатся всего лишь пожелания – Микаэл Мелкумян
Парламентская фракция «Процветающая Армения» пока обсуждает, как проголосует по представленной в НС программе правительства. Об этом в беседе с «7or» заявил депутат от ППА Микаэл Мелкумян.
«Обсуждения всё еще идут, однако основным является то, что программа нами поддержана не будет», - отметил он.
По его словам, 5-6 предложений ППА правительство приняло. При этом депутат не назвал общего количества предложений, сделанных фракцией правительству.
«В программе правительства есть и такое, о чем мы догадывались. Например, нет конкретных цифр, которые мы ожидали. По сравнению с прошлой программой, здесь есть всего 3 цифры – 5% рост, минимальный размер оплаты труда в 65 тыс. до 2017 года и сокращение бедности на 10%. Всего лишь эти три цифры – ничего другого мы не увидели», - подчеркнул Мелкумян.
Официальная позиция ППА по программе правительства будет заявлена позже, однако личная позиция депутата такова:
«Есть показатели, которые неизмеримы. Не зафиксировано количественных показателей, они являются всего лишь пожеланиями. Например, мы заявляли о том, чтобы налог на добавленную стоимость на границе был снят, однако здесь прописано, что сделано это будет поэтапно, и нет никакой конкретики о том, когда, как и каким образом».