Նաիրա Զոհրաբյան. «Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը 6 տարի զբաղվել է տնտեսական հանիբալիզմով»
ԱԺ–ում Կառավարության ծրագրի հաշվետվության ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրել է ՀՀ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի «քաջագործություններից» և կոռուպցիոն «սխրանքներից» մեկը։
–«Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրով գյուղացիական համայնքներին լեկցիա կարդալու համար 16,6 մլն դոլարի տրամադրումը՝ «Ինչպես ցանել կարտոֆիլը և ինչպես կթել կովը» թեմայով։ Ըստ ամերիկյան խի՛ստ հավաստի աղբյուրների՝ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը դադարեցվել է հենց հիմք ունենալով այդ 16,6մլն դոլարի «լոլո» լեկցիաները,–ասել է Ն. Զոհրաբյանը։
ԱԺ–ում նախորդ Կառավարության ծրագրի կատարողականի հաշվետվությունը Ն. Զոհրաբյանի մոտ տպավորությունն է ստեղծել, որ քաղաքական մեծամասնությունն ապրում է բացարձակապես տարբեր իրականությունում.
–Ներկայացվում է, թե ամեն ինչ լավ է, բոլոր ցուցանիշները կատարվել են, նույնիսկ՝ գերակատարվել։ Այստեղ ակամայից հիշում ես հայտնի անեկդոտը՝ բա որ բոլորդ սուրբ եք, եկեղեցու խաչն ո՞վ գողացավ։ Տպավորությունն այնպիսին է, որ մի վիրտուալ աշխարհ եք ստեղծել ձեզ համար և ընդամենը հրապարակում եք թվեր, որոնց մեջ դատարկություն է, սնամեջ տարածք։
ԲՀԿ–ական պատգամավորն ընդգծել է, որ եթե ամեն ինչ այդքան լավ է, ինչպես ներկայացվում է, ապա ինչո՞ւ հնարավոր չեղավ ապահովել սահմանված տնտեսական աճը, ինչո՞ւ որևէ մեկը չի համարձակվում «կամիկաձեություն» ցուցաբերել և ներդրում կատարել մեր երկրում, ինչո՞ւ է Հայաստանի բնակչության գերակշիռ մասն աղքատ, ինչո՞ւ են այդքան մեծ գործազրկությունն ու արտագաղթը։
–Ե՞րբ պետք է իշխանությունը գոնե մեկ անգամ քաղաքական համարձակություն ունենա՝ ներկայացնելու ձախողման իրական պատճառները, և ոչ թե անընդհատ ասի, որ ամեն ինչ լավ է։ Այդ դեպքում մենք իրոք կունենանք բացարձակապես այլ Հայաստան, որը կապ չունի ձեր տեսլականների և ապահով Հայաստանի ձեր կեղծ իդեայի հետ,–ասել է Ն. Զոհրաբյանը,– Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը 6 տարի զբաղվել է տնտեսական հանիբալիզմով։ Իրականում չի՛ եղել որևէ աճ, որևէ ոլորտում որևէ առաջընթաց չի՛ եղել. տնտեսությունն ինքն իրեն ներսից կերել է։ Բնականաբար, ԲՀԿ–ն դեմ է քվեարկելու տնտեսական հանիբալիզմի նախահայր Կառավարության ծրագրի հաշվետվությանը։

Наира Зограбян: «Правительство Тиграна Саркисяна 6 лет занималось экономическим каннибализмом»
В ходе обсуждения в Национальном собрании РА отчета об исполнении программы правительства секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян напомнила один из коррупционных «подвигов» экс-премьера Тиграна Саркисяна.
«Это предоставленные в рамках программы «Вызовы тысячелетия» 16,6 млн. долларов на чтение лекций в сельских общинах на тему «Как сеять картофель и доить коров?». Согласно весьма достоверному американскому источнику, реализация программы «Вызовы тысячелетия» была прекращена именно из-за этих разглагольствований на 16,6 млн. долларов», - отметила Зограбян.
Обсуждение в НС отчетности исполнения программы предыдущего правительства у Зограбян оставило впечатление, что политическое большинство живет в абсолютно ином измерении:
«Преподносится, будто всё хорошо, все показатели были обеспечены или даже перевыполнены. Такое впечатление, что вы создали для себя виртуальную реальность и всего лишь публикуете пустые цифры».
Депутат от ППА обратилась также с вопросами: если все настолько хорошо, как преподносится, тогда почему не удалось обеспечить указанный в программе экономический рост, почему никто не соглашается быть камикадзе и инвестировать в нашу страну, почему преобладающая часть населения пребывает в бедности и почему мы имеем такие высокие показатели безработицы и эмиграции?
«Когда власти хоть раз проявят политическую решимость, чтобы представить нам реальные причины провалов, а не будут постоянно заявлять, что все хорошо? Вот тогда мы и будем иметь абсолютно другую Армению, которая не будет связана с вашим видением реальности и псевдоидеей «обеспеченной Армении», - отметила Зограбян. – Правительство Тиграна Саркисяна 6 лет занималось экономическим каннибализмом. В реальности не было никакого роста или какой-либо поддержки определенных сфер – экономика пожирала себя изнутри. Естественно, ППА проголосует против отчета об исполнении программы правительства-родоначальника экономического канибализма».