Կառավարության և խմբակցությունների քննարկումները մտել են փակուղի (տեսանյութ)
Այսօր առավոտյան ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի մոտ շարունակվել է Կառավարության ներկայացուցիչների և խորհրդարանական խմբակցությունների քննարկումը՝ «Շրջանառության հարկի մասին» վիճահարույց օրենքի հետ կապված։
Այդ քննարկումից հետո ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը լրագրողներին ասել է, որ Կառավարությունը մնացել է սկզբունքային իր դիրքորոշման մեջ.
–Կառավարությունը պնդում է, որ օրենքը կիրառվելու է, և մեր առաջարկած դրույթները՝ կասեցնել, շեմը բարձրացնել, կամավորության սկզբունք կիրառել, չընդունվեցին։ Միայն ֆինանսների նախարարի հրաման կա, որ առաջիկայում զերծ մնան ՓՄՁ–ներում ստուգումներից՝ անորոշ ժամանակով։
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանն էլ հավելել է, որ այս պահին քննարկումները մտել են փակուղի.
–Կառավարությունը հիմա ոչ մի զիջման չի գնում։ Իրենք ընդունում են և շատ հավանական են համարում, որ ՓՄՁ–ներ կփակվեն սրա արդյունքում։ Ես հարցրեցի՝ եթե մեկ ամիս հետո 500 ձեռնարկություն փակված լինի, Կառավարությունը հրաժարական կտա՞, կամ ՀՀԿ–ն այս օրենքի պատասխանատուների հրաժարականը կպահանջի՞, ասացին՝ ո՛չ։
«7օր»–ի հարցին, թե ինչո՞ւ է իշխանությունն այդպես համառում, Ա. Մանուկյանը պատասխանել է.
–Իրենք ասում են՝ այդ գումարները, որ այսօր պետք է հավաքեն, խիստ կարևոր են, և եթե չհավաքեն, կլինի տնտեսական ձախողում։ Իրենց հետաքրքրում են միայն իրենց ֆինանսական մուտքերը և բյուջեի կատարողականը։ Սա որերորդ անգամն է, որ իրենք կոմպրոմիսի գնալու որևէ ցանկություն չունեն. իրենցը կտրուկ՝ «տապոռային» դիրքորոշում է։

Переговоры между Правительством РА и фракциями НС зашли в тупик (видео)
Сегодня утром в кабинете спикера Национального собрании РА Галуста Саакяна продолжились консультации с участием членов правительства и представителей парламентский фракций относительно спорного закона «О налоге с оборота», вступившего в силу с 1 октября.
По окончании консультаций депутат от фракции ППА Микаэл Мелкумян сообщил журналистам, что правительство заняло в этом вопросе принципиальную позицию, от которой не готово отступаться.
«Правительство настаивает, что закон будет внедрен, и наши предложения о временной отсрочке его внедрения, повышении порога и внесении принципа вариативности не были приняты. Пока имеется лишь распоряжение министра финансов о временном отказе от проверок в структурах малого и среднего бизнеса», - отметил Мелкумян.
Депутат от фракции АНК Арам Манукян добавил, что на данный момент обсуждения зашли в тупик:
«Правительство не идет ни на какие уступки. Они признают и считают весьма вероятным, что в результате этого некоторые предприятия малого и среднего бизнеса могут закрыться. Я спросил о том, подаст ли правительство в отставку или потребует ли РПА отставки ответственных за принятый закон лиц, если через месяц закроется 500 подобных предприятий. Они ответили отрицательно».
На вопрос «7or» о том, почему власти так упорствуют в данном вопросе, Манукян ответил:
«Они говорят, что те суммы, которые ожидается получить от внедрения данного закона, очень важны, и если они не будут собраны, возможен экономический крах. Их интересуют лишь их финансовые поступления и исполнение бюджета. Уже в который раз они не хотят идти на какой-либо компромисс и занимают «топорную» позицию».