«Եռյակի» առաջնորդները հրավիրում են հանրահավաքի (տեսանյութ)
Քիչ առաջ խորհրդարանում ավարտվել է ոչիշխանական երեք ուժերի՝ ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և «Ժառանգության» աշխատանքային հանդիպումը։ Քննարկվել են 12+1 կետերի գնահատականի, հոկտեմբերի 10–ին Ազատության հրապարակում հրավիրված համապետական հանրահավաքին ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և «Ժառանգության» առաջնորդների մասնակցության և կազմակերպական այլ հարցեր։
Աշխատանքային հանդիպումից հետո «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը լրագրողներին հայտնել է, որ 12+1 կետերի գնահատականն արդեն պատրաստ է, և այն հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքին կհնչի ոչ թե «քառյակի», այլ «եռյակի» անունից։
–Քանի որ երեք քաղաքական ուժերի հանրահավաքն է, կհնչի երե՛ք ուժերի կարծիքը։ Քաղաքական գործընթաց է սկսվում, որն ունի իր հստակ ճանապարհային քարտեզը, և այսօրվա քննարկման արդյունքում որոշվեց, որ պետք է 12 կետերի գնահատականը հնչի «եռյակի» անունից։ Փաստաթուղթն ուղարկվել է նաև ՀՅԴ–ին, նրանք հիմնականում համաձայն են եղել գնահատականների հետ, բայց որոշում կայացվեց, որ այն կհնչի «եռյակի» կողմից։ Ստեղծվել է մի քաղաքական գործընթաց, որտեղ շատ հստակ է, որ 12 կետերը երկրորդ պլան են մղվում, և սկսվում է իշխանափոխության գործընթացը,–ընդգծել է Ռ. Հակոբյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ հոկտեմբերի 10–ի համապետական հանրահավաքին մասնակցելու են նաև ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀԱԿ նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը և «Ժառանգության» ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
–Սա կլինի վերջին տարիների թերևս ամենաբազմամարդ հանրահավաքը։ Գոնե վերջին հանրահավաքների ժամանակ հայտարարվեց, որ այս համախմբումը, եռամիասնության քաղաքական օրակարգն ամբողջական իշխանափոխությունն է։ Ընդգրկուն օրակարգ կլինի. ոչ միայն կներկայանանք, կասենք իշխանափոխություն և վերջ։ Անդրադարձ կլինի նաև սահմանադրական փոփոխություններին և 12 կետերին։ Բայց բոլոր քաղաքական ուժերն իրենց օրակարգում ունեն ամբողջական իշխանափոխության հարցը։ Վաղը կհնչեցվի նաև մեր հետագա գործողությունների ճանապարհային քարտեզը։ Հանրահավաքից հետո լինելու է նաև երթ՝ Ազատության հրապարակ–Մաշտոցի պողոտա–Ամիրյան–Ազատության հրապարակ։ Այն, որ սա շարունակական գործընթաց է լինելու, և վաղվա օրով չի ավարտվելու, հստակ է, բայց ճանապարհային քարտեզը կհրապարակենք վաղը,–ավելացրել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը։
Որոշվել է նաև, որ վաղն առավոտվանից «եռյակի» քարոզչական հանձնախմբում գործելու է թեժ գիծ, որտեղ անմիջապես կարձագանքեն ճանապարհները փակելու և այլ խոչընդոտների մասին բոլոր ահազանգերին։
–Օպերատիվ արձագանք կլինի։ Արդեն իսկ ունենք 5-6 թիմ, որոնք կլինեն տեղերում։ Պատգամավորներ են լինելու, տեսախցիկներ, լրագրողներ։ Ունենալով նախորդ տարիների դառը փորձը՝ նախապատրաստվել ենք, և անմիջապես կարձագանքենք ահազանգերին,–ասել է Ռ. Հակոբյանը։

Лидеры «тройки» приглашают на митинг 10 октября (видео)
В парламенте Армении завершилась рабочая встреча невластной «тройки» (ППА, АНК и «Наследие»), в ходе которой обсуждались вопросы оценки выполнения властью 12 требований оппозиции, участия лидеров трех партий в предстоящем завтра на площади Свободы митинге и другие организационные вопросы.
После встречи руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян сообщил журналистам, что оценка выполнения 12+1 требования уже готова, и 10 октября она будет озвучена от имени «тройки», а не «четверки».
«Поскольку митинг организуется тремя силами, будет озвучено мнение «тройки». Начинается политический процесс, у которого есть своя четкая «дорожная карта», и в ходе сегодняшнего обсуждения было принято решение, что оценка по выдвинутым требованиям будет даваться от имени «тройки». Документ был отправлен также АРФД, они в основном согласились с его положениями, однако было принято решение озвучить его от имени «тройки». Сложилась такая политическая ситуация, при которой 12 пунктов отодвигаются на второй план, и начинается процесс смены власти», - подчеркнул Акопян.
Он также сообщил, что в общереспубликанском митинге 10 октября примут участие лидеры ППА, АНК и «Наследия» Гагик Царукян, Левон Тер-Петросян и Раффи Ованнисян.
«По всей видимости, это будет самый многолюдный за последние годы митинг. В ходе последних митингов было заявлено, что эта консолидация и политическая повестка трех сил состоялась вокруг вопроса полной смены власти. Повестка довольно обширная, и она касается не только вопроса смены власти. На митинге мы коснемся также конституционных изменений и 12 пунктов. Однако все политические силы имеют в своей повестке вопрос полной смены власти. Завтра будет также представлена «дорожная карта» наших дальнейших действий. После митинга пройдет шествие по маршруту площадь Свободы-проспект Маштоца-улица Амиряна-площадь Свободы. Очевидно, что этот процесс не ограничится завтрашним днем, но «дорожная карта» будет представлена именно завтра», - добавил руководитель фракции «Наследие».
Было принято также решение об открытии завтра «горячей линии», куда смогут обращаться граждане при закрытии подъездных дорог и возникновении других препятствий для участия в митинге.
«Будет организовано оперативное реагирование. Уже сформированы 5-6 команд на местах, в которые входят депутаты, журналисты и операторы. Имея перед собой печальный опыт прошлого, мы основательно подготовились, и оперативно отреагируем на поступающие сообщения», - отметил Акопян.