ԲՀԿ–ական պատգամավորներն ամփոփել են Գագիկ Ծառուկյանի հրավիրած խորհրդաժողովի արդյունքները
ԱԺ այսօրվա ճեպազրույցին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակության պատգամավոր Ստեփան Մարագարյանն արձագանքել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին, ով մեկնաբանելով նախօրեին տեղի ունեցած խորհրդաժողովում ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ելույթը՝ ասել էր. «ԲՀԿ ղեկավարին հրամցրել էին շատ բառերով բեռնած, դժվարընթեռնելի մի նյութ, որի տրամաբանական կառուցվածքը կաղում էր, իսկ ներքին հակասություններն աղաղակող էին»:
–Գալուստ Սահակյանի՝ Ծառուկյանի ելույթին արձագանքի տեքստը եթե ուշադիր կարդաք, կհամոզվեք, որ այդ տեքստը Գալուստ Սահակյանը չի գրել։ Դրանք Գալուստ Սահակյանի արտահայտությունները չեն,–հակադարձել է Ս. Մարգարյանը,–ինչ վերաբերում է հակասություններին, ապա մենք ԱԺ գրեթե ամեն մի նիստում հակասություններ ենք տեսնում քաղաքական մեծամասնության գործելակերպի և օրենքների միջև։
Որպես օրինակ՝ ԲՀԿ–ական պատգամավորը բերել է վերջին քառօրյայում Սահմանադրության խախտումով քննարկման չդրված արտահերթ հարցը կամ, օրենքի կոպիտ խախտմամբ, Վերահսկիչ պալատի հաշվետվությունը ՎՊ նախագահի կողմից չներկայացնելը, ԱԺ–ի՝ իշխանությունների մարմնի կցորդ դառնալը և այլն։
–Իսկ ինչ վերաբերում է ներքին հակասություններին, թե մենք այս իրավիճակում դեմ ենք սահմանադրական փոփոխություններին, բայց փոխարենը պատրաստվում ենք հանրահավաքներ անել, կուզենայի սա գրողի հեղինակը բացատրի, թե ինչումն է հակասությունը։ Եթե մենք չանենք հանրահավաքներ, եթե մենք տեր չկանգնենք այս իրավիճակին և այս իրավիճակը փրկելու ուղղությամբ քայլ չանենք, կարծում ենք, որ երկիրը պարզապես կա՛մ պատերազմի մեջ կմտնի, կա՛մ կփլուզվի։ Ինչպես անընդհատ փլուզումներ ենք տեսնում տարբեր բնագավառներում. եթե մենք չշտկենք իրավիճակը, կշարունակվեն այդ փլուզումները, և վաղը մենք անդառնալի իրավիճակի առաջ կկանգնենք։ Այնպես որ, այստեղ հակասություն փնտրելը ընդամենը պոպուլիստական խոսք է, վիրավորելու փորձ շատ կարևորագույն «մեսիջները», որոնք հղվել են հասարակությանը,–ասել է Ս. Մարգարյանը։
Նա հավելել է, որ Գագիկ Ծառուկյանի ելույթն, իրոք, շատ կարևոր «մեսիջներ» էր պարունակում, իսկ երեկվա խորհրդաժողովը հասարակության և քաղաքական ուժերի միջև երկրում կոնսենսուս ստեղծելու կարևորագույն քայլ էր։
–Իրավիճակը դառնում է կոնսենսուս՝ մինուս մեկ, և այդ մինուս մեկն իշխանությունն է,–ընդգծել է ԲՀԿ–ական պատգամավորը։
Այդ խմբակցության մեկ այլ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն էլ հավելել է, որ Գագիկ Ծառուկյանի ասած հասարակական–քաղաքական ուժերի լայն համախմբումն այլևս իրողություն է.
–Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ առաջին անգամ մենք հասել ենք նրան, որ ոչիշխանական ուժերի ռեսուրսն աննախադեպ մեծ է։ Իսկ մեր քաղաքական օրակարգը նույնն է, չի փոխվել՝ սահմանադրական փոփոխությունների կասեցում, «Ընտրական օրենսգիրք», 12 կետեր և արտահերթ ընտրություններ։
ԲՀԿ–ական պատգամավորները նաև հավելել են, որ հանրահավաքների շարքն իրեն շատ սպասեցնել չի տա, քանի որ «շատ ժամանակ չունենք»։

Депутаты от ППА подвели итоги инициированной Гагиком Царукяном конференции
В ходе брифинга в НС депутат от фракции «Процветающая Армения» Степан Маргарян прокомментировал заявление спикера парламента Галуста Саакяна о том, что в ходе выступления лидера ППА Гагика Царукяна на конференции невластных общественных и политических сил «был предложен насыщенный множеством слов, неудобочитаемый материал, логическая структура которого хромала, а внутренние противоречия были вопиющими».
Маргарян предложил спикеру НС перечитать выступление Гагика Царукяна, добавив:
«Если повнимательнее прочесть заявление Галуста Саакяна, то станет ясно, что он писался не им. Это не его слова. Что касается противоречий, то их мы видим в НС практически ежедневно – когда поведение политического большинства входит в противоречие с действующими законами».
В качестве примера депутат от ППА привел недавний случай отказа ставить на повестку внеочередной вопрос, что, по сути, противоречило Конституции, или представление отчета Контрольной палаты не главой данной структуры, превращение НС в придаток исполнительной власти и др.
«Что касается внутренних противоречий по части того, что в нынешних условиях мы выступаем против конституционных изменений, но вместо этого готовимся к проведению митингов, то хотелось бы, чтобы автор этих слов попытался всё-таки объяснить, где здесь именно противоречие. Если мы не будем проводить митинги, не возьмем на себя ответственность и не предпримем шагов по исправлению ситуации, то страна либо окажется в состоянии войны, либо развалится. Провалы носят повсеместный характер, и если мы не выправим ситуацию, провалы продолжатся, и завтра мы окажемся перед необратимыми последствиями. Так что, поиск противоречий здесь является обычным популизмом, попыткой дискредитировать важнейшие мессиджи, адресованные обществу», - отметил Маргарян.
Он также добавил, что выступление Гагика Царукяна содержало действительно важные мессиджи, а вчерашняя конференция была серьезнейшим шагом на пути формирования консенсуса между обществом и политическими силами.
«Ситуация начинает носить характер «консенсуса без одного», и этим одним является власть», - подчеркнул депутат от ППА.
Другой член парламентской фракции ППА Микаэл Мелкумян подытожил, что отмеченная Гагиком Царукяном широкая консолидация общественно-политических сил отныне является реальностью.
«Впервые в нашей новейшей истории мы достигли того, когда ресурсы невластных сил беспрецедентны. Что касается повестки, то она неизменна – недопущение конституционных изменений, изменение Избирательного кодекса, 12 пунктов требований и внеочередные выборы», - заключил Мелкумян.
Депутаты от ППА заверили также, что ряд митингов не заставит себя долго ждать, так как «у нас мало времени».