Կիպրոսի նախագահ. «Անպատժելիությունը չի կարելի հանդուրժել»
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսն այսօր Ծիծեռնակաբերդում իր ելույթի ժամանակ շատ բնական է համարել, որ Կիպրոսը և Հայաստանը միասնաբար են դատապարտում Ցեղասպանության ոճրագործներին։
–Կիպրոսն առաջին պետություններից էր, որ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Յուրաքանչյուրիս ներկայությունն այստեղ նպատակ է հետապնդում կենդանի պահել այդ աննկարագրելի արարքի հիշատակը, հարգանքի տուրք մատուցել անմեղ զոհերի հիաշատակին։ Մենք պարտավոր ենք միասին ուղերձ հղել, որ անպատժելիությունը չի կարելի հանդուրժել,–ասել է նա՝ ընդգծելով, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Կիպրոսն անպատժելիության զոհեր են.
–Ուստի, զարմալի թող չթվա, որ երկուսս էլ մեր հավատը կապում ենք միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների կարևորման հետ։ Մեր պատմությունները շաղկապված են։
Անաստասիադիսը հիշեցրել է, որ 100 տարի առաջ Կիլիկայի ջարդերից և անխնա հալածանքներից փախած բազմահազար հայեր ապաստան են գտել Կիպրոսում.
–Եվ կիպրոսցիները հպարտ են, որ այս փախստականների ժառանգներն այսօր Կիպրոսի հասարակության աշխույժ անդամներից են։ Մեր միասնականությունը նաև խղճի դրսևորումն է։ Մենք պարտավոր ենք անուշադրության չմատնել պատմական փաստի ողբերգական իրողությունը։ Պատմության ընթացքում ողբերգական իրադարձությունների ճանաչումը որևէ կերպ չի սահմանափակում ազգերի ապագա դերակատարումը միջազգային հասարակությունում։ Պատշաճ ժամանակն է, որպեսզի պատմական փաստերը ճանաչվեն։
Իր խոսքը եզրափակելով՝ Կիպրոսի նախագահը ողջունել է հայ ժողովրդին, որ իր ուժով և ավյունով կարողացավ կենդանի մնալ ու դիմագրավել եղեռնին. «Մենք հիշում ենք և պահանջում»։

Президент Кипра: «Безнаказанность нельзя оставлять безнаказанной»
В своем выступлении президент Кипра Никос Анастасиадис, участвующий в поминальных мероприятиях в Ереване по случаю 100-летия Геноцида армян назвал естественным, что Кипр и Армения единодушно осуждают преступников геноцида.
«Кипр стал первой страной ЕС, признавшей Геноцид армян. Храня память о мучениках, которых лишили жизни, мы обязаны заявить и выразить четкий месседж – безнаказанность нельзя оставлять безнаказанной», – сказал президент Кипра, подчеркнув, что и киприоты, и армяне являются жертвами безнаказанности.
«Потому не удивительно, что оба народа так уважают международное право, мир, право наций на суверенитет и самоопределение», – сказал Анастасиадис.
Он напомнил, что 100 лет назад бежавшие на кораблях от погромов в Киликии армяне нашли пристанище в соседнем Кипре.
«Киприоты гордятся тем, что дети и внуки тех беженцев стали активными членами кипрского общества, сохраняя при этом идентичность, честь и достоинство своего народа. Воистину настала пора для признания исторических фактов, поскольку только это проложит путь к нормализации отношений с соседней страной и, без всяких сомнений, поможет установлению международной стабильности», – заявил президент Кипра, добавив, что пришел «воздать дань уважения армянскому народу, который сумел противостоять и выстоять ценой своей крови и благодаря своей силе».