Պետդումա է ներկայացվել ՀՀ–ին բնական գազն առանց մաքսատուրքի մատակարարելը երկարաձգելու մասին օրինագիծ
«ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ՝ ՌԴ Կառավարությունը Պետդումային է ներկայացրել Հայաստանին բնական գազի, նավթամթերքի և ալմաստի մաքսատուրքից ազատված մատակարարումը մինչև 2016թ–ն երկարաձգելու մասին օրենքի նախագիծ։
Ինչպես նշվում է ՌԴ Պետդումայի պաշտոնական կայքում, օրինագիծը ենթադրում է մինչև 2015թ. դեկտեմբերի 31-ը երկարաձգել Ռուսաստանից Հայաստան ներիքին սպառման համար նախատեսված բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ալմաստի մաքսատուրքից ազատված մատակարարումը:
Նշված ոլորտում համագործակցության մասին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջկառավարական համաձայնագիրը ստորագրվել է 2013թ. դեկտեմբերի 2-ին։ Համաձայնագիրը նախատեսում էր նման արտադրանքի՝ մաքսատուրքերից զատված մատակարարում մինչև Հայաստանի՝ ԵՏՄ–ին անդամակցելը։

В Госдуму РФ внесен проект о продлении беспошлинных поставок газа в Армению
Правительство РФ внесло в Госдуму проект закона о продлении до 2016 года беспошлинных поставок в Армению природного газа, нефтепродуктов и алмазов, информация об этом размещена в электронной базе данных нижней палаты парламента, сообщает РИА «Новости».
Протокол продлевает на год – до 31 декабря 2015 года – беспошлинные поставки нефтепродуктов и природного газа в объемах внутреннего потребления, утвержденных в составе индикативных балансов, а также необработанных природных алмазов из России в Армению.
По информации ФТС России, из РФ в Армению в 2014 году было экспортировано 1,8 миллиарда кубометров природного газа, 222 тысячи тонн нефтепродуктов. При этом выпадающие доходы федерального бюджета при беспошлинных поставках природного газа в 2014 году составили ориентировочно 104 миллиона долларов, нефтепродуктов – 48 миллионов долларов.