«Նաիրիտի» աշխատակիցներն այսօրվանից նստացույց են սկսում
Այսօր՝ ժամը 11.00–ից, «Նաիրիտ» գործարանի ներկա ու կրճատված աշխատակիցները նստացույց են սկսելու ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց՝ փորձելով այդկերպ հանրության ուշադրությունը հրավիրել իրենց խնդրին։ Աշխատողների՝ մոտ վեց ամիս տևած բողոքի ակցիաները ցանկալի արդյունք չեն տվել։
Հիշեցնենք՝ փետրվարին, առանց վերջնահաշվարկի, կրճատվել է «Նաիրիտի» 1700 աշխատակից։ Նախկին 2300 աշխատողի փոխարեն այսօր մնացել է 480 մարդ՝ ապահովելու գործարանի անվտանգությունը:
Նաիրիտցիները պահանջում են մարել շուրջ երկու տարվա աշխատավարձի պարտքը, որը, ինչպես նախօրեին ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, կազմում է 5,7 մլրդ դրամ։
Թեև նախարարը հույս է հայտնել, որ մինչև տարեվերջ ամբողջ աշխատավարձի պարտքը մարելու հնարավորություն կստեղծվի, սակայն, ինչպես հայտնեցին նաիրիտցիները մեր թղթակցի հետ զրույցում, «տառապանքի փորձով» գիտեն նման խոսքերի ուժը։

Работники завода «Наирит» начинают сидячую забастовку
Сегодня в 11:00 действующие и попавшие под сокращение работники завода «Наирит» начнут сидячую забастовку перед зданием Правительства РА с целью привлечения внимания общественности к своим проблемам. Длящиеся уже почти полгода акции протеста никаких результатов не принесли.
Наиритцы требуют погашения задолженностей по зарплатам, которые они не получали более 1,5 лет. Общая сумма задолженности, как накануне заявил министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян, составляет 5,7 млрд драмов.
Хотя министр и выразил надежду на то, что до конца года появится возможность выплатить весь долг по зарплатам, наученные горьким опытом наиритцы подобным обещаниям больше не верят.
Напомним, что 6 февраля под сокращение попали 1700 работников завода, которым так и не выплатили задолженности по зарплатам. Вместо 2300 работников на заводе осталось 480 – следить за обеспечением безопасности завода.