Արմեն Ալավերդյանի պարզաբանումները նոր հարկային փաթեթի վերաբերյալ
Նախորդ շաբաթ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է հարկային փաթեթը։ Դրանում ներառված էր 4 խոշոր հարցերի լուծում, որոնք Մամուլի ազգային ակումբում լրագրողներին ներկայացրել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը։
Առաջին խնդիրը վերաբերում էր հարկային ներկայացուցիչների ինստիտուտին, որով օրենսդրությունն այլևս իրավունք է վերապահել հարկային մարմիններին իր ներկայացուցիչներն ունենալ առանձին խոշոր հարկ վճարողների մոտ։
Երկրորդ խնդիրը կապված է ավելացված արժեքի հարկ վճարողների հետ։ ԱԱՀ-ն մի հարկատեսակ է, որում կիրառվում է «հարկային հաշիվ» հասկացությունը։ Օրենսդրական փոփոխությամբ հնարավորություն է տրվում, որ հարկային հաշիվները տարվեն նաև էլեկտրոնային եղանակով։
Երրորդ խոշոր փոփոխությունը վերաբերում էր շահութահարկին։ Կազմակերպությունները գործունեություն են ծավալում, սակայն այդ ամենը հաճախ չի ամրապնդվում համապատասխան փաստաթղթերով և չի ձևակերպվում դրանցում։ Այլևս տնտեսվարող սուբյեկտը, որն առանց փաստաթղթերի ապրանք է ձեռք բերում շուկայից կամ այլ վայրից և չի կարողանում հիմնավորել իր ձեռքբերումները, կարող է դիմացի տնտեսվարող սուբյեկտի փոխարեն կատարել հարկի վճարում 11% եկամտահարկի չափով, ամբողջությամբ ծախսագրել այդ չհիմնավորված ձեռքբերումը և շահութահարկը վճարել այդ չափով պակաս։ Այսինքն, սուբյեկտն ինքն է որոշում կայացնում՝ փաստաթղթո՞վ աշխատի, թե՞ փաստաթղթով չաշխատելու դեպքում նրանից, ումից փաստաթուղթ ձեռք չի բերել, նրա փոխարեն ինքը հարկ վճարի։
Չորրորդ փոփոխությունը կապված էր ակցիզային պահեստների հետ։ Ենթաակցիզային ապրանք արտադրողները՝ հիմնականում ալկոհոլ և ծխախոտ արտադրողներն ու ներմուծողները, այսուհետև իրենց առաքումները պետք է անեն հարկային մարմնի հսկողության ներքո։
Արմեն Ալավերդյանը նաև նշել է, որ չնայած փաթեթն արդեն ընդունվել է, փոփոխություններն այդքանով չեն ավարտվել։
Օրենսդրական փոփոխություն է կիրառվել ակցիզային պահեստների հետ կապված։ Օղու ներմուծվող և վաճառվող գների նկատմամբ կիրառվել է «նվազագույն գին» հասկացությունը՝ «ժողովրդական լեզվով ասած՝ 700 դրամ կես լիտրանոց մեկ շշի նկատմամբ, իսկ օրենսդրական լեզվով՝ 3500 դրամ 100% -ոց սպիրտի նկատմամբ։ Հետևաբար, կես լիտր օղու նվազագույն գինը պետք է լինի 700 դրամ՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն և ակցիզային հարկը»։
Նա կարևորել է նաև շահութահարկի այն փոփոխությունը, որը կապված է ոչ ռեզիդենտների հետ։ Փոփոխության համաձայն՝ այն ոչ ռեզիդենտները, որոնք Հայաստանում գործարարությամբ են զբաղվում և դիվիդենտներ ստանում, այսուհետև անկախ նրանից, թե որ երկրի ոչ ռեզիդենտն են և անկախ այդ երկրում գործող օրենսդրության՝ հայաստանյան աղբյուրներից եկամուտ ստանալիս համապատասխան համաձայնագրերի բացակայության դեպքում այդ շահաբաժիններից վճարելու են 10% շահութահարկ։
Հաջորդ փոփոխությունը, որը պետեկամուտների կոմիտեն ներկայացրել է Ազգային ժողով, էլեկտրոնային հաշվետվություններին վերաբերող դրույթների հստակեցումն է։
Հատուկ անդրադառնալով Ազգային ժողովում մեծ աղմուկ բարձրացրած հարկային ներկայացուցիչների ինստիտուտի վերաբերյալ դրույթին՝ Ա.Ալավերդյանն ասել է, որ այն հատուկ հավանության չի արժանանում նաև որոշ հեղինակավոր միջազգային կառույցների կողմից, որոնք գտնում են, որ վարչարարական խնդիրները պետք է կարգավորել ոչ թե ֆիզիկական ներկայության միջոցով, այլ ուրիշ մեթոդներով։
-Այս տեսանկյունից պետք է ասեմ, որ ներկայացուցիչների ինստիտուտը երկար, տասնյակ տարիների կյանք չի կարող ունենալ. դա իսկապես ժամանակավոր միջամտության ինստիտուտ է։ Այդ ինստիտուտը նախատեսված է կիրառել բացառապես խոշոր հարկ վճարողների նկատմամբ, ովքեր անցած հաշվետարում ունեցել են 4 մլրդ դրամից ավելի շրջանառություն կամ եռամսյակի ընթացքում 500 մլն դրամից ավելի ներմուծում, կամ հարկային մարմինների ստուգումների արդյունքում պարզվել են 100 մլն դրամից ավելի խախտումներ։ Այսպիսի կազմակերպությունները, վստահեցնում եմ, Հայաստանում շատ չեն,- ասել է նա։
Արմեն Ալավերդյանն ընդգծել է, որ սկզբնական տարբերակում հարկային ներկայացուցչի վարչարարական հնարավորություններն անհամեմատ ավելի շատ էին, և նա կարող էր ոչ միայն հսկել առաքումները, գները և մատակարարների հասցեները, այլև մտնել արտադրություն, գնահատել արտադրողականությունը և ֆինանսական մոնիթորինգի ենթարկեր այդ կազմակերպությունը։ Ազգային ժողովում քննարկումների ընթացքում, սակայն, լուրջ մտավախություն հայտնվեց, որ դա կարող է հանգեցնել կոռուպցիոն մեծ ռիսկերի։ Այդ ռիսկից պաշտպանվելու համար որոշվել է, որ հարկային ներկայացուցիչը չպետք է մտնի արտադրություն։ Սահմանափակվել են նրա վարչարարական հնարավորությունները։ Հարկային ներկայացուցիչը պետք  է վերահսկի, թե կազմակերպությունն իր ապրանքները ո՞ր պահեստից ո՞ւմ է առաքում, ի՞նչ քանակությամբ և ի՞նչ գնով, և դրա համար փաստաթուղթ լրացվո՞ւմ է, թե՞ ոչ։
-Կառավարությունը ներկայացրել էր առավելագույն տարբերակը, Ազգային ժողովի հետ քննարկումների ընթացքում մենք կանգ առանք միջին տարբերակի վրա։ Տարին կանցնի, կտեսնենք՝ քանի՞ տնտեսվարող սուբյեկտի մոտ են ներկայացուցիչներ աշխատում, ի՞նչ արդյունքների ենք հասնում, և եթե այդ ինստիտուտը գործում է ու արդյունավետ է, կշարունակենք, եթե ոչ, կրկնում եմ, հեղինակավոր միջազգային կառույցներն էլ են ասում՝ ինչո՞ւ եք ֆիզիկապես ներկա գտնվում, ուրիշ մեթոդներով հսկեք,- նշել է Ա.Ալավերդյանը։
Նա նաև բնական է համարում, որ «այն պատգամավորները, ովքեր Ազգային ժողովում են և ներկայացնում են խոշոր բիզնեսը կամ բաժնետեր են, պետք է իրենց լոբինգն իրականացնեն, և կառավարությունը պետք է կարողանա ինքն այդ լոբինգի դեմ պայքարել»։

Пояснения Армена Алавердяна относительно нового налогового пакета
На прошлой неделе НС во втором чтении приняло Налоговый пакет. В него включены решения четырех крупных вопросов, которые в Национальном пресс-клубе журналистам представил зампредседателя Комитета по государственным доходам Армен Алавердян.
Первая проблема касается института налоговых представителей. Впредь закон предоставляет право налоговым органам иметь своих представителей у отдельных крупных налогоплательщиков.
Вторая проблема связана с плательщиками налога на добавленную стоимость. НДС - форма налога, в котором применяется понятие «налоговый учет». Изменением в законодательстве дается возможность, чтобы налоговые учеты осуществлялись в электронной форме.
Третье крупное изменение касается налога на прибыль. Организации осуществляют свою деятельность, однако это часто не закрепляется соответствующими документами и не отражается в них. Отныне хозяйствующий субъект, который приобретает продукцию без соответствующих документов и не может обосновать свои приобретения, может осуществить платеж в размере 11% от прибыли вместо того хозяйствующего субъекта, у которого он приобретает эту продукцию, полностью задекларировать расходы на это необоснованное приобретение и платить меньше налога на прибыль в этом размере. То есть субъект сам принимает решение, работать по документам или в случае работы без документов платить налог вместо того, у которого он не взял документы.
Четвертое изменение было связано с акцизными резервами. Производящие подакцизную продукцию, в основном производители алкоголя и сигарет  и импортеры, затем их поставщики должны осуществлять свою деятельность под контролем налогового органа.
Армен Алавердян отметил также, что, несмотря на то, что Налоговый пакет уже принят, изменения на этом не заканчиваются.
Законодательное изменение было проведено в связи с акцизными резервами. В отношении ввозных цен и цены реализации на водку применено понятие «минимальная цена». «Говоря народным языком, 700 драмов за полулитровую бутылку, а на законодательном языке - 3500 драмов за 100% спирт. Следовательно, минимальная цена пол-литра водки должна быть 700 драмов с НДС и акцизным налогом включительно», - пояснил А.Алавердян.
Он отметил важность того изменения в налоге на прибыль, которое связано с нерезидентами. Согласно изменению, те нерезиденты, которые занимаются в Армении предпринимательством и получают дивиденды,  впредь, независимо от того, резидентами какой страны они являются и независимо от действующего в этих странах законодательства, получая доходы из армянских источников  в случае отсутствия соответствующих соглашений, будут платить 10% налог на прибыль от этой доли прибыли.
Следующим изменением, которое Комитет по госдоходам представил в НС, является уточнение положений, касающихся электронных деклараций.
Особо обратившись к наделавшим в НС большой шум положениям относительно института налоговых представителей, А.Алавердян сказал, что он не удостаивается особого одобрения и со стороны некоторых авторитетных международных структур, которые находят, что проблемы администрирования необходимо упорядочить не посредством физического присутствия, а другими методами.
«С этой точки зрения я должен сказать, что институт представителей не может иметь долгую, измеряемую десятилетиями жизнь - это действительно институт временного вмешательства. Запланировано применять этот институт исключительно в отношении крупных налогоплательщиков, которые в прошлом отчете имели оборот больше 4 млрд. драм или импорт на более чем 500 млн. драм за квартал, или тех, у которых в результате налоговых проверок выявились нарушения на более чем 100 млн. драм. Заверяю, что таких организаций в Армении не много», - сказал он.
Армен Алавердян подчеркнул, что в начальном варианте административные возможности налогового представителя были несравненно больше, и он мог не только проверять поставки, цены и адреса поставщиков, но и заходить на производство, оценивать производительность и подвергать организацию финансовому мониторингу. Однако, в ходе обсуждений в Национальном собрании было высказано серьезное опасение, что это может привести к большим коррупционным рискам. Для того, чтобы защититься от этих рисков было принято решение, что налоговый представитель не должен заходить на производство. Были ограничены его административные возможности. Налоговый представитель должен контролировать, с какого склада кому поставляет свои товары организация, в каком количестве и по какой цене, а также заполняется ли для этого соответствующий документ или нет?
«Правительство представило максимальный вариант, но в ходе обсуждения в Национальном собрании мы остановились на среднем варианте. Пройдет год, и мы увидим, у скольких хозяйствующих субъектов работают представители, каких результатов мы добились, и если этот институт функционирует и эффективен, то продолжим, если же нет, то, повторяю, что авторитетные международные структуры тоже говорят о том, почему присутствуете физически, контролируйте другими методами», - отметил А. Алавердян.
Он также считает естественным, что «те депутаты, которые в Национальном собрании представляют крупный бизнес или же являются акционерами, должны проводить лоббинг и правительство должно суметь бороться против этого лоббинга».