ԵԽԽՎ համազեկուցողները՝ սահմանադրական փոփոխությունների մասին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերն ու Ալան Միլը Հայաստան կատարած այցից հետո ողջունել են ՀՀ իշխանությունների մտադրությունը՝ համակարգային թերությունները սահմանադրական փոփոխություններով լուծելու ջանքերը։ Այս մասին ասված է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքում հունիսի 15-ին հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Աքսել Ֆիշերն ու Ալան Միլը նշել են, որ, իրենց կարծիքով, «սահմանադրական բարեփոխումների հիմնական նպատակները պետք է լինեն քաղաքական բազմակարծության, Ազգային ժողովի առաջ Կառավարության հաշվետվողականության և, ի վերջո, քաղաքական համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության ամրապնդումը»:
Գիտակցելով, որ քաղաքական և ընտրական գործընթացների նկատմամբ քաղաքական վստահությունը դեռ մնում է շատ ցածր մակարդակի վրա, զեկուցողները խորհուրդ են տվել խուսափել ցանկացած բարդ ընտրական համակարգից։
Աքսել Ֆիշերն ու Ալան Միլը կոչ են արել ՀՀ իշխանություններին առաջիկա հանրաքվեին հրավիրել միջազգային դիտորդների՝ հետևելու հանրաքվելի ընթացքին, և ապահովել պատշաճ հանրային խորհրդակցություններ և բանավեճեր։
«Բազմակողմանի հանրային բանավեճը և ամբողջությամբ ժողովրդավարական հանրաքվեի ընթացքն առանցքային են նոր Սահմանադրության ժողովրդավարական լեգետիմությունն ապահովելու համար»,-ընդգծել են համազեկուցողները:
Թեև հանրային բանավեճը կենտրոնացած է քաղաքական համակարգի հնարավոր փոփոխությունների վրա, զեկուցողները նշել են, որ սահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգն առաջարկում է լուծումներ, որոնք նպատակաուղղված են մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացմանը և դատական համակարգի անկախությանը։
«Մենք ողջունում ենք այս մտադրությունը, և բանավեճը, կապված հայեցակարգի այս գլուխների հետ, չպետք է հետին պլան մղվի քաղաքական համակարգի փոփոխությունների վերաբերյալ բանավեճերով», - հայտարարել են զեկուցողները:

Содокладчики ПАСЕ о конституционных изменениях в Армении
Содокладчики Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Аксель Фишер и Алан Мил приветствовали намерение властей Армении найти решения некоторых системных недостатков с помощью конституционных изменений. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на официальном сайте организации.
Аксель Фишер и Алан Мил отметили, что, по их мнению, «основной целью конституционных изменений должно стать укрепление политического плюрализма, подотчетности правительства Национальному собранию, и, в конечном итоге, общественное доверие к политической системе».
Осознавая, что политическое доверие в политических и избирательных процессах все еще на очень низком уровне, содокладчики порекомендовали избегать любых сложных избирательных систем.
Они призвали власти РА пригласить на предстоящий референдум международных наблюдателей, которые убедились бы, что в рамках референдума проводятся соответствующие консультации и дебаты с общественностью.
«Всеобъемлющие общественные дебаты и полностью демократический процесс референдума являются ключевыми для демократической легитимности новой Конституции», – завили содокладчики.
В то время как большая часть общественных дебатов направлена на возможные изменения политической системы, докладчики отметили, что концепция конституционных изменений предполагает, что комплексные конституционные поправки будут приняты с целью укрепления механизмов защиты прав человека и независимости судебной власти.
«Мы приветствуем это намерение, и дебаты по этим главам не должны быть вытеснены на второй план дебатами относительно изменений политической системы», – подчеркнули содокладчики.